Filme, seriale, actori, popcorn

Ginger snaps 2 5
Not your average werewolf movie. Fara gloante de argint si luna plina, doar un varcolac in calduri. Ii lipsesc efectele speciale gen An American werewolf in London, dar povestea este interesanta. Ginger isi continua fuga de cel care a transformat-o pe sora sa. I-am dat un 5 pentru sfarsitul neasteptat. Filmul e mai mult pentru amatorii genului.

How High/ Fumuri la Harvard 8
O comedie cu si despre Mary-Jane. Daca va uitati la ea, veti vedea cam toate metodele de a fuma marijuana la facultate. Mult umor de situatie, multe fumuri si un tip pe care-l cheama INeedMoney. Motto-ul filmului: "That's what happens if u smoke your buddy." Peace.
 
House of the Flying Daggers - Un adevarat festin de culori pe care pot sa jur ca nu le-am mai vazut pe monitorul meu vreodata. Daca nu l-ati vazut, puneti mana pe el. Pe scara mea de valori se situeaza la 9/10, adica absolut magnific.
 
Academy Awards, USA: 2005

Best Motion Picture of the Year
Winner: Million Dollar Baby (2004) - Clint Eastwood, Albert S. Ruddy, Tom Rosenberg

Best Performance by an Actor in a Leading Role
Winner: Jamie Foxx for Ray (2004/I)

Best Performance by an Actress in a Leading Role
Winner: Hilary Swank for Million Dollar Baby (2004)

Best Performance by an Actor in a Supporting Role
Winner: Morgan Freeman for Million Dollar Baby (2004)

Best Performance by an Actress in a Supporting Role
Winner: Cate Blanchett for The Aviator (2004)

Best Achievement in Directing
Winner: Clint Eastwood for Million Dollar Baby (2004)

Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen
Winner: Eternal Sunshine of the Spotless Mind (2004) - Charlie Kaufman, Michel Gondry, Pierre Bismuth

Best Writing, Screenplay Based on Material Previously Produced or Published
Winner: Sideways (2004) - Alexander Payne, Jim Taylor

Best Achievement in Cinematography
Winner: The Aviator (2004) - Robert Richardson

Best Achievement in Editing
Winner: The Aviator (2004) - Thelma Schoonmaker

Best Achievement in Art Direction
Winner: The Aviator (2004) - Dante Ferretti, Francesca LoSchiavo

Best Achievement in Costume Design
Winner: The Aviator (2004) - Sandy Powell

Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Score
Winner: Finding Neverland (2004) - Jan A.P. Kaczmarek

Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Song
Winner: Diarios de motocicleta (2004) - Jorge Drexler("Al Otro Lado Del Río")

Best Achievement in Makeup
Winner: Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events (2004) - Valli O'Reilly, Bill Corso

Best Achievement in Sound
Winner: Ray (2004/I) - Greg Orloff, Bob Beemer, Steve Cantamessa, Scott Millan

Best Achievement in Sound Editing
Winner: The Incredibles (2004) - Michael Silvers, Randy Thom

Best Achievement in Visual Effects
Winner: Spider-Man 2 (2004) - John Dykstra, Scott Stokdyk, Anthony LaMolinara, John Frazier

Best Animated Feature Film of the Year
Winner: The Incredibles (2004) - Brad Bird

Best Foreign Language Film of the Year
Winner: Mar adentro (2004/I) - Alejandro Amenábar(Spain)

Best Documentary, Features
Winner: Born Into Brothels: Calcutta's Red Light Kids (2004) - Zana Briski, Ross Kauffman

Best Documentary, Short Subjects
Winner: Mighty Times: The Children's March (2004) - Robert Hudson, Robert Houston

Best Short Film, Animated
Winner: Ryan (2004) - Chris Landreth

Best Short Film, Live Action
Winner: Wasp (2003) - Andrea Arnold

www.imdb.com
 
Oscar Prizes Winner List 2005:

