Filme, seriale, actori, popcorn

Eternal sunshine of the spotless mind - un film frumos, dar în prima jumătate de oră m-am întrebat când îl mai văzusem (şi sunt convins că mai există un film cu acelaşi scenariu, nu ştiu cum se numeste şi cine joaca), iar până la sfârşit mi-au îngheţat picioarele: nu ştiu de ce le place personajelor atât de mult gheaţa şi zăpada, dar eu tocmai m-am convins că le urăsc.

Un pic mai târziu, seara asta:
Interstate 60 - un film bunicel, merită văzut. E interesant şi plăcut.
 
Last edited:
Monster (2003)

Filmul este bazat pe o intamplare reala, prezentand ceva mai romantat viata lui Aileen Carol Wuornos, o prostituata condamnata in final la moarte pentru uciderea a 7 barbati.

Subiectul pare banal la prima vedere, dar urmarind filmul mi-am schimbat parerea.
 
The Terminal - un film absolut simpatic la care am ras in hohote. Se vede ca este facut de profesionisti cu profesionisti: Steven Spielberg, Tom Hanks, Catherine Zeta-Jones, Stanley Tucci.
Nota 9/10

Collateral - interesant. Poate ca de data asta Tom Cruise isi va lua Oscarul mult dorit. Rautaciosii spun insa ca el a jucat bine intr-un film in care ceilalti actori au jucat exceptional. Mi-a placut filmul, dar nu am fost dat pe spate.
Nota 8/10
 
The Rundown
Film de acţiune+aventură tipic american: îl vezi, îţi place, îl uiţi.

Pulp Fiction
Prea ciudat ca să-l comentez. M-am plictisit de moarte în prima jumătate (nu prea îmi plac filmele din care nu înţeleg nimic :rolleyes:), am intrat în atmosferă spre final şi mi-a părut rău când s-a terminat. Şi e film de 2h30m.
 
Undisputed
E diferit faţă de filmele clasice cu box, e o altă atmosferă, dintr-o altă generaţie de boxeri. Îmi place cum "campionul" trebuie să facă faţă tuturor provocărilor venite din partea benzilor de puşcăriaşi, şi cum de fiecare dată trebuie să-i convingă pe avocaţi că nu avea încotro. Îi dă inteligenţă personajului, care în mod normal nu e văzut decât ca un sac de muşchi de către omul de rând. E ca o fiară prinsă între fiare :wink:. Şi mai e şi mafiotul (fostul Colombo :tongue:), care controlează totul în puşcărie, şi nu numai ... ceea ce nu ar fi posibil dacă nu i-ar fi fideli oamenii de afară.
Mi se pare că face o oarecare analogie la Mike Tyson, dacă e să mă iau după KO-urile pe care le aplică ...
Nota 10/10.
 
Originally posted by sage
Looney Toons: Back in action m-a enervat. Seamana mult cu Who Framed Roger Rabbit la combinatia dintre oameni si desene animate, dar este departe de calitatea acestuia. Eu sunt mare amator de looney toons, dar acest film este doar pentru copii si are personaje penibile. In plus, vocile desenelor sunt total lipsite de carisma.
Eu am o parere destul de buna despre filmul asta...avand in vedere ca Mel Blanc (vocea tuturor personajelor originale) si-a dat duhul demult, eu zic ca au facut o treaba destul de buna. Plus ca in unele scene au reusit sa cuprinda acea frenezie tipica scurt-metrajelor vechi (de ex. fuga prin picturi la Luvru). A fost un film cat se poate de amuzant. Dar da, imita Roger Rabbit :smile:
 
Mind Hunters - 7 agenţi FBI (well, 6 şi un intrus :biggrin:) pe o insulă pustie, încercând să-şi dea seama cine e ucigaşul care-i elimină unul câte unul. Film de duminică seara. Nimic ieşit din comun.
 
