Filme, seriale, actori, popcorn

Uitasem, The Boys este iar bun. Invincible la fel dacă îți plac animațiile. Trebuie să mă apuc de MacGyver (originalul, nu ăsta recent) să văd cum intubez un pacient cu o agrafă :biggrin:
 
De curiozitate, e cineva fan Witcher sau The Mandalorian?
Nu fan, dar le-am vazut. Daca nu ti-au placut atunci e naspa ca-s sensibil mai OK decit The Book of Boba Fet sau nou-noutul Obi-Wan Kenobi.
StarTrek: Strange New Worlds deabia a aparut si are ceva din vechile Star Trek cind ma uitam la teveu dupa revolutie.
Funny SF, Resident Alien si oarecum funny The Man who Fell to Earth.
Sa mai bag la SF, Severance. Interesant.

Fantasy, The Wheel Of Time iar mi-a placut dar nu e ceva memorabil. N-am citit cartile asa ca l-am inghitit ca pelicanul.
See, a mers, interesanta idee.

Anti-supereroi, The Boys si Peacemaker mi-au placut.
 
Multumesc pentru sugestii, o sa le iau la incercat.

Dupa cum spuneam, The Mandalorian e dubios rau, scenaristii fumati, iar actorul e total nepotrivit pentru rol, are o fata de copil mic. Tipa aia pe care au dat-o afara era decenta, dar atmosfera generala e ca in filmele cu prosti, nu altceva.

Si nu imi plac uratele alea din Witcher. Din pacate singura actrita care arata bine e aia in rolul in care nu trebuia sa arate bine, e pe dos. Intrucat eu nu sunt pe dos, eu si filmul suntem incompatibili.
 
The Mandalorian e dubios rau, scenaristii fumati, iar actorul e total nepotrivit pentru rol, are o fata de copil mic. Tipa aia pe care au dat-o afara era decenta, dar atmosfera generala e ca in filmele cu prosti, nu altceva.

Si nu imi plac uratele alea din Witcher. Din pacate singura actrita care arata bine e aia in rolul in care nu trebuia sa arate bine, e pe dos. Intrucat eu nu sunt pe dos, eu si filmul suntem incompatibili.
Păi hotărăște-te, aia din Mandalorian e decentă dar alea din Witcher sunt nașparlii? :biggrin:

(de acord poate cu Triss dar Yennefer este pretty naisu. As it should be :biggrin:)
 
Nu, tipa din Mandalorian e decenta in context ca luptator cu experienta, nu e o tipa care arata bine.

In schimb alea din Witcher sunt urate rau, mai ales Yennefer. Aia care arata bine e Ciri, desi nu era nevoie, accentul trebuia sa fie pe determinarea ca luptator, nu pe frumusete.
 
... mie mi-a placut Mando, am lasat copilul din mine sa il guste si i-a placut. A mai fost si seria aia Bad Batch, inca si mai de copii, mi se paru faina chiar daca nu-s chiar publicul tinta. Sau sunt? :smile:
Acum pare sa imi placa si Obi Wan (btw, seria cu Boba Fett mi s-a parut bleah), merge chiar bine de tot cit astept sa apara sezonul urmator din Mandalorian .

In rest, de la The Expanse incoace, nu am mai dat de ceva care sa imi ramina la suflet.
Iar Star Trekurile asta mai noi is niste mizerii, imho. Star Troace.
 
Nu, tipa din Mandalorian e decenta in context ca luptator cu experienta, nu e o tipa care arata bine.

In schimb alea din Witcher sunt urate rau, mai ales Yennefer. Aia care arata bine e Ciri, desi nu era nevoie, accentul trebuia sa fie pe determinarea ca luptator, nu pe frumusete.
Am tot scris în articolele despre tastaturi, ține de preferințe :biggrin:

Obi Wan mi se pare că o lălăie tragic, nu există miză, ăia răi sunt răi pentru că-s răi, motivațiile sunt meh, știm care sunt personajele care trăiesc (pentru că apar în filmele situate cronologic după), știm care mor (pentru că nu apar), toată acțiunea este un fel de Tânăr și Neliniștit în spațiu cu scriitură mai proastă decât rezultatele mele când compun CVuri beat.
 