ART DIRECTION THE AVIATOR
Dante Ferretti (Art Direction); Francesca Lo Schiavo (Set Decoration)

ACTOR IN A SUPPORTING ROLE
Morgan Freeman
MILLION DOLLAR BABY

ANIMATED FEATURE FILM THE INCREDIBLES
Brad Bird

MAKEUP
LEMONY SNICKET'S A SERIES OF UNFORTUNATE EVENTS
Valli O'Reilly and Bill Corso

COSTUME DESIGN
THE AVIATOR
Sandy Powell

ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE
Cate Blanchett
THE AVIATOR

DOCUMENTARY FEATURE
BORN INTO BROTHELS
Ross Kauffman and Zana Briski

FILM EDITING
THE AVIATOR
Thelma Schoonmaker

WRITING (ADAPTED SCREENPLAY)
SIDEWAYS
Screenplay by Alexander Payne & Jim Taylor

VISUAL EFFECTS
SPIDER-MAN 2
John Dykstra, Scott Stokdyk, Anthony LaMolinara and John Frazier

SHORT FILM (LIVE ACTION)
WASP
Andrea Arnold

SHORT FILM (ANIMATED)
RYAN
Chris Landreth

CINEMATOGRAPHY
THE AVIATOR
Robert Richardson

SOUND MIXING
RAY
Scott Millan, Greg Orloff, Bob Beemer and Steve Cantamessa

SOUND EDITING
THE INCREDIBLES
Michael Silvers and Randy Thom

DOCUMENTARY SHORT SUBJECT
MIGHTY TIMES: THE CHILDREN'S MARCH
Robert Hudson and Bobby Houston

MUSIC (SCORE)
FINDING NEVERLAND
Jan A.P. Kaczmarek

MUSIC (SONG)
THE MOTORCYCLE DIARIES
"Al Otro Lado Del Río"
Music and Lyric by Jorge Drexler

ACTRESS IN A LEADING ROLE
Hilary Swank
MILLION DOLLAR BABY

FOREIGN LANGUAGE FILM
THE SEA INSIDE
Spain
Directed by Alejandro Amenábar

WRITING (ORIGINAL SCREENPLAY)
ETERNAL SUNSHINE OF THE SPOTLESS MIND
Screenplay by Charlie Kaufman; Story by Charlie Kaufman & Michel Gondry & Pierre Bismuth

ACTOR IN A LEADING ROLE
Jamie Foxx
RAY

DIRECTING
MILLION DOLLAR BABY
Clint Eastwood

BEST PICTURE
MILLION DOLLAR BABY
Clint Eastwood, Albert S. Ruddy and Tom Rosenberg

Sursa.
 
Salutare tuturor!

National Security - Am râs în hohote când am văzut filmul. Este o comedie în care Martin Lawrence face toţi banii.
Deşi aprecierile de pe imdb sunt slabe (sau nu sunt) mie mi s-a părut o comedie mai mult decât ok.
 
Martin Lawrence este un actor (foarte) slab care joaca in filme (foarte) slabe. Daca in primul Bad Boys mi s-a parut ok (I was young, and reckless :smile:), in toate filmele recente in care il vad are doar roluri ce implica exact genul de comedie care nu imi place mie: ridicola, improbabila si prea putin credibila. Din moment ce filmul a luat o nota asa mica pe IMDB se pare ca nu sunt singurul care crede asta.

In alta ordine de idei: am vazut chiar ieri Ong Bak, un film adresat mai ales amatorilor de arte martiale si de filme cu lupte. Povestea este relativ slaba, dar filmul este extrem de bine realizat in rest, toate "cascadoriile" sunt facute chiar de actorul principal, Tony Jaa si as indrazni sa spun (fiind un mare amator de asa ceva) ca sunt chiar foarte reusite. In foarte putine cazuri poti zice "chestia aia e doar pentru spectacol" si cred ca asta spune multe despre acest film care reuseste sa iasa la suprafata in era cascadoriilor "pe fire" (vezi Jet Li in toate filmele recente).
In concluzie nu judecati filmul dupa poveste, ci dupa realizare. Mi-a placut in mod special un comentariu de pe IMDB care este chiar relevant: "Saying that Ong Bak was a bad movie because of the weak story is like saying that the Simpsons is a bad series because of the lack of continuity from show to show."
 
