Filme, seriale, actori, popcorn

Lucy. O intrebare care ma macina si pe mine de ceva vreme pusa-n scena de Luc Besson. O sa va intilniti cu Morgan Freeman pe care-l stiti din documentarele de pe Discovery si cu Scarlett care a mai jucat in filme cu super-eroi asa ca pe partea asta si-au facut treaba. :biggrin:
Nu e fo' capodopera dar una peste alta a meritat cele 90 de minute.
Acu' se petrece. Să vedem cum continuă... :smile:
 
Lucy are la bază o prostie :smile:

Da, ne folosim în totalitate creierul tot timpul. Mă rog, unii dintre noi :smile:
 
I just saw "The Gentlemen" (2020).

Some ideas?
  • Very good play of actors, graphics, music.
  • The suspense was at a high level, kept me on my chair waiting for the next scene.
  • A small detail - I liked that in this movie when someone doesn't pay attention 100% something bad happens. If you're not engaged, you pay for this.
  • The movie was, to me, not as smart as "Lock, Stock and Two Smoking Barrels" (1998), as it was more complicated and harder to understand. Also, I really liked Brad Pitt in "Snatch" (2000) In here, I wasn't attached to any character.
  • The only downside? It was a purely, 100%, totally, and a bit :smile:) absolutely logical movie. There were emotions in the movie, actors were living and immersing in it, the script and play had suspense, but other than making me laugh one time, I didn't have any other emotion.
  • I give the movie a grade of 10, with the disappointment of emotions.
 
Knives Out. N-are nicio legatura in afara de stil dar daca va plac filmele dupa romane de Agatha Christie dati-i si lu' asta o sansa. E un film corect pentru genul respectiv.

Si bineinteles la spartul tirgului m-am apucat de Altered Carbon. Dupa ce-am ajuns ieri acasa, papa, pus in pat i-am dat drumul intr-o doara ca am vazut pe Netflix ca apare sezonul 2.
4 episoade mai tirziu m-am culcat ca ma usturau ochii. :biggrin:

Am inceput cu primul episod din For All Mankind. Interesanta ideea, atmosfera e din anii aia, sunt curios cum evolueaza.
 
Am văzut Little Women (2019).

Câteva puncte:
  • Au recreat foarte realistic, din estimările mele, lumina din perioada în care se întâmplă acțiunea. Îți pui întrebarea – cum era luminată o cameră atunci? Ei, în film afli.
  • Uneori, personajele au reacții exagerate. Nu e deranjant, însă.
  • Filmul are personaje de care te atașezi sau care îți displac, mi-a plăcut jocul ăsta între extreme.
  • Atmosfera mi s-a părut foarte autentică, chiar și reacțiile exagerate, uneori, au contribuit la asta.
  • Pe alocuri mi-a amintit de telenovelele care mă uitam in anii ’90 (încercare palidă de scuză – nu aveai multe opțiuni pe atunci; am citit și cartea Sclava Isaura. Pe de altă parte, am citit și cartea Rambo, volumele I, II, III).
  • Cu toate că amintește de telenovele, uneori, emoțiile au fost puternice și m-a mișcat filmul, până în zona lacrimilor (a fost pe acolo, uneori).
  • Din când în când m-am trezit spunându-mi “Asta e clișeu”.
  • Nu mi-am notat vreo idee în mod deosebit, dar filmul m-a pus pe gânduri, uneori.
  • Am dat mai sus câteva idei dezlânate. În ansamblu, filmul mi-a plăcut mult (10/10), m-a emoționat, mi-a plăcut.
Trailer »
 
100% de acord! Sunt episoade din Clone Wars și chiar Rebels, care dau ceață la tot ce s-a făcut în ultima vreme, inclusiv mult lăudatul Mandalorian.
 
Rebels imo este cam muci dar Clone Wars este foarte bun. Deși sunt și episoade foarte proaste.

Bă, Mandalorian este chiar excepțional pentru live action imho. Doar că trebuiau să nu-i scoată casca :biggrin:
 
Noroc că au dres-o in ultimul episod. Ce Mandalorian era ăla fara jetpack??!!
Clone Wars e mult mai bun decât Rebels, dar a avut și Rebels câteva episoade absolut excepționale.
 
  • Like
Reactions: Neo
100% de acord! Sunt episoade din Clone Wars și chiar Rebels, care dau ceață la tot ce s-a făcut în ultima vreme, inclusiv mult lăudatul Mandalorian.
Well, Dave Filoni va aduce in sezonul 2 din The Mandalorian si personajul surpriza :dracu: .
Clone Wars este mai bun in medie decat Rebels insa Rebels are cateva episoade peste orice episod din Clone Wars, adica Obi-Wan ia glandul lui Maul in 5 secunde si Ahsoka ii da una la scafarlie lui Vader :bravo:.
 
Back
Top