Filme, seriale, actori, popcorn

Mda, apoi vă întrebați de ce aveți filme proaste, că dați cu facepalmul la o serie cu adevărat bună.

În primul rând actorul este genial. 99.99% din episoade nu-și scoate casca, tot jocul este din voce și limbaj corporal și îi iese de minune. Acțiunea se petrece între episoadele VI și VII și toată seria este excelentă cap-coadă în a descrie partea universului care nu se scaldă tocmai în roz (așa cum o fac Jedi) sau în emo (respectiv sith). Toată seria este gradată lent, dar acțiunea se precipită brusc de câteva ori și de fiecare dată satisfăcător - ultimul episod de azi a fost 10/10 la capitolul ăsta.

Obiceiurile Mandalorienilor sunt toate expuse gradat, omul face "level up" practic câteva episoade. Caracterul îi este expus și există și progresie a personajului. Nu este action 150% ca filmele din cinema (care sunt extrem de proaste, cel puțin episodul VII este un jeg penibil iar VIII bagă pe gât atâta poveste și detalii de-ți aduce aminte cum se îngrașă porcu-n ajun - ghici ce, la final vomiți și te duci să-ți iei o salată. Mandalorian este fix salata respectivă, doar că nu-i salată grecească de la birtul din colț, ci este garnisită ca la trei stele Michelin. Trebuie să te relaxezi, nu te uiți cu foamea-n gât la seria asta, ci expectativ - și nu dezamăgește.
 
I concur la watchmen. Tbh sper să il lase așa înainte să îl strice lindelof și pe ăsta.
Si mandalorian e ok-ish, da' nu de departe the 2nd coming of empire strikes back cum il prezintă ne0.
Btw, ne0, o mai fost si rogue one înainte care o fost ok.
 
Si mandalorian e ok-ish, da' nu de departe the 2nd coming of empire strikes back cum il prezintă ne0.
Btw, ne0, o mai fost si rogue one înainte care o fost ok.
Ba fix aia este, ai văzut toate episoadele? :biggrin:

Rogue One a fost un film fără miză, știm deja că informația ajunge la rebelz, tot ce face e să-l omoare pe amărâtul ăla pe care apoi îl bagă în The Fallen Order =))

Wait, that's illegal.

Da, Saw Gerrera apare în Jedi Fallen Order care se petrece între VI și VII când îl vedem cum crapă în Rogue One (care se petrece înainte de episode IV). Universul ăsta este un haos absolut. Mandalorian este între VI și VII, TFO este între III și IV. Are sens, gata :biggrin:
 
Last edited:
Fallen order o fost neașteptat de plăcut in ciuda personajului principal:biggrin:
Din mando mai am doar 1 episod pe care nu am apucat să il văd.
 
  • Like
Reactions: Neo
The Mandalorian e surprinzător de bun pentru un produs Disney Lucasfilm Star Wars by George Lucas, dar asta probabil pentru că Jon Favreau e la toate butoanele și în general Jon Favreau știe ce face. Rugați-vă să nu o lase cumva pe Kathleen Kennedy să se bage în seamă, că garantez sezonul 2 cu the force is female și sezonul 3 anulat.
 
Am văzut ultimu star wars... Nu sunt multe de spus, făinuț dar predictibil și pretty much more of the same. Lumea îl va vedea oricum dacă a văzut celelalte 8.

Am mai văzut Parasite in schimb, care e altceva și chiar OK.
 
Pus Mandalorianu' și Expansu' pe HDD, cu subtitrări... :biggrin: Pentru seara, la o cană de țuică fiartă, la munte, zăpăda... chestii... Să vedem amu ce-o fi de capul lor, că ultimele "SF-uri" moderne văzute au fost cam... bleahhh! Inclusiv DS9, care mi s-a părut cel mai slab serial Star Trek. Poate or fi având ceva asemănări cu perioada romantică a SF-ului...

PS: apropo, Quark, vezi că merge titrări.ro. :wink:
 
Ia, sa imi spui in ce episod din Mando apare si Shrek in treacat.
Ma mir ca nu ati comentat deja "micile asemenea coincidente", ca plozii mei au mai remarcat si altele.
 
