Filme, seriale, actori, popcorn

StarTrek Deep Space 9. Primele doua serii m-au plictisit, lucru care nu s-a intamplat cu The Next Generation. Pun accentul mai mult pe personaje, actiunea e pe planul 2, ceea ce sux pentru mine. :biggrin:
 
Am terminat Star Trek - The next generation, 7 sezoane. Foarte misto. Pacat ca s-a terminat.
 
Poti incerca DS9 - tot 7 sezoane, apoi Voyager, apoi Enterprise. Btw, ai vazut seria originala?
 
Alta? :hmm:
Urmează să-i închidă la Jilava... în episodul 2431541140.1 din seria 99 :hmm:
In noua inchisoare lucrurile stau total diferit fata de cum erau in primele 2 parti.
Partea a 3-a mi se pare mai buna decit primele 2 parti.
 
Poti incerca DS9 - tot 7 sezoane, apoi Voyager, apoi Enterprise. Btw, ai vazut seria originala?

Neah, dintre toate doar N.G. mi-a placut, din celelalte am vazut cate un episod sau doua si n-am fost impresionat. Nu stiu la ce te referi prin seria originala. Asta?
Cred ca ma apuc de 4400, cica-i misto. Numai sa eliberez niste spatiu. :biggrin:
 
Am terminat de vazut S.T. Enterprise acum cateva luni si am ajuns la seria 3 din Voyager - prin comparatie e mai slaba, nu sunt chiar asa mare fan si imi e destul de greu sa vad si restul episoadelor. Dupa aceea o sa arunc si o privire prin DS9, dar nu imi fac mari sperante (multumesc Wolfie). Astept cu nerabdare Dr. Who.
 
Neah. 4400 e "najpa" rau. Ceva efecte, in rest doar soap opera.
O serie super (drama, comedie buna) este Desperate housewives. De fiecare data cind ma uit cu nevasta-mea la cite un episod nou, nu stim cum sa ne mai tinem de burta la anumite faze din film. Are un comic de situatie bun.

Iar o drama buna este Grey's Anatomy (daca vrei sa inveti si ceva medicina, e si mai super).
 
Daca tot ati recomandat Grey's Anatomy eu recomand foarte calduros House, un serial excelent cu multa comedie in el.
 
Iar o drama buna este Grey's Anatomy (daca vrei sa inveti si ceva medicina, e si mai super).

:kill: :climb: :bash: :mad2: :banplz:

Grey`s Anatomy este genul de serial care mă exasperează. Femeie (deci dezavantajată în medicină chipurile) uber-extra-mega-genială/inteligentă/frumoasă/etc (no comment aici -.-), cu părinţi iecstraordinar de profi (prin urmare are gene bune). Evident tuată lumea o ia la mişto, evident dă peste nas în masă, se culcă cu şeful ei dar nu ştie că e medic şi dă nas în nas în prima zi de spital - după ce dimineaţa îl dă pe uşe afară (p-ormă reiese că e şi însurat - de unde caracterul uber-telenovelistic).

Evident ea este cea care nu lasă prostovanii să încheie resuscitarea nereuşită cu declararea decesului declamând "încă un şoc" după care pacientul miraculos îşi revine, ea îşi aduce aminte chestii de anul 1-2 de facultate pe care nimeni întreg la cap nu le mai ţine minte pentru că d`oh, nu contează în practica clinică ci doar dacă vrei să te rupi în figuri în cercetare. Învaţă de rupe, face gărzi, etc, dar nu are cearcăne (chiar greu era să o machieze corespunzător şi nu ca şi cum a ieşit din salonul de înfrumuseţare?).

Tipologia gagicii bune care este inteligentă, învaţă de rupe (tăt, şi clinică şi teorie), face furori peste tăt unde mere, este atât de fumată, încât s-a trecut de filtru.

Principalul magnet pentru studenţeii la medicină este chiar numele Grey, deşi săracu` ăla care a scris Gray`s Anatomy are alt nume... se potriveşte perfect studentului la medicină semidoct -.-

Medicină înveţi din cărţi, de la profesori, nu din Formula As sau de la TV. Rateuri am găsit din primele episoade, dacă doriţi le voi viziona din nou şi le voi posta, mi-au ieşit din minte rapid, ocupând prea mult spaţiu inutil. Dacă vrei să afli cum e viaţa în spital cu adevărat, vezi E.R.. Imho, scenariul, scris de un medic chiar (Michael Crichton), beats the shit out of wannabees/soap operas - Chicago Hope & the likes, Grey`s Anatomy pentru mine nu se califică nici măcar în optimi.
Chiar şi M.A.S.H. 4077 merge foarte bine la anumite capitole - apar frământările specifice unui medic, nu cu ce mă machiez azi ca să îi fac ochi dulci frumuşelului cu bisturiu... come on...

