Filme, seriale, actori, popcorn

Fix asta ziceam și eu, eu nu-i pot găsi nod în papură la modul notei de pe IMDB sau mai rău, scorul de 44 pe Metacritic. Cred că pur și simplu unii oameni sunt căzuți în cap grav și au luat un film de popcorn + aventură + world building ca pe următorul LOTR, dar numai că steampunk.

:frown:
 
Nu am vazut filmul, dar la modul general in ultimii ani a fost inundatie de filme gen Marvel care erau pentru copii mici si care au ajuns pentru copii mari. Am un coleg care are 32 de ani, nevasta si 2 copii si e fanatic cu filme din astea (Guardians of the Galaxy e filmul lui preferat, parca) si toata lumea il trateaza ca pe un copil mare, inclusiv profesional (a fost sarit de la promovari, dupa vreo 5 ani in companie e tot pe postul entry level pe care a intrat). Se plange ca sta prost cu banii, dar ii cheltuie pe piese de calculator cu RGB si isi ocupa timpul cu filme de copii.
 
Last edited:
Nu am vazut filmul, dar la modul general in ultimii ani a fost inundatie de filme gen Marvel care erau pentru copii mici si care au ajuns pentru copii mari. Am un coleg care are 32 de ani, nevasta si 2 copii si e fanatic cu filme din astea (Guardians of the Galaxy e filmul lui preferat, parca) si toata lumea il trateaza ca pe un copil mare, inclusiv profesional (a fost sarit de la promovari, dupa vreo 5 ani in companie e tot pe postul entry level pe care a intrat). Se plange ca sta prost cu banii, dar ii cheltuie pe piese de calculator cu RGB si isi ocupa timpul cu filme de copii.
De-asta îmi place să-mi etalez autismul doar online și doar sub pseudonime :smile:
 
Tocmai am văzut primele două episoade din House of Cards. Mișto, posibil să mă uit mai departe.

Cu Mr. Robot am ajuns la sezonul 2, deja e cam meh dar ce să și faci cât lucrezi de acasă.

Legat de Endgame, am o întrebare: pot să sper că va fi sfârșitul seriei de filme cu supereroi amestecați și ne lasă-n pace dup-aia, sau vor persevera?
 
House of Cards imo s-a stricat nasol după un anumit set de alegeri - mă rog, a devenit plictisitor imho.

Mr. Robot am cam clacat, la fel cum m-am săturat să citesc despre anxietate, depresie și BPD pe Reddit am lăsat-o moartă și cu serialul ăsta.


Endgame va fi într-adevăr finalul unei serii, dar probabil o să urmeze New Avengers șamd. Pentru mine, cel puțin, nu prea mă încântă. Mie mi-au plăcut Avengers aproape strict pentru că primul a fost Iron Man 4 și al doilea Iron Man 4.5 cu ceva chestii amestecate pe-acolo. Downey o să fie aproapre imposibil de înlocuit imo, la fel cum și Jackman este Wolverine :smile:
 
Se spune ca Marvel va paria pe seria "Eternals" care si astia la randul lor sunt buni si rai si de aici o sa iasa iar cu caft!
Cred ca intreaga franciza se va reinnoi, cu ceva aparitii episodice ale personajelor vechi.

When the Celestials visited Earth five million years ago and performed genetic experiments on early proto-humanity, they created two divergent races: the long-lived Eternals, and the genetically unstable and monstrously grotesque Deviants. These experiments also led to the capacity for super-powered mutations in humans. They also performed this experiment on other planets (such as the Kree and Skrull homeworlds) with similar results.
 
  • Like
Reactions: Neo
Eh, Celestials nu știu cât succes or să aibă. Marvel a avut succes cu filmele pentru că au prezentat progresia personajelor, care sunt foarte relatable. Who can relate to living planets? :smile:
 
Pai deja i-au introdus in poveste! Ego, tatal lui Peter Quill aka Star Lord e Celest si eu cred ca P. Quill e Etern sau ma rog, pe jumatate. Si sigur mai exista si alte elemente subtile introduse in filmele actuale (Marvel sunt maestri la faza asta) care sa pregateasca seria. Si sa nu uitam ca-s masina de facut bani, nu-si permit sa se "raceasca" seria, pacat de recordurile de miliarde/film de pana acum.