Pus Mandalorianu' și Expansu' pe HDD, cu subtitrări... :biggrin: Pentru seara, la o cană de țuică fiartă, la munte, zăpăda... chestii... Să vedem amu ce-o fi de capul lor, că ultimele "SF-uri" moderne văzute au fost cam... bleahhh! Inclusiv DS9, care mi s-a părut cel mai slab serial Star Trek. Poate or fi având ceva asemănări cu perioada romantică a SF-ului...

PS: apropo, Quark, vezi că merge titrări.ro. :wink:
Nu confunda te rog SF (Expanse) cu Space Opera (Star Wars). Sunt chestii diferite. DS9 este SF dar sincer mie îmi place, este singurul serial la care sforăi de duduie casa după 5 minute. Nici măcar Voyager nu reușește asta :biggrin:
 
Pe mine, din întâmplare sau nu, la primul episod m-a luat somnul. Bine, era și ora de culcare. Sper să fi fost o întâmplare, totuși. :hihi:
 
Ia, sa imi spui in ce episod din Mando apare si Shrek in treacat.
Ma mir ca nu ati comentat deja "micile asemenea coincidente", ca plozii mei au mai remarcat si altele.
Asta-i pe principiul "e mic și verde = Shrek", un copil poate confunda ușor chestiile astea, un adult nu ar trebui s-o facă. Așa poți spune că toate SFurile sunt la fel, că au "nave spațiale" și "iecstraterejtri", dar nu este cazul. Dar depinde ce te pasionează. Eu dacă mai aud de Tolkien sar pe geam, îmi place genul fantasy dar a fost prea overdone în ultimii ani.

Îmi aduce aminte de obsesia cu jocurile WW1/WW2 dintr-o perioadă, ieșea unul pe lună, de nu mai știai care ce cum face.


ursamajor - nu cred că a fost o întâmplare :jump:
 
Expanse a fost unul din serialele alea pe care le-am vazut un sezon/zi. :biggrin:

In alta ordine de idei aseara am vazut primul episod din Messiah pe Netflix. Pare promitator, sper sa n-o dea-n gard mai incolo.
 
Neo
Cuburile din Portal? Mandalorienii care lupta in stil Overwatch?
Ai dreptate, copii inca vad lucruri pentru care adultii au ochelari de cal, daca nu chiar plasturi de pirat pe ambii ochi.
 
Acuma și dacă compari trilogia originală Star Wars cu Flash Gordon din anii '50 o să vezi scene întregi luate cu nesimțire de acolo... ahem, adică omagiale; da, asta voiam să spun, omagiale.

Ideea e că nu o să inventeze nimeni teme și motive în 2020, mai ales pentru Mandalorian; sînt aceleași de cînd lumea.
 
Am văzut Knives Out (2019). Mai jos, de ce e cel mai bun film al lui 2019. Fără spoilere!

Aparent, filmul nu pare cine știe ce. Pare un film foarte ușurel. Concluzia mea finală nu e departe de asta, doar că e unf

Mi-au plăcut:
  • Logica - film foarte rațional, cognitiv.
  • Suspansul - am fost aproape tot timpul atent, voiam să văd ce se întâmplă.
Neutre:
  • Cred că e genul de film care e irelevant dacă îl vezi la televizor sau la cinema. Unele scene puteai să le și asculți (exagerez, desigur), avea foarte multe dialoguri.
Ce să zic? Cel mai bun film al anului :smile:) , dar nu 2020, ci 2019. :smile: Mi-a plăcut foarte mult!

Am evitat Cats, deși e genul de film de genul "trebuie să îl văd". Musical de Andrew Lloyd Webber? Trebuie să văd asta. Am citit niște review-uri, am văzut nota (vreo 2.8/10), am zis "Pas!".

M-am uitat la The Irishman (2019), mari așteptări, mici realizări. Nu m-a atras. Poate e deștept, poate actorii au jucat bine, pe mine m-a lăsat rece. Nu un film rău, dar în niciun caz, pentru mine, un film de forma "Când cei 3 actori + regizorul se întâlnesc, fac istorie". Nu în cazul meu.
 
Back
Top