Filme, seriale, actori, popcorn

Ține de preferințele și experiențele generațiilor diferite. Noi n-am prea fost expuși atât de mult la Elvis și nu l-am înțeles la fel ca cei contemporani lui, când influența evoluția muzicii. E ca și cei care apreciază mai mult pe Mr. Bean vs. cei ce-l apreciază mai mult pe Charlie Chaplin vs. cei ce îi iubesc pe Stan și Bran (Laurel & Hardy) vs. cei ce zic că Buster Keaton a fost tăticul umorului fără cuvinte.
 
Anime warning :biggrin:

Pentru că am vrut demult să văd seria am început One Punch Man. Îmi place mult stilul de animație și episoadele sunt extrem de amuzante. Filozofia dintre rânduri iar mi se pare interesantă, ce mai ai de făcut când ai atins un superlativ?

Recomand și Death Note dacă sunteți într-o pasă optimistă :smile:
 
Am văzut "The Batman" (2022).

Un rezumat foarte scurt: filmul mi se pare foarte bine făcut, te pune în atmosferă, te provoacă, are suspans, muzică, grafică, emoții intense.

Mai mult decât atât, în film sunt vulnerabilități - nu e vorba în film despre Superman, care câștigă toate bătăliile, e invincibil, ci de un erou vulnerabil (pe tema asta: 1, 2).

Ca parte mai puțin plăcută, nu mi-a lăsat un gust plăcut. E ca o ciocolată neagră - sănătoasă, cu cacao, fină, dar la sfârșit nu mai vrei o a doua bucată.

Ca o comparație, "Romy and Michele's High School Reunion" (1997) este un film foarte slab tehnic, dar care mi-a plăcut mult și l-am revăzut.

"The Batman" te face să visezi rău noaptea.

Îl consider un film pentru cinefili, dar nu pentru cei care vor să se simtă bine după un film.
 
Eu mi-s necajit ca nu am ajuns la Bullet Train. Nici ca am cum sa ajung zilele astea, pina incepe scoala.
Cred ca o sa il imprumut de la biblioteca....
 
Am văzut Top Gun: Maverick și mi-a plăcut maxim, nu ca fan pentru că pe primul nu cred că l-am văzut vreodată cap-coadă, ci pur și simplu ca experiență cinematografică.
Poți să zici ce vrei despre Tom Cruise, dar omul pare să înțeleagă de ce merge lumea la filme.

Și am mai văzut Prey, care mi s-a părut mai interesant ca idee decât ca execuție. Meh.
 
Am vazut si eu Maverick acum cateva seri si mi-a placut, dar din pacate expertiza aviatica pe care o am m-a impiedicat sa imi placa la fel de mult ca cel vechi. De asemenea cel vechi e mai natural si personajele sunt mai puternice.

daca in cel vechi nu am nimic de reprosat ca realism (ok, vreo 2 manevre sunt improbabile dar nu imposibile), Maverick e din pacate o adunatura de tampenii complet imposibile, de la canionul parcurs cu 400-600 mph la pull-up cu 10g, o intoarcere care ar fi luat vreo 10 km facuta in mai putin de unul, un pilot de ~ 50-60 de ani care poate sa traga mai mult de 4g fara sa ramana permanent intr-un scaun cu rotile si niste avioane care inca zboara dupa ce au trecut de punctul de rupere. Am tras 4g la sub 40 de ani si stiu exact ce inseamna, nu sunt doar cifre pe o foaie, iar rezistenta materialelor e o stiinta destul de exacta, piesele se rup cand atingi limitele calculate.
 
Am vazut si eu Maverick acum cateva seri si mi-a placut, dar din pacate expertiza aviatica pe care o am m-a impiedicat sa imi placa la fel de mult ca cel vechi. De asemenea cel vechi e mai natural si personajele sunt mai puternice.

daca in cel vechi nu am nimic de reprosat ca realism (ok, vreo 2 manevre sunt improbabile dar nu imposibile), Maverick e din pacate o adunatura de tampenii complet imposibile, de la canionul parcurs cu 400-600 mph la pull-up cu 10g, o intoarcere care ar fi luat vreo 10 km facuta in mai putin de unul, un pilot de ~ 50-60 de ani care poate sa traga mai mult de 4g fara sa ramana permanent intr-un scaun cu rotile si niste avioane care inca zboara dupa ce au trecut de punctul de rupere. Am tras 4g la sub 40 de ani si stiu exact ce inseamna, nu sunt doar cifre pe o foaie, iar rezistenta materialelor e o stiinta destul de exacta, piesele se rup cand atingi limitele calculate.
Îs curios, ai zburat cu ceva supersonic?
 