Dar s-a vazut si la case mai mari (Starwars) cum au festelit-o!

Oricum pentru ce am primit pana acum, THANK YOU Stan!
 
  • Like
Reactions: Neo
^^ M-am uitat la film a fost OK. Probabil ca eram dezamagit ca toata lumea daca citeam carti dar n-a fost cazul.

Replicas. Timp pierdut. Macar alunele au fost bune. :biggrin:

Arctic. Nu prea-s fan filme cu un singur actor, dar celor care le plac filmele gen survival poate gusta ceva si din asta. Alunele au fost bune in schimb. :biggrin:
Macar peisajele glaciare din Islanda au fost frumoase.
 
Ok, fuse și se duse și Endgame.

Cu o poveste și un final absolut previzibile, cei de la Marvel au reușit să mă facă să-l trec pe lista filmelor de recomandat si obligatoriu de văzut la cinematograf.

In continuare consider că Captain Marvel a fost mai bun, dar poate din cauza că cele doua filme au fost lansate la distanța mică unul de altul.

* (In plus e obligatoriu de văzut ceva din serie măcar Age of Ultron, Infinty War și Captain Marvel - aveam niște dudes pe locurile din spatele meu la cinema, pentru care cele aproape 3 ore au fost un chin, că nu intelegeau nimic! Abia l-am putut ține pe fi-miu să nu le sară la beregată :smile: cand auzeam ce intrebări tâmpite iși puneau și ce explicații își dădeau. Fi-miu îmi zicea: "zi-le ca nu-s doar 3 pietre -infinity stones- sunt fix 6). Punctul maxim a fost când a apărut Captain Marvel și toti s-au intrebat " cine e asta????" :smile:))


Presărat pe ici pe colo cu aspecte telenovelistice (Scarlett nemachiata, nespalata pe cap si cu muci la nas, vulnerabila, dar totusi puternica - e misto de vazut), un pic de political correct shit (cu uameni de același sex care nu mai pot iubi și sunt ffffffff triști din cauza asta - fuck me!!!!! oare cand o sa se renunțe la curentul asta, să bifezi niște chestii intr-un film, doar de dragul sau nevoia de a le bifa, ca să ce ???????????duoooh! ), 2-3 clișee nu foarte deranjante (Captain America ințelept, frumosîî și bun, restul cam prostuți, lălâi și dezorganizati + ceva scene luate din filmele anilor 40), in fine, cu toate astea filmul merita cu prisosinta 27.50 RON.

Nu spun si chestiile +++, vă las pe voi să le descoperiți in caz ca o să dați vreodata o șansă francizei! :smile:

tldr: Dacă ați văzut doar Iron Man 1 din toata seria Avengers, să NU vă duceți la cinema să vedeți Endgame!
 
Legat de Endgame, am o întrebare: pot să sper că va fi sfârșitul seriei de filme cu supereroi amestecați și ne lasă-n pace dup-aia, sau vor persevera?

There’s still more to come, including:
Spider-Man: Far From Home,
Guardians of the Galaxy Vol. 3,
The Eternals
,
Doctor Strange 2,
Black Panther 2,
Jessica Jones season three,
Agents of S.H.I.E.L.D season six, and
New Warriors season one.
Oh, and the upcoming Disney streaming service shows, focussing on Loki, Scarlett Witch and Vision, Hawkeye, and one on Falcon and The Winter Soldier.
 