Code 46. - nu ma intrebati cu ce e, dupa ce am asteptat cam 30m sa se intample ceva, am renuntat si m-am culcat.

Buffalo Soldiers - asta a reusit sa ma tina mai mult, cam 3/4 din film, pana cand pur si simplu nu m-a interesat ce se intampla mai departe si am renuntat sa ma mai uit. Pe scurt, baza militara, un tip smecher, vrea sa faca bani, capitanu nu vrea, il persecuta, trafic de arme, droguri, bla bla bla.

Boat Trip - comedie simpatica, m-a facut sa rad de cateva ori, dar mai ales aparitiile feminine au fost incantatoare (chiar daca e un film cu o gramada de gay people).
 
Eu vad multe filme, si cand am timp, stau sa vad cel putin 3-4 filme.
Ultima data am vazut urmatoarele:

I, Robot - 7/10 - interesant, mai ales ca-mi place in mod deosebit genul SF, dar scenariul este cam slabut, mai ales ca o carte de Asimov este o capodopera in domeniul SF.

Hell Boy - 7/10 - are un umor slabut si celor care le place genul fantastic este util in momentele de plictiseala, dar altfel este un film slab.

Day after tomorrow - 6/10 - penibil, nici macar un copil mic nu ar aprecia plauzibil scenariul, insa merita vazut beat si crezi ca e comedie.

Paycheck - 6/10 - un film banal si prost, cu o idee penibila la mijloc, actori slabi, scenariu slab, efecte speciale si mai slabe.

Bassic - 8/10 - imi plac actorii, dar scenariul este cam complicat si nu neaparat reusit, insa merita vazut pentru John Travolta si Samuel Jackson.

Post editat de moderator: am corectat multe greşeli, fii mai atent! (Rabbit) (scuze din partea autorului)
 
Last edited:
Originally posted by SanduBogdan
Paycheck - 6/10 - [..] cu un laser care vede viitorul ca la HBO
Vă rog să evitaţi dezvăluirea subiectului.

Nu toţi văd filmele pe DVD, mulţi nici la cinema nu se duc şi ratează şi premiera HBO. Dar dacă e dorinţa lor să le vadă pe ProTV la doi ani după lansare atunci nu le stricaţi plăcerea dezvăluindu-le subiectul filmului.
 
Last edited:
Stiu ca amintirile din gimnaziu au o puternica influenta asupra voastra, dar va rog sa luati in considerare faptul ca nota minima este 0 si NU 4. Un film "penibil" sau "foarte prost" nu are ce cauta la nota 6 sau 7. Acolo stau filmele mediocre "de vazut o data si dus DVD-ul inapoi" sau "de vazut duminica seara in lipsa de altceva".
 
Sau, cum s-a mai propus, sistem de notare bazat pe 5 puncte. Fără jumatăţi de masură. :wink:

Altfel e greu să se renunţe şi la "punctul din oficiu", a fost punctul cel mai iubit de elevi.
 
Eu nu înţeleg de ce încă nu s-a adoptat sistemul de notare cu 5 puncte. E mult mai bun pentru a-ţi face o părere despre un film. Şi cred că notele vor fi mai aproape de realitate. E mai greu să alegi o notă de la 0 la 10 decât una de la 1 la 5.
 
Shattered Glass
„A true story that works”. Recomandat celor care vor să vadă şi altceva decât împuşcături, poliţişti corupţi, lupte dintre pământeni şi klingonieni... :smile:
 
Originally posted by Wolfie
Eu nu înţeleg de ce încă nu s-a adoptat sistemul de notare cu 5 puncte. E mult mai bun pentru a-ţi face o părere despre un film. Şi cred că notele vor fi mai aproape de realitate. E mai greu să alegi o notă de la 0 la 10 decât una de la 1 la 5.

Dar pe principiul asta putem direct sa alegem de la 0 la 3. Sau de la 0,5 la 0 (prost, si in ultimul hal de prost). Sau sa punem direct o stampila "varza".
 
Back
Top