Filme, seriale, actori, popcorn

pe de altă parte, pentru că universul Dune e o mină de aur pe care cineva trebuia s-o redescopere până la urma.
Ai pus punctul pe i. Cine va reface Dune o va face în speranţa că poate scoate vreo 6-7 filme cu aceeaşi reţetă, cum a filmat PJ cei 3 LOTR.
 
Din nou Dune? Nu învaţă lumea că e muuuult mai greu să adaptezi cartea asta la film decât, să zicem, Lord of the Rings? Dacă nu au un buget imens, actori foarte bine aleşi şi mai mult de 4 ore în versiunea finală o să fie un film pentru cei ce au citit cartea. Cărora le place cartea mai mult, oricum.
Nu se pot compara cartile cu filmele. Daca filmul de prin 1984 aduce mai mult spre carte decit versiunile mai noi, tot cartea iti ofera farmecul specific.
 
Porci. Babe - frumos, plăcut, şoarecii rulz :biggrin: etc. 8/10.
Babe: Pig in the City - slăbuţ, fără farmecul celui dintâi, dar are câteva faze interesante. 6/10.

Million Dollar Baby - m-am plictisit groaznic în prima jumătate, nu-mi plac filmele cu sport şi cu atât mai puţin cele cu box. Merită văzut măcar pentru final (ultimii 20%), deşi probabil veţi spune că am o slăbiciune pentru finalurile americane lacrimogene. Nu ştiu, nu mi-am pus problema dacă am, însă mi s-a părut ieşit din comun în bine. 5/10 pentru primii 50%, 8/10 pentru 50-80%, 10/10 pentru ultimii 20%. Faceţi media. :goofy:

Revăzut The Shawshank Redemption, primeşte din nou un 10/10, cu toate că poartă semnătura lui Stephen King (cu care n-am nimic, dar intră în categoria lucrurilor de care sunt saturat, alături de reclamele la ING şi cosmeticele cu aloe vera). Însă filmul ăsta face excepţie pentru că e unul dintre puţinele ale căror idei merită urmate în viaţa reală. Păcat de final, care a fost maltratat de casa de filme şi astfel a pierdut mare parte din farmec.
 
Stardust - poveste fantastica pentru copii. Povestea e frumoasa dar scenariul este catastrofic, dialogurile sunt proaste iar actorii probabil ca s-au simtit penibil cand au aflat ce trebuie sa faca in film.
Din cate am inteles, e facut dupa o carte. Tare sunt curios cat de mult au "editat" cartea ca sa iasa film.
 
Eu il astept 80% pentru efectele speciale noi, 10% pentru Hayden C. si 10% pentru poveste. Si nu cred ca am sa ma uit a doua oara la el.
 
Din cate am inteles, e facut dupa o carte. Tare sunt curios cat de mult au "editat" cartea ca sa iasa film.

Tăiat în carne vie, oarecum comparabil (deşi nu chiar la acelaşi nivel) cu LotR. :smile:

Imho, deşi per total cred că a fost okayish, toată acţiunea s-a desfăşurat mult prea fragmentat (o încercare nefericită de a păstra stilul cărţii, unde capitolele prezintă întâmplări ce au lor cumva în paralel), cu salturi prea mari de la un eveniment la altul.
 
Probabil totally crap, incearca sa imbine 2 retete care la vremea lor au fost un real succes :biggrin:
 
Beowulf (2007) - Neinteresant şi cu poveste întoarsă ca pentru mileniul III. Văd că toată lumea ridică în slăvi CGI-ul bengos, de parcă n-ar fi la ordinea zilei de pe vremea Matricei. Personal, CGI-ul mi s-a părut cu suişuri şi coborâşuri, adică unele scene sunt impresionante, altele parcă-s interludii din Age of Empires. Grendel mi-a provocat o scârbă extremă; cred că nu mai ascult în viaţa mea melodia de la Marillion că-mi aduce aminte de film.
A, da, şi Angelina Jolie despuiată, în rol de demon şi cu un accent aiuristic.

Părerea mea e că nu pierdeţi nimic dacă nu îl vedeţi.

Transporter 2 (2005) - Jackie Chan may be „dead”, but Jason Statham can rebuild him. He has the technology şi chiar mai puţin respect pentru legile fizicii. În alte roluri, Audi A8 şi tipa care umblă în portjartiere tot filmul.
În mare, brainless action, erou care dacă scoate două cuvinte într-o oră jumate, câteva skirmish-uri destul de „artistice” şi un final cam slăbuţ. Întrebări?
 
Beowulf (2007) - Neinteresant şi cu poveste întoarsă ca pentru mileniul III. Văd că toată lumea ridică în slăvi CGI-ul bengos, de parcă n-ar fi la ordinea zilei de pe vremea Matricei. Personal, CGI-ul mi s-a părut cu suişuri şi coborâşuri, adică unele scene sunt impresionante, altele parcă-s interludii din Age of Empires. Grendel mi-a provocat o scârbă extremă; cred că nu mai ascult în viaţa mea melodia de la Marillion că-mi aduce aminte de film.
A, da, şi Angelina Jolie despuiată, în rol de demon şi cu un accent aiuristic.

Părerea mea e că nu pierdeţi nimic dacă nu îl vedeţi.
Writing credits: Anonymous (epic poem "Beowulf")
Cica anonim, dar eu am citit o serie de carti/nuvele SF scrise de Larry Niven + Jerry Pournelle cu personaje si actiune asemanatoare celor din film. Nu stiu cat de asemanatoare ca inca n-am vazut filmul.
 
The Nines (2007) - Bunicel şi interesant ca idee, dar oarecum plictisitor. Pare-se că Ryan Reynolds poate mai mult decât „Blade”. Nu pot să zic nimic care să merite zis fără să dezvălui the big finale, şi sunt sigur că o să citiţi şi dacă scriu „spoiler”, deci mai bine vă duceţi să-l vedeţi.
 
Director:Sylvester Stallone
Writers:Sylvester Stallone
Cast:Sylvester Stallone
Stunts:Sylvester Stallone
Language:Sylvester-Stallone...ish

:rolleyes:
 
Si de platit, cine a platit pt film? Mai bine zis, cine e marele fan Stallone?

Sa nu ziceti ca Sylvester Stallone! :smile:
 
Back
Top