Last edited:
The Incredibles(2004) e cool.

Dupa ce "Generation X" a inceput sa se manifeste prin the 70s, cultura benzilor desenate traditionale a inceput sa paleasca in America, iar adevaratii comic book guys au inceput sa se pensioneze rand pe rand. Orizonturile s-au largit, toata lumea s-a imbolnavit brusc de ADD, si genul "comix" a inceput sa se restranga. Astazi, generatia playstation (numita de unii "Generation Y") are cu totul alte standarde.

Intra in scena aliantele teribile dintre echipele bazate pe CGI de la Pixar si DreamWorks si imperialii de la Disney sau TCF. Plantasem pe aici un link care povestea in linii mari cum a evoluat CGI-ul de la "Omul care tunde iarba" incoace, intai mai copacel, si cum incepand cu povestea aia hazlie cu soldateii de jucarie toata joaca a devenit serioasa. Animatiile fac deja gramezi de bani, si atrag capital de imagine (de exemplu recentul "Shark Tale", care a fost mai mult "invartit" din imagine... despre el alta data... oricum daca cineva i-ar fi spus lui De Niro in anii '80 ca-si va juca - vocal - rolul de mafiot impreuna cu printul din Bel-Air, intr-o parodie animata cu pestisori, cu coloana sonora pop "vociferata" de ***da aia de Christina Aguilera, s-ar fi facut agent de asigurari).

"The Incredibles" se plaseaza in cadrul comixurilor arhaice din anii '60; pare inspirat in special de "The Fantastic Four" (care, btw, va fi si el ecranizat... probabil va fi ceva gen X-Men = not funny), dar o ia in directia parodie-sitcom-doar-un-pic-serioasa, gen Shrek. Animatia e demna de anii 2000, poantele sunt bune, pe alocuri criminale. Filmul are chiar si un story (oarecum), nu e doar caterinca. Numai ca e ceva in neregula cu acel story.

Parca-l vad pe maddox spumegand pe paginile alea ale lui : "The Incredibles depicts the perpetual fight between the jock and the nerd, and guess what - the jock always wins. If fighting for the marxist ideal of a world where everyone is packed with superpowers is your goal, you will go down, because you are - by default - one crazy hoe. Meritocracy is always built by people born with talent. We can't have our children exposed to communist ideas now, can we ?"

Dap... filmul te cam pune pe ganduri, daca e sa o iei filozofic, insa e suficient de bun incat sa fie notat cu 8.2/10 ceea ce-l aduce (inca bine) in Top 250. Ma intreb daca va fi vreo continuare...
 
Draga Scytale, mi-au placut foarte mult review-urile tale de pana acum, dar cu acesta nu pot fi de acord. Esti mult prea critic atunci cand gasesti asemenea cusururi unuia dintre cele mai bune filme ever made (#107 IMDB).

The Incredibles este un film de animatie genial, fara absolut nici un defect notabil. Povestea este excelenta, animatia superba, actiunea este practic continua, nelasand nici un fel de loc pentru plictiseala, iar pe deasupra este si ea excelent realizata, filmul este plin de mici detalii care arata exact cat de ingrijita a fost crearea sa, iar ideea in sine este absolut geniala si aproape originala (de la episoadele tarzii din Plastic Man incoace eu n-am auzit de o familie de supereroi. Recunosc, eu am o slabiciune aparte pentru filmele de animatie, dar majoritatea covarsitoare a celor 22500 de voturi de pe IMDB este de peste 8 si asta cred ca spune multe.