Obi 3, grrr, brrr, cit de bleah le-a ieșit episodul asta!
Sa ma ingrijorez? Oare devine tot un fel de boba-fart-uiala?
Pare ușor mai nașpa decât Boba Fett, care până la urmă chiar mi-a plăcut - dar nu pentru writing, ci pentru că a fost efectiv salvat de Mando + Grogu. Orice are Mando + Grogu rulz :biggrin:
 
Gents, ce mai e nou și de văzut pe ecrane?
Am pus un "Elvis" pe lista, cinefila de nevastă-mea vrea să mă tîrască deseară la el și n-am să zic nu.
Dar altfel?
 
The Unbearable Weight of Massive Talent. Nicholas Cage într-un rol autoironic. Mi-a plăcut pentru un film de sâmbătă seara.

Father Stu. True story. Bai mie imi place Mark Wahlberg. Filme de actiune, comedioare usurele, cam toate vazubile fara sa cirii prea mult.
Si aici la fel. Mi-a placut. Cred ca e singurul film din viata mea de agnostic pe care l-am vazut cu placere vorbind si despre chestii bisericesti.
Apare meteoric si Mel Gibson care e in rol, una peste alta, doua ore placute din viata.

Everything Everywhere All at Once. Două ore juma' de WTF, funny, cringe, Jackie Chan action, regie, filmare, sunet, are de toate.
M-a surprins complet.
 
Gents, ce mai e nou și de văzut pe ecrane?
Am pus un "Elvis" pe lista, cinefila de nevastă-mea vrea să mă tîrască deseară la el și n-am să zic nu.
Dar altfel?

Dacă n-ai văzut The art of racing in the rain merita din plin timpul de rulare. Nu-i prea nou, dar îi bun.


 
Incerc seria a 2-a din Picard. Prima serie are de departe cea mai buna grafica din universul Star Trek, un pic de atmosfera de Provence (am niste memorii foarte placute pe-acolo) sau Toussaint (Witcher 3), chiar daca probabil e filmat in California. Nu e bun, dar e digerabil.
 
Vazut "Elvis".
Mi-a plăcut, chiar dacă mi s-a părut ciudat să îndeși muzică răpăcioasă într-o biografie a lui Elvis Presley (dar m-a educat nevastă-mea, cum ca Baz ăla și-a cam făcut așa de cap prin toate filmele sale).
Tom Hanks e Tom-Hanks-nec-plus-ultra, iar puștiul minune Austin Butler e f.credibil în rol (peste Rami Malek in "Bohemian Rhapsody", daca îmi dați voie să fac o aroganță).
Nici nu stiu cind au trecut alea 2 ore si jumatate, parca ar mai fi trebuit multe de zis si de aratat, zau ca mi-a parut rau cind s-au aprins luminile in sală.
 
O, da, si eu sunt entuziasmat de ce rol a putut sa faca Malek. Dedicat, super-solid, credibil.
Dar micul Elvis parca l-a jucat mai natural pe marele Elvis, s-a potrivit mai potrivit :biggrin: in rol.

Ia, sa vad cum vi s-a parut si voua.
 
Mai durează până să ajung să-l văd, pe mine Elvis nu m-a entuziasmat niciodată cum a făcut-o Freddie Mercury :inlove:
 
Nu sună deloc dubios imo, dar înțeleg ce vrei tu să transmiți acolo :biggrin: Muzica lui Elvis nu m-a entuziasmat niciodată precum a făcut-o cea a lui Freddie Mercury - deși amândoi au voci unice și incredibile, Who Wants to Live Forever și mai ales Show Must Go On îmi ridică părul pe ceafă și pe mâini de fiecare dată când le ascult - Mercury pe mine m-a impresionat mai mult :smile:

 
Back
Top