Filme, seriale, actori, popcorn

Nu stiu cum sa explic mai frumos dar pentru majoritatea muritorilor tot un jpeg este. In special muritorii din zona noastra de Europa.
 
Voi sunteți însurați deci nu comentez :biggrin:
Noi suntem însurați, nu castrați (sau orbi). :tongue:

Femeile sunt muzeu; admirăm exponatele, dar nu le atingem. Mă rog, până ne apucă midlife crisis pe la 50 și unii ne căutăm o a doua năpastă nevastă.

Eu îmi spăl ochii cu Beckinsale de pe la Pearl Harbor încoace. Una din actrițele mele preferate, for her looks.
 
Văzut aseară DOOM (2005) care-și cam merită nota pe IMDB. Cu Dwayne Johnson, Karl Urban, macho-isme și arme de asalt și niște aliens care-s cam penibili la nivelul de thrill, dar și cu Rosamund Pike din vremea când arăta foarte bine. Acuma, după 16 ani... crecă folosește fondul de ten greșit pentru pozele de la evenimente. Dar a jucat în niște filme bune de-atunci, și vreau să văd filmul Radioactive unde a avut rolul principal (Marie Curie) și în care vârsta e importantă.
 
Văzut aseară DOOM (2005) care-și cam merită nota pe IMDB. Cu Dwayne Johnson, Karl Urban, macho-isme și arme de asalt și niște aliens care-s cam penibili la nivelul de thrill, dar și cu Rosamund Pike din vremea când arăta foarte bine. Acuma, după 16 ani... crecă folosește fondul de ten greșit pentru pozele de la evenimente. Dar a jucat în niște filme bune de-atunci, și vreau să văd filmul Radioactive unde a avut rolul principal (Marie Curie) și în care vârsta e importantă.
Radioactive e OK, but nothing to write home about. Nu pierzi nimic dacă nu îl vezi (zise un alt fan al lui Rosamund Pike).
 
Mda, mi-am adus aminte ca vroiam si eu sa-l vad da' cind am vazut tot cast-ul negru am zis pas.
PLM, e western cum dreq toti cauboii sunt negri?
Probabil ca o sa-l vad vreodata cind n-am nimic de vazut. Da nimic. :biggrin:
 
Da bre, am eu pe creer ca pistolarii in vestu' salbatic erau albi. Problem? :biggrin:

Mai e pe Netflix un serial cu ceva la curtea regelui Angliei sau Frantei, dreq mai stie, unde tot asa e plin de negri. Fck off.
 
Foarte exact, era buluc de toate națiile în Vestul Sălbatic, dar mna, white washing din filmele americane a funcționat, doar că acum unii o iau ca pe normal. Ce să vezi, și prin America contemporană este plin de non-albi peste tot, unii sunt chiar și foarte cunoscuți.
 
Babaeti, stați oleacă. N-am nimic cu actori negri prin filme/seriale.
Am în schimb o problemă cu Netflix care mă îndoapă ca pe curcan cu BLM, LGBT, PLM și alte acronime d'astea politically correct care pe mine mă lasă rece așa că votez cu telecomanda.

În rest poa' să scoată filme de Oscar cu Ludovic al paișpelea gay și negru că nu mă interesează.
 
Ideea era să apreciezi/haterești un film pe baza faptului că-i mișto/prost, nu după culoarea pielii actorilor. Dacă distribuția este pestriță nu are legătură totuși cu ce se întâmplă pe ecran. Îți strică imersiunea faptul că caiboii îs non albi? Sună dubios, mai ales că nici nu-i nerealist. Iar Django Unchained rulz, de exemplu.
 
Dacă faci un film inspirat din istorie, fookin get it right. Un film despre Roma din vremea lui Cezar în care juma' din romani sunt asiatici sau negri iar Cezar de fapt e Cezara, păi aia e bătaie de batjocură la adresa istoriei și inteligenței audienței doar fiindcă Netflix (și alții) au luat-o pe panta diversității forțate. Sau filme fantastice din lumi cu reguli clare: nu te apuci să-l rescrii pe Tolkien sau alții doar fiindcă tu ai o agendă nouă. De-aia au ajuns să facă filme proaste doar fiindcă bifează criteriul ăsta, în timp ce recunosc că scenarii foarte bune au fost abandonate fiindcă n-au suficientă diversitate.

