Filme, seriale, actori, popcorn

Well fuck. Parca-i cam mult.
1609431094764.png
 
3900 de episoade de seriale = 650 filme (dacă un film = 6 episoade de serial de câte 20m fiecare)
180 filme artistice + echivalentul a 650 de filme artistice (din acele seriale) = 830 de filme în total / 5 ani = 166 filme pe an, adică echivalentul a cam un film artistic văzut în 2 zile.

Cam o oră și ceva pe zi văzut filme, sau un film întreg văzut odată la două zile.

Nu știu, nu mi se pare atât de mult.

Eu evit să mă uit la seriale din motive de timp consumat, dar filme artistice consum cu plăcere, și mi se par nu doar distractive, ci și util de urmărit - relaxare, informații, poveste, înțelegerea lumii.
 
Last edited:
The Watch
BBC la bază așa că e de bine, dar mă simt ca la Watchmen fără să văd filmul înainte.
Se întâmplă în Ankh-Morpork așa că miahi poți împrăștia o rază de lumină? :what:
 
Eu mă uit la câteva filme pe an, iar la seriale nici atât - nici nu mai țin minte care a fost ultimul serial văzut, probabil Sherlock (2015). Așa că nu cred că pot să-ți fac vreo paralelă cu ceva prea curând :frown:.

Cum zice Mistral, e loosely based pe cărți, probabil ca să încerce să adune fanii - doar din trailer sunt niște diferențe foarte mari, ex: în cărți Sybil era cam cât 3 Lara Rossi, piticii (Cheery Littlebottom) aveau barbă și erau chiar pitici (stilul lord of the rings), CMOT Dibbler era bărbat, Vetinari e clar ăsta (Jeremy Irons) - aici presupun că au amestecat cu Lady Margolotta?), Dr. Cruces era tot bărbat, nu mi-e clar unde-s Colon și Nobby... Iar toate personajele astea în cărți evoluează pe o perioadă lungă de timp, în vreo 6 cărți. Deci nu cred că o să mă uit, e prea contrastant cu imaginea pe care o am eu despre univers.
 
The Watch
BBC la bază așa că e de bine, dar mă simt ca la Watchmen fără să văd filmul înainte.
Se întâmplă în Ankh-Morpork așa că miahi poți împrăștia o rază de lumină? :what:
Uita-te linistit, n-are nicio legatura cu cartile in afara de titlu. Ceea ce e trist si dezamagitor pentru ca ecranizarile anterioare (Hogfather, Colour of Magic si Going Postal) facute de Sky TV au fost destul de bune.
De fapt cred ca aici e diferenta - asta nou e facut pentru BBC America.
 
Dacă nu ați văzut "The best offer" (2013) - îl recomand. E despre licitații și antichități așa cum Interstellar e despre SF - adică nu foarte mult. :biggrin:

E pe Netflix în perioada asta.

  • "The transcendentals are the three properties of being: truth, beauty, and goodness." (Wikipedia) There two things in balance: the beauty that is seen, has courage, and is cheating visibly vs. the beauty that is hidden is afraid, and is cheating in a hidden way. What's left, when you take out beauty, courage in truth, fear in truth? The good, the bad, and the ugly.
  • The truth is spoken in brutal ways. You get shocked by it, it's highly aggressive. Thus, when the actors say things that appear to be plain, they seem accurate. If you can say the hard things, the soft things now seem believable.
  • The guy has inner limitations (cheats), the girl has outer limitations (space). When they meet, the guy works on his outer limitations (his work, his possessions), the girl works on her inner limitations (being afraid).
  • It's a visually stunning movie. Just superb. Everything looks gorgeous.
  • It's not easy to predict what comes next, but it's not exactly mind blowing.
  • I highly recommend this movie. 10/10.
A quote:

Billy Whistler: I wouldn't be so sure if I were you. Human emotions are like works of art. They can be forged. They seem just like the original, but they are a forgery.
Virgil Oldman: Forgery?
Billy Whistler: Everything can be faked, Virgil. Joy, pain, hate... illness, recovery. Even love.
 
Daca n-ati vazut Soul, e chiar fain. Este 4K pe PB. :smile:

L-am văzut, mi-a plăcut și mie mult.

  • The movie is all about the pleasure of enjoying things.
  • Generally, it doesn’t “tell” you – this is good, this is right. It leaves room for error. Yes, at times, it does tell you that wool is better than polyester, or you shouldn’t eat junk food. But, generally, things are not that evenly split.
  • I liked the way the characters were designed/drew. They looked nice. Actually, the whole graphics part was great.
  • Also, the sounds. You’d expect that from a movie on Jazz, but they managed to get good music/sounds.
  • I liked the fact that the movie seemed to go in one direction, then – Boom! – everything changes. It’s not a script in which you expect what comes next.
  • It remembered me of Inside Out (2015).
  • It’s a movie for adults, not children. It is funny, it is insightful, it is a cartoon, but it’s a rather difficult movie.
  • I plan to see it again at a later time. Very nice movie!
 