Warning, possible spoilers ahead !

Comparatia cu "the jock and the nerd" nu este una din cele mai reusite si chiar imi vine greu sa o vizualizez. Diferenta de varsta dintre ei ar fi o problema, faptul ca rolurile sunt complet inversate este alta (de regula the nerd este the good guy that's being beaten up and made fun of by the jock). Mr. Incredible si Buddy se afla in postura de supererou si "biggest fan", mai tarziu ajungandu-se la supererou si "antisupererou(eroi)", deoarece Syndrome nu era in mod exact inamicul lui Mr. Incredible, ci al tuturor supereroilor. Asta ne aduce la al doilea lucru cu care nu sunt de acord in comentariul tau.

"If fighting for the marxist ideal of a world where everyone is packed with superpowers is your goal, you will go down, because you are - by default - one crazy hoe". Buddy nu se lupta pentru a da superputeri tuturor, telul sau principal este ori de a distruge toti supereroii, ori de a ii face "obsolete", inutili, cum vrei sa-i zici, asta pe langa ideea sa de a deveni faimos, ba chiar el insusi un supererou. El vrea sa dea puteri oamenilor obisnuiti tocmai pentru a distruge in totalitate utilitatea supereroilor pentru omenire, datul acestor puteri este un mijloc de a-si atinge unul dintre teluri, nu scopul in sine. "When everybody's super, no one is."

And just for the record: Syndrome actually IS one crazy hoe, and an intelligent one too :smile:
 
Kontroll este un film maghiar, in care eroii sunt controlori la metrou, o adunatura pestrita de oameni. L-am vazut din doua "planuri", o data ca o comedie - si aici am fost ajutat de multele faze comice, explozive uneori - si o data ca metafora a luptei dintre Bine si Rau - posibile depresii ahead, exista scene dure. Avem scene de dragoste, scene de violenta, scene penibile, scene simbolice, unii spectatori au tras paralele evanghelice prin spatiul filmului, si totusi filmul reuseste sa nu fie un amalgam de diverse, ci numai dualitatea de mai sus. Mi-a placut, nota e 8, l-am si revazut de cateva ori :biggrin:.

A, si un 10 pentru Sándor Csányi (Bulcsú).
 
Originally posted by SCViper
Draga Scytale, mi-au placut foarte mult review-urile tale de pana acum, dar cu acesta nu pot fi de acord. Esti mult prea critic atunci cand gasesti asemenea cusururi unuia dintre cele mai bune filme ever made (#107 IMDB).

The Incredibles este un film de animatie genial, fara absolut nici un defect notabil. Povestea este excelenta, animatia superba, actiunea este practic continua, nelasand nici un fel de loc pentru plictiseala, iar pe deasupra este si ea excelent realizata, filmul este plin de mici detalii care arata exact cat de ingrijita a fost crearea sa, iar ideea in sine este absolut geniala si aproape originala (de la episoadele tarzii din Plastic Man incoace eu n-am auzit de o familie de supereroi. Recunosc, eu am o slabiciune aparte pentru filmele de animatie, dar majoritatea covarsitoare a celor 22500 de voturi de pe IMDB este de peste 8 si asta cred ca spune multe.

De acord... si mie mi-a placut The Incredibles, merita nota mare, si mie imi plac animatiile (si cele clasice, si cele 3D). Desi mai poti sa gasesti familii de supereroi prin comix-uri, si desi voturile de pe IMDB tind sa fie umflate - cateodata - de popcorn peons, IMHO Incredibles e bun.