Dacă tu poți ignora neconcordanțe uriașe când vezi filme, aia e treaba ta, dar nu-mi da mie în cap când asta îmi provoacă dezgust. Și nu e doar despre culoarea pielii sau sex. Cum ar fi să facă un Star Trek nou, da' cu o mică schimbare, că nu e navă spațială ci submarin, dar în rest prefăcându-se că schimbarea evidentă nu există, go on, play along? Cheamă caracatița pe toate frecvențele, this is Jean Luc Picard, pls retrageți-vă crabii că venim în pace? Sau să mai tragă un sezon din serialul ăla cu șahista genială, cum îi zice, în care în unul din episoade tipa e înlocuită de un mucea de 9 ani care joacă table în curtea școlii. Păi cum să nu le umpli frigiderul?
 
Last edited:
Dacă faci un film inspirat din istorie, fookin get it right. Un film despre Roma din vremea lui Cezar în care juma' din romani sunt asiatici sau negri iar Cezar de fapt e Cezara, păi aia e bătaie de batjocură la adresa istoriei și inteligenței audienței doar fiindcă Netflix (și alții) au luat-o pe panta diversității forțate. Sau filme fantastice din lumi cu reguli clare: nu te apuci să-l rescrii pe Tolkien sau alții doar fiindcă tu ai o agendă nouă. De-aia au ajuns să facă filme proaste doar fiindcă bifează criteriul ăsta, în timp ce recunosc că scenarii foarte bune au fost abandonate fiindcă n-au suficientă diversitate.

Dacă tu poți ignora neconcordanțe uriașe când vezi filme, aia e treaba ta, dar nu-mi da mie în cap când asta îmi provoacă dezgust. Și nu e doar despre culoarea pielii sau sex. Cum ar fi să facă un Star Trek nou, da' cu o mică schimbare, că nu e navă spațială ci submarin, dar în rest prefăcându-se că schimbarea evidentă nu există, go on, play along?
Total de acord cu ce e mai sus, istoria a fost asa cum a fost, buna sau rea. Nu se mai poate schimba, dar foarte multi mizeaza pe faptul ca uneori e partial sau majoritar necunoscuta si profita ca sa faca pe placul "modernilor" care au bani de cheltuit.
 
Eu îmi spăl ochii cu Beckinsale de pe la Pearl Harbor încoace. Una din actrițele mele preferate, for her looks.
Apropo, a inceput un serial nou, Guilty Party pe care-l urmaresc doar pentru doamna mentionata. :biggrin:
In rest pufi a zis mai bine ca mine care-i treaba cu filmele/serialele astea din zilele noastre.

Mai jos e o lista cu ce seriale am vazut/vad in ultimele luni :biggrin:
Harrow
The Responder
The Cleaning Lady
The Book of Boba Fett
Resident Alien
1883
The Method
Reacher
Peacemaker
Suspicion
The Fortune
The Tourist
Bull
Mayor of Kingstown
Servant
Yellowjackets
The Expanse
Yellowstone
Lie With Me
Wheel of Time
Hawkeye
Chance
Hannibal
Evil
Dopesick
Foundation
Kin
Humans
See
Time
11.22.63
Goliath
Godfather of Harlem
Prodigal Son
The North Water
Manifest
Bosch
Loki
Mr. Inbetween
Justified
Perpetual Grace
Utopia
The Mandalorian
For all Mankind
Fargo
Counterpart
Condor
American Gods
Black Sails
The Boys
Domina
Sneaky Pete
Wayward Pines
Tell Me your Secrets
Fleabag
The Terror
Your Honor
The Watch
The Americans
V
Patriot
The Capture
 
Last edited:
Back
Top