Scarlett Witch is life :love:

De asemenea, cică phase 3 se încheie cu Spider Man Far From Home, nu cu Endgame. Acum chiar sunt curios :smile:
 
Am văzut Endgame la cinematograf. O experiență oribilă, din cauza anturajului. Prima oră a lălăit-o filmul de ne întrebam unde e toată acțiunea aia mult promisă. În următoarele 2 ore și-a dat filmul drumul... și cheful de taclale ale celor din jur. Ruined it for me masiv. Nuș' de ce vreți să mergeți la cinematograf, fiindcă prefer un home cinema cu 2D dar fără să mă fufu alții cât timp sunt captivat de poveste, decât un cinema cu alți 200 din care unul se foșnește-n pungă, altul e pe telefon, doi povestesc, unul soarbe din suc, altul se tot fâțâie până la budă că are beșica mică, unii au venit cu copchilu și tot așa. M-oi mai duce la cinematograf doar după ce am văzut singur un film și mi se fâlfâie dacă sunt deranjat, dar altfel de ce ai juca prima experiență a unui film (de care îți pasă și există doar o singură ocazie când îl vezi pentru prima oară și vrei să-l savurezi) pe norocul cu cine te nimerești în sală?
 
Am văzut Endgame la cinematograf. O experiență oribilă, din cauza anturajului. Prima oră a lălăit-o filmul de ne întrebam unde e toată acțiunea aia mult promisă. În următoarele 2 ore și-a dat filmul drumul... și cheful de taclale ale celor din jur. Ruined it for me masiv. Nuș' de ce vreți să mergeți la cinematograf, fiindcă prefer un home cinema cu 2D dar fără să mă fufu alții cât timp sunt captivat de poveste, decât un cinema cu alți 200 din care unul se foșnește-n pungă, altul e pe telefon, doi povestesc, unul soarbe din suc, altul se tot fâțâie până la budă că are beșica mică, unii au venit cu copchilu și tot așa. M-oi mai duce la cinematograf doar după ce am văzut singur un film și mi se fâlfâie dacă sunt deranjat, dar altfel de ce ai juca prima experiență a unui film (de care îți pasă și există doar o singură ocazie când îl vezi pentru prima oară și vrei să-l savurezi) pe norocul cu cine te nimerești în sală?
Dude nu știu unde mergeți voi la cinematograf, dar la cele două spectacole la care am fost oamenii au fost ok. La al doilea un idiot vorbea fix lângă domnișoara cu care am fost și tipa l-a pus la punct de n-a mai scos un pâs tot filmul :biggrin:

Când și unde am fost eu efectiv lumea râdea și plângea, dar aproape nimeni nu a comentat ca un idiot. Helps the tickets are like 30 quid each, maybe.
 
Cold Pursuit. Un Liam Neeson mai potolit. Un pic de umor negru p'ici p'colo, una peste alta a fost OK chiar daca e un remake dupa un film norvegian sau asa ceva (regizorul fiind acelasi si la original si la asta).

The Enemy Within. Un serial cu o idee interesanta. Nu e spectaculos dar nici naspet. Am vazut 10 episoade in uichend. :smile:
 
M-oi mai duce la cinematograf doar după ce am văzut singur un film și mi se fâlfâie dacă sunt deranjat....

In general din săpt a 2-a sau a 3-a de rulaj nu mai e mai nimeni in sală și experienta este foarte agreabilă. Nu mai spun de mers in timpul săptămânii, atunci chiar că ai sanse să fii singur.
Eu nu am avut de ales, că aș mai fi lălăit-o, dar acum erau erau bombele cu ceas in vacanța și a vrut neaparat să meargă cu mine! Plus spoilerele de la școala, de alea nu ai cum sa scapi! Planul meu era să mă uit la GoT sezonul 8 la toate episoadele odata, însă ți-ai găsit...


Oricum revenind la spectatorul roman, daca stiu ca sunt un buhai mare și gras și știu ca merg la un film de 3 ore, de ce plm mi-aș lua o coșarcă de pop corn și 3 litri de cola, pe care le topesc în primele 30 minute? Ca să ma duc de 3-4 ori la budă fix in fazele mai interesante?! Bine ca mi-am pus mărgele in barba, că asta m-a dus mintiuca aia minusculă! :smile:
 
Back
Top