Insa ideea din spatele filmului are hibe. Daca esti un programmer frustrat, cu ample complexe de superioritate si cu o personalitate distorsionata de lumea virtuala, ai ce rant-ui la filmul asta. Bineinteles ca the nerd e "bad guy", si ca e dus cu pluta, bineinteles ca Mr. Incredible e "bun", ajuta babute aflate la ananghie si e simpatic - in general afli de la inceput cine e bun si cine e rau... e chiar foarte clar. Personajul negativ e degenerat voit in one twisted fuck, care ia o idee buna si o aplica prost (pick on the commies). Personajul pozitiv nu face altceva decat sa apere mitul Zuperman. Care nu e chiar politically corect.
 
SPOILERS

Scriam mai sus ca dupa succesul filmului Cubul(1997) producatorii au incercat sa o coteasca spre mainstream si au cam dat chix cu Supercubul. Cubul a adus idei noi cinematografiei SF, iar Hypercube(2002) a deviat de la aceste idei, aducand in prim plan un stil de SF mai familiar. Astfel incat, cu toate ca ultracubul a fost la fel de fucked up ca si predecesorul sau, exista voci care indeamna sa nu-l vedeti, pentru ca mai mult "intineaza" mitul cubului.

Din fericire pentru noi, kooberii, Cube Zero(2004) reprezinta o revenire. Tot balastul a fost dat la o parte pentru a face loc acelui sentiment de "Zona Crepusculara" + no way out. Inteligenta din spatele cubului e inumana, suprarealista (unii pretind ca Cubul e o constructie virtuala, un-fel-de-Matrix, message boardul de pe IMDB e plin de discutii pe tema asta). Ciudateniile patentate de tip twilight zone apar la tot pasul : de exemplu, "operatorii" cubului sunt cazati intr-un complex cu un puternic aer retro, the fifties army surplus bunker. Cubul are doua iesiri normale, care de fapt nu duc nicaieri, si una auxiliara, nepazita. Operatorii comunica cu exteriorul prin intermediul unui lift care functioneaza dupa legile fizicii din "Alice in tara minunilor", n-are decat doua nivele : up (camera operatorilor) si down (cubul), dar totusi prin el vin de sus tot felul de chestii. Si ca tot veni vorba, din liftul ala ies la un moment dat The Mad Hatter (super rol facut de Michael Riley) si "asociatii" lui, Quigley si Finn. Scena de la sfarsit e si mai ireala, si leaga Cube Zero de primul "Cubul".

Morala ? Nu cautati laitmotive hard-sf in "Cubul", de ce e asta, de ce e ailalta, pentru ca nu asta e scopul filmului. Si nu, nu veti afla vreodata secretele Cubului, Cube Zero raspunde la cateva intrebari dar creeaza multe altele. IMHO, ca prequel care se integreaza perfect in gen, Cube Zero merita 7.5/10. Prea multi de pe IMDB s-au grabit sa-l voteze cu 5 si 6, ca in cazul Hipercubului.
 
Din pacate trebuie sa te contrazic. Cube Zero e cel mai slab din serie si tocmai pentru motivele pentru care tu l-ai "ridicat in slavi". Tot misterul ce a facut din Cubul I un success a fost inlaturat, cubului i s-a dat o oarecare explicatie, au exista scene filmate in exterior, am vazut "operatorii" de nivel inferior si superior, etc.
Pentru mine tot farmecul s-a dus, filmul se transforma intr-o ciorba comerciala ca multe alte sequeluri/prequeluri. Singurul lucru bun la hypercube a fost prelungirea misterului si lipsa unei explicatii logice. Chiar si sfarsitul a fost criptic.
Cubul e un subiect care NU trebuie explicat pentru ca nici o explicatie, oricat de pertinenta si logica nu va face decat sa ii strice farmecul.
Atmosfera in Cube Zero seamana putin cu cea din Dark City (cel putin in cazul operatorilor) care nu este deloc veridica. Cu toate ca au incercat sa le dea un sens logic, operatorii se comporta complet aiurea si ilogic, ei nu stiu de ce sunt acolo, nu pleaca acasa (sau cel putin nu vedem noi), muncesc ca niste roboti.