Dacă ai înclinaţii spre telenovele, Gray`s Anatomy este perfect. Howgh.
 
Femeie (deci dezavantajată în medicină chipurile) uber-extra-mega-genială/inteligentă/frumoasă/etc (no comment aici -.-), cu părinţi iecstraordinar de profi (prin urmare are gene bune). Evident tuată lumea o ia la mişto, evident dă peste nas în masă,
Wrrooonnng!!!! Nicidecum. Prea frumoasa nu e, doar mama era super-uber-extra (tatal e jalnic) si nu am vazut sa fie luata la misto.

Si sincer, nu am observat deficientele pe care le prezinti tu aici: cearcane are, toti fac de garda in aceeasi masura etc. Dar fiecare vede ce vrea.
 
Wolfie, dacă vrei acţiune reia DS9 de pe la seria 5 încolo, când începe să se întrevadă războiul cu The Dominion. Sunt acolo cele mai impresionante scene de bătălie din Star Trek.
Pe de altă parte şi pentru mine TNG e cea mai bună serie. Am mers până acolo încât mi-am comandat o serie de cărţi TNG din SUA. :smile:
 
Chiar şi M.A.S.H. 4077 merge foarte bine la anumite capitole - apar frământările specifice unui medic, nu cu ce mă machiez azi ca să îi fac ochi dulci frumuşelului cu bisturiu... come on...

Dacă ai înclinaţii spre telenovele, Gray`s Anatomy este perfect. Howgh.

M.A.S.H. mi s-a parut o capodopera, genial, nu merge comparatia.
Acuma ca tot zici de telenovelisme, Neveste disperate bate Grey`s Anatomy. :wink:
Apropo, Grey sau cum o cheama pe aia e chiar uratica. :tongue:
 
Dacă tot se recomandă seriale, aş vrea să adaug şi eu pe listă Californication. David Duchovny într-un rol care i se potriveşte, comic de situaţie din plin, ironii mai mult sau mai puţin subtile, femei frumoase şi California (şi ceva referinţe subtile către cântecul cu acelaşi nume cu serialul). :smile: În plus, e scurt - 12 episoade de 30 de minute, poate fi văzut într-o seară dacă vă place.
 
Last edited:
The IT Crowd. Nu ştiu dacă o să vă placă, eu îl apreciez fiindcă:
1. Are umor britanic.
2. E despre IT.
2b. E despre IT Helpdesk.
2c. E despre british IT Helpdesk. :smile:
 
Wrrooonnng!!!! Nicidecum. Prea frumoasa nu e, doar mama era super-uber-extra (tatal e jalnic) si nu am vazut sa fie luata la misto.

Si sincer, nu am observat deficientele pe care le prezinti tu aici: cearcane are, toti fac de garda in aceeasi masura etc. Dar fiecare vede ce vrea.

Mda, e urâtă cu spume. Şi unde naiba are cearcăne când mie mi s-a părut, cel puţin în primele 4 episoade, că abia ieşise de la salonul de înfrumuseţare.

Şi scuze că n-am apucat episodul în care tatăl era prezentat ca jalnic :biggrin:

Deficienţe? Un pacient în stop cardiac se resuscitează şi 2 ore, nu 5 minute, iar şocurile se încep de la 360 jouli, nu îi dai 240, 280, 300, 340, eventual îi faci şi o cafea şi abia apoi îi dai 360....

Cum adică văd ce vreau? Sincer chiar am vrut ca acest serial să fie bun. Din păcate e doar o telenovelă cu alt setting, true, unul mai interesant. Vizionare plăcută :smile:
 
Tot ce am inteles eu din Grey's Anatomy (m-am uitat la cateva episoade bune, pana s-a plictisit pretena) e ca doctorii americani si-o trag intre ei in disperare, peste tot, oricand, oricum, mai ceva ca iepurasii Energizer.
 
Back
Top