În ultimele luni s-au adunat câteva filme pe care le recomand.

Vampire Hunter D: Bloodlust (2000)
O fantezie horror animată despre un vânător de vampiri angajat să recupereze o tânără aparent răpită.
Deși intriga nu e nepărat complexă, lumea creată e imersivă, iar animația e de excepție pentru cine agrează stilul.

Kingdom of Heaven (2005)
Despre un fierar ajuns cavaler și implicat într-o serie de evenimente din timpul celei de-a doua Cruciade, culminând cu asedierea Ierusalimului de către Saladin.
Filmele lui Ridley Scott sunt mai mult despre atmosferă și spectacol cinematografic și mai puțin despre detalii, iar Kingdom of Heaven e excelent din acest punct de vedere, de la cinematografie la coloana sonoră.
Atenție la ce versiune luați, pentru că cea editată de studio pentru cinema are 144 minute și e un fel de Hercules: The Legendary Journeys incoerent, în timp ce cea editată de Ridley Scott are 194 minute și e o dramă istorică romanțată net superioară.

The Guest (2014)
După ce fiul lor cel mare e ucis în Afganistan, o familie e vizitată de un fost coleg de armată al acestuia care, altruist și carismatic, încearcă să-i suplinească lipsa. Și trăiesc fericiți până în ultimul act, când lucrurile iau o turnură de 180 grade.
Pentru fanii muzicii electronice stil anii '80, recomand separat și coloana sonoră.

The Outpost (2020)
Un film în stilul Black Hawk Down, despre bătălia de la Kamdesh din 2009, în timpul războiului din Afganistan, când unul dintre cele mai expuse avanposturi ale armatei americane, amplasat într-o vale din munți, e atacat de talibani.
Filmul e în principal despre camaraderie și imersiune, cu dialog natural (întrerupt și vorbit unul peste altul), cu multe hand-held și tracking shots, iar acțiunea e brută și fără exces de eroism hollywoodian.

Ultimele două filme au fost realizate cu bugete de doar 5 mil. USD, ceea ce înseamnă că unii au de justificat niște sume.
 
Trebuie să-mi fac coraj să văd Kingdom of Heaven. Mi se pare una dintre cele mai mișto realizări cinematografice ever, dar numai când mă uit la durată mă ia somnul.

Două eseuri absolut excelente referitoare la KoH:

 
Hai, nu te mai coi ca o mimoză virgină, unora le place, alții îl bifează proletar "vazut și ăsta".
Ia-ți telecomanda în dinți și apoi spovedește-te aici.
Mie mi s-a părut ca are cam multe E-uri, de fiecare dată cind l-am văzut.
 
Ba, cine a inventat KODI asta a reusit sa ma lipeasca de teveu. :biggrin:

Am terminat Bosch in mod maraton. M-a surprins extrem de placut stilul serialului.
Am trecut la Evil si acu' sunt la zi. Mi-e simpatica tanti si interesanta ideea serialului zic io. Copiii in schimb...
Am dat peste Prodigal Son si bag cite 4-5 episoade pe zi. Chiar daca pare o reinterpretare gen Hannibal-Clarice din Tacerea mieilor, nu e.
A inceput si partea a doua din sezonul doi din Godfather of Harlem. Vazut. La fel de bun ca restul.
Ma uit si la The North Water. Mi-aduce aminte de atmosfera din primul sezon din Terror. Si Colin Farrel chiar joaca.
Am inceput si Animal Kingdom. Pare interesant din cele doua episoade vazute.
Bagat si doua episoade din Leverage. Usurel ca o ploaie de vara, il las cind n-am ce vedea altceva.
Terminat Lisey's Story, ciudat serial, cre' ca n-am inteles mai nimic d'aia nu prea mi-a placut.
Terminat si cele trei sezoane din Manifest, a mers, interesanta idee.

Cam asta a fost cu serialele in ultima perioada.
 
Vazand lista lui burebista imi dau seama si mai clar cat de multe filme si seriale sunt pe lumea asta... nu am vazut absolut nimic din acea lista si nu auzisem decat de vreo doua, desi ma uit in fiecare seara la seriale. :biggrin:

Din ce am vazut in ultimul timp mi-a placut Suicide Squad-ul asta nou, mult mai mult decat mai asteptam si clar mai mult decat primul. Nu se ia deloc in serios, e mai degraba o comedie cu multa actiune (si cu sange pe toti peretii, parca primul nu a fost asa) iar unele replici au fost asa exagerat de ridicole ca am ras singur in camera de cateva ori. Bun de vazut cu amicii, la o bere, in weekend. :smile: King Shark face jumatate din film...
 
Jolt. Crank in varianta feminina. Pe la final au cam exagerat cu plot twisturile, cred ca s-a terminat inspiratia de la inceput, dar overall m-a surprins placut (poate si din cauza ca aveam zero asteptari).
 
Back
Top