Daca nu ar fi existat Cube si HyperCube, atunci Cube Zero merita 7.5/10, dar ca prequel la Cube ii ofer un generos 3/10.
 
După mine tot hipercubul este cel mai slab, poate doar şi pentru duzina de lumină în care este prins. Oricum, best off rămâne Cubul, celelalte două sunt doar încercări jenibile care mai bine nu ieşeau, sau nu păstrau numele.
 
After the sunset, un film dragut, entertaining si chiar amuzant. Scenariu simplist insa destul de bine pus la punct, cu cateva rasturnari de situatie faine, acting decent, ceva impuscaturi si scene de amor fierbinti, toate intr-un decor paradisiac (asta cred ca e unul dintre punctele forte ale filmului - plajele, apusurile si tantiile in costume de baie). Una peste alta a reusit sa nu ma adoarma in momentul vizionarii, desi eram destul de obosit. Nota de pe imdb mi se pare putin prea mica.:smile:
 
[OT]
Cand am vazut posterul pe IMDb, am crezut ca e vorba de "Cobra" reloaded si pana nu m-am uitat la distributie sa vad ca e vorba de Pierce Brosnan, as fi putut paria ca era dragutul de Stallone.:biggrin:
[/OT]
 
Constantine (2005) Dupa cum sugereaza si titlul, filmul are ceva implicatii religioase (ceva mai multe). La ce ma refer? Ei bine, personajul principal (Keanu Reeves) a vazut iadul pe pamant... la modul propriu, si acum incearca din tot dinadinsul sa nu mai ajunga acolo. Numai ca Lucifer (sau Lou cum ii spune Constantine afectuos) are alte planuri. Multe efecte speciale, demoni hidosi si destula violenta ca sa fie categorisit la R pentru "demonic images". Scenariu previzibil, muzica buna, actori buni, efecte demne de Blade, per total un film "digestibil" pentru o sambata seara.
Scena preferata: Constantine giving Lou the finger.

The nest/Nid de guêpes Un film frantuzesc de actiune care rivalizeaza si intrece multe din productiile hollywoodiene de pe piata. Scenariu plauzibil, efecte speciale "a la carte", si nici urma de omniprezentul super erou american care sa salveze pe toata lumea. In film joaca si Samy Naceri pe care l-ati vazut in seria de comedii Taxi, de data asta intr-un rol putin diferit. Un film care apare des pe share-urile de pe DC ca "SUPERFILM!!!-The nest".
 
Last edited:
Ringu, filmul japonez care demonstrează că se fură. Am dat de el prin reţea, el având numele ca The Ring Two şi din păcate m-a condus la aflarea unui crunt adevăr: unul din filmele care mi-au plăcut mult nu sunt decât „varianta EU/US” a lui Ringu. Nici nu ştiu dacă mai vreau să văd The Ring Two.
 
Iti pot garanta ca "The Ring" a fost facut cat se poate de legal, nu "furat", in colaborare cu japonezii. Este pur si simplu o preluare, la fel cum este si "Vanilla Sky" dupa "Abre los Ojos" si multe altele. :wink:
 
Măcar Vanilla Sky este o preluare bună, fiecare dintre cele două variante are plusuri faţă de cealaltă. Pe gând The Ring, deşi nu am văzut originalul, nu m-a făcut decât să exclam: „încă un film previzibil şi mediocru realizat!”.

Apropo, „Ringu” în japoneză se traduce cu „The Ring”? :smile:
 
Imi pare rau, dar nu sunt de acord cu parerea ta (chiar daca e doar o parere) despre "The Ring". E orice numai previzibil nu, iar, la fel, mediocru nu mi se pare, pentru ca totusi nu e horror-ul in care apare Freddy si te vaneaza in vise, e ceva mai mult psihologic.
"Ringu" este pronuntia pentru "Ring" adaptata pentru japoneza.
 
Back
Top