Filme, seriale, actori, popcorn

Am zis să văd și eu niște SF-uri moderne și bune. :huh: M-am dus pe IMDB și am ales din top 250 cu rating cât mai mare. Interstellar și Guardians of the gallaxy. Interstellar devine interesant nițel la urmă, dar din știință o dă-n cronica Akasha, iar celălat... un raton vorbitor? Mai bine îl puneau pe Shrek. N-am văzut porcării mai mari în materie, de la Flash Gordon încoace. :facepalm: Pe bune, ce să văd și eu și să fie Film SF digerabil? Ca fan al seriilor Star Trek și Star Wars, sunt la zi, deci nu dintre acestea... poate altceva? Oricum, Star Wars a luat-o pe arătură, păcat că la StarTrek s-au oprit, erau drăguțe noile lung metraje.
Annihilation?

Ahem, Guardians nu e SF, e film cu supereroi pus în spațiu. E o diferență.
 
Annihilation l-am văzut când a apărut, psihedelic+ filmul dar mna, Natalie Portmant :inlove:

Nu mi s-a părut SF decât în sensul că și Star Wars cică e SF :biggrin:
 
51 de minute din 1 ora si 55 min., pare misto, misterios. Dar nu e SF. E ceva gen Stalker, de Tarkovski.
 
51 de minute din 1 ora si 55 min., pare misto, misterios. Dar nu e SF. E ceva gen Stalker, de Tarkovski.
E interesant până spre final. Apoi finalul. Trebuiau să-i pună și un final, nu. Cam nereușit de abstract, IMHO. :biggrin: Dintr-o chestie extraterestră (?) ce reprograma și amesteca degenerativ ADN-uri, vrând să schimbe totul din lumea noastră prin ea însăși, chestia devine un soi de Chromecast (ce oglindește) pentru oameni, sugerând că, de fapt, ei fac mișcările și schimbările acelea, aparent, degenerative. Cel puțin, asta mi-a sugerat mie. Mi se pare că mulți dintre regizorii ăștia (mai) noi caută cu orice preț să introducă abstractul, parcă doar de dragul abstractului și fiindcă ar da bine. E interesant când un film lasă loc de reflecții (intuitive), însă cred că și logica ar trebui un pic urmată.
Personal i-aș da un 7,5 spre 8 din 10. Adică, merită văzut. La fel și Interstellar, însă Guardians of the gallaxy... :bash: Ratoni/iepuri?
PS: oricum, pesimismul și crepusculul au mai mare impact asupra publicului și de aceea cred că băieții din ziua de azi abordează chestiile astfel...
 
GotG vol2 - Rocket traps si Welcome to Ego Planet sunt cele mai tari faze pe care le-am vazut intr-un film in ultimii 5 ani.



Sunt fan! Asta e pe perete in coltul de recreere personal, n-am apucat inca sa-i cumpar o rama calumea .
 

Attachments

  • IMG_20190723_155331.jpg
    IMG_20190723_155331.jpg
    365.6 KB · Views: 15
The Pioneer (El Pionero) pe HBO.
The Pioneer (El Pionero) is a documentary series exploring the colourful life of Spanish politician, football mogul and property tycoon Jesús Gil – one of the most fascinating and divisive public personas of the last few decades. The four-part one-hour series tells Gil’s story through extensive archive images, never-seen-before personal material and exclusive interviews Do not miss the non-fiction series about The Pioneer, Jesús Gil.

Lansat recent, am vazut aseara episodul 2. Ce face Firea in Bucuresti cu companiile alea municipale a facut individul asta in Marbella in urma cu ceva ani.
 
Back
Top