Ideea este că actorii ăia au zburat. În timp ce erau filmați. You can't fake high G turns. Da, nu erau 10g, evident, asta ar deforma iremediabil un airframe și probabil ar ucide pe oricine este în avion, nu are 25 de ani și training de Batman. Dar probabil erau suficienți G încât să se vadă pe moacele lor. Suficienți G pentru un actor, evident.

tl;dr: filmul are chestii împinse la limită verbal, dar în același timp filmările au implicat mult realism. Eu zic că se balansează cumva. Filmul îmi place mult, mi se pare o gură de aer proaspăt în 2022 și mi se pare un sequel bun. Nu-i Terminator 2, dar nici nașpa nu este :smile:
 
You can't fake high G turns.
Ba da, dar nu asta am comentat. Oricum ce e in filmari nu sunt hig-G turns, sunt la 3-4G si asta o stiu, am vazut cum arata oameni in situatia aia. Daca i-ar filma pe actori la >6G, jumatate ar muri si jumatate ar fi lesinati, nici una din cele 2 ipostaze nu aduce valoare cinematografica.

Da, nu erau 10g, evident, asta ar deforma iremediabil un airframe și probabil ar ucide pe oricine este în avion
Da. Indiferent de antrenament. Asta am si spus. Puteau sa spuna 6G, era la fel de bine pentru un film si in acelasi timp foarte realist, mai ales ca avioanele alea au zburat si inapoi pe portavion. Dar a trebui sa fie 10G, pentru ca automobile.

Filmul e bun, nu stiu ce vrei sa spui. Punctual criticile mele sunt confirmate si de Dave Berke, care chiar a trecut peste cel putin o intrebare evitand sa dea raspunsul real. Si el spune ca il priveste ca pe un film si atat.
 
Ok, m-am exprimat puțin alambicat, am vrut să spun că 3-4g sunt high G pentru niște actori până la urmă.

Pe de altă parte există surse care scriu că o persoană obișnuită poate suporta până la 5g până să-și piardă cunoștința și piloții din ziua de astâzi până la 9g (evident cu strâns din buci + costumele de zbor). Prin urmare 10g nu au fost pentru că automobile, ci pentru că 6g pentru un pilot de vânătoare este considerat banal. Da, 4g sub 40 de ani nu-i de glumit absolut deloc, nu invalidează deloc experiența ta.
 
Am transmis mai departe oamenilor care ar putea fi interesați și se califică și-o să mă uit și eu la el, mulțumesc :biggrin:
 
Eu am mari asteptari de la filmul asta. :biggrin:

TAtQ86I.jpeg
 
Am văzut recent The Girl in the Café (TV Movie 2005).

Câteva idei:
  • Am încercat să văd filme de artă, dar de cele mai multe ori nu înțeleg mai nimic din ele, nu îmi transmit nicio emoție. Filmul de față nu e de artă, complicat, foarte subtil, dar nu e nici comercial. E un film "drăguț", "simpatic", "plăcut".
  • M-a emoționat, l-am văzut pe fragmente, nu tot odată, și duceam de la o zi la alta emoția zilei anterioare. Uneori m-a făcut să zâmbesc, alteori m-a întristat. Dar nu m-a dus în extreme, nici nu am râs, nici nu am plâns.
  • Mi s-a părut că cele două personaje principale au jucat foarte bine.
  • Ca emoții transmise - tandrețe, eleganță, fericire, joc. Dar și profunzime și emoții mai adânci.
  • Uneori filmul e zaharos, îți transmite o emoție, și tot insistă cu ea până are dulceața unei bucăți de halva - mai dulce decât zahărul însuși. Dar mi-a plăcut acest fel de a transmite un mesaj, după cum îmi place și halvaua.
  • Filmul nu e pentru copii.
  • Cu toate că pe IMDb are nota 7.4, și e un "TV Movie" (de obicei, sunt filme mai slabe acestea), mi-a plăcut foarte mult.
  • Îl recomand ca un "gem" (piatră prețioasă rară), genul de filme de care nu auzi, dar care pot fi o surpriză plăcută.
 
Back
Top