Filme, seriale, actori, popcorn

Star Trek Into Darkness mie mi-a plăcut, în schimb. Cam multe lens flares, but then again...

Pe mine a reușit să mă ducă de la indiferență la iritare cînd au început să fure cu nesimțire... ahem!, să aducă omagii lui Wrath of Khan, fără să fi înțeles sau să le pese despre ce e vorba acolo.

Peste cîteva zile iese remake-ul RoboCop. E PG-13, deci și ăștia par să fi înțeles perfect tematica originalului.
 
Wall of text incoming :smile:

Vazut Man of Steel (2013) si pot spune ca m-a terminat psihic. Dupa care am vazut Honest trailer si mi s-a parut mai bun (trailerul). Apoi am vazut iar Man of Steel si am ras cam mult.

Mai pe lung sau mai pe scurt, avem un Russel Crowe care joaca excelent dar din pacate apare in ~10% din film, dintre care in ~7% sub forma de fantoma digitala care deschide usile facand gesturi "magice" din maini (show-off). Avem un Krypton care face bum intr-un mod spectaculos si ne scapa de tentele de sepia care sunt pe cat de nenecesare pe atat de nepotrivite. De asemenea niste creaturi care au fost copy-pasted din Avatar si-au dat obstescul sfarsit. Avem un 'namic public nr. 1 (care are totusi destul de mult bun simt dar poarta colanti), care incearca sa dea o lovitura de stat fix inainte sa explodeze planeta. Moment in care este exilat de pe planeta, planeta face bum si asta scapa. Buuun.

Kal-El ajunge pe pamant sub forma de bebe si creste. Character developmentul este absolut exceptional (no bullshit), numai ca este total nepotrivit. Pe langa faptul ca evolutia/cresterea lui este explicata in flashbacks, treaba asta ocupa ~60% din film. Scenele de actiune sunt relativ putine, dar impresionante. Honest trailer delivers here as well, avem de-a face cu branding de-a dreptul nesimtit de-a lungul filmului, Nikon, Nokia, 7-eleven, Sears, etc, etc, de ajungi sa iti fuga atentia de la una la alta si mai degraba iti sare in ochi vreo firma decat faptul ca Superman tocmai i-a mutat falcile cuiva cu un autobuz.

Ca tot discutam de chestii deranjante, filmul este supra-saturat cu lens-flares. Sunt atat de multe, incat la un anumit moment deja incepe sa te doara capul.

Una peste alta, filmul prezinta un Superman mult mai intunecat, emo si intr-un conflict permanent cu sine insusi. Daca am inlocui cuvantul Superman din propozitia precedenta cu orice altceva (poate nu Wolverine), ar fi un film bun. Asa...


Pe parcursul ultimelor doua luni m-am delectat cu 5 mini serii pe Netflix, vazute mai mult la modul "hai sa folosesc al treilea monitor la ceva". Toate au in comun distrugerea iminenta a pamantului din cauza faptului ca cineva a facut ceva incredibil de stupid (primul episod) si continua cu actiune furibunda (fara misto, e chiar fain) care culmineaza cu rezolvarea situatiei in ultimul moment (episodul 2). Ce mi s-a parut foarte interesant a fost faptul ca subiectele tratate sunt diverse, dar oarecum de actualitate (cyber singularity, "recoltarea" energiei solare, monetizarea zborurilor in spatiu, ambitia si aroganta fara limite a unor oameni de stiinta care ar face orice nu doar pentru bani ci pentru a se afirma, mineritul fara limite si fara pic de bun simt). Jocul actorilor este ok spre foarte bun, uneori exceptional, efectele speciale sunt decente iar una peste alta le-as recomanda oricand cuiva care are o dupa-amiaza de ars gazul de pomana si o rezerva de popcorn la indemana :smile:

Nu sunt Battlestar Galactica miniseries, nici Blood and Chrome, dar sunt ok.

Exploding Sun (2013) are ca intriga primul zbor comercial in spatiu, desemnat ca fiind dus-intors pana la luna. Pasagerii sunt sotia presedintelui Statelor Unite, un voluntar din Afganistan care doreste sa isi popularizeze charity-ul pentru a face rost de fonduri pentru a-si continua activitatea, un random dude care a castigat biletul la loterie, love/fuckbuddy al tipului care dirijeaza zborul de la sol, tipul care a infiintat programul "cash for space flight k" si pilotul. Evident ceva se intampla si "clipperul" deviaza de la traiectorie si se indreapta spre Soare. Actiunea este faina, jocul actorilor mai mult decat decent, una peste alta ratingul de pe IMDB nu-i face cinste filmului. Nu mai bag spoilers, dar sincer eu nu m-am asteptat la unele plot twists :smile: As zice un 6-7/10.

Eve of Destruction - are ca intriga incercarea de a extrage energie dintr-un univers paralel via un fel de LHC. Interesant si centrat in principal pe trairile personajelor, episoadele se deruleaza previzibil, dar nu m-am simtit niciun moment "unentertained". Una peste alta un 6/10 as zice ca-i potrivit.

CAT(egory). 8 - intriga se invarte in jurul lansarii unui satelit care are posibilitatea de a folosi energia solara pentru a distruge obiecte din orbita clasificate ca spacejunk. "Ceva" se intampla si agregatul trage-n Soare, cauzand o furtuna solara care in prima faza buleste cam tot ce-i electronic apoi pune Pamantul in pragul dezastrului. Interesant si antrenant, ce mi s-a parut fain aici a fost interactiunea umana si din nou trairile personale ale personajelor. Miniseria este suficient de lunga pentru a avea niste schite ale caracterelor destul de dezvoltate. Efectele speciale sunt chiar foarte ok si cred ca fizicienii nu se vor simti dezamagiti. 7.5/10.

Delete - o inteligenta artificiala a luat nastere si a devenit constienta de sine. Are la baza teoria de technological singularity intr-o interpretare faina, antrenanta si cu o distributie absolut geniala. Actorii sunt foarte ok, stuff happens, intrigile abunda si e destul de geeky dar si sentimental incat prietena sa nu te fugareasca cu facaletul dupa film. 8/10.

Ring of Fire - o companie miniera se intoarce intr-un orasel unde chipurile descoperise un zacamant important de petrol. Numai ca zacamantul respectiv este de fapt un "pocket" de magma si cand e strapuns genereaza o reactie in lant care activeaza intregul Cerc de Foc, punand efectiv toata planeta in pericol. Trecand peste intriga oarecum stoarsa pana i-au iesit ochii, din nou interactiunile umane trec pe primul loc si povestea este doar un fundal pe care se contureaza de fapt personajele si modul in care acestea interactioneaza. Distributia e foarte buna si o sa recunoasteti unul din actorii din Lost, care din nou este absolut genial (pe alocuri, intr-adevar). 7.5/10.
 
Am inceput sa ma uit la Fringe si pare chiar intresant. Sa vedem cat ma tine, la Dexter am renuntat prin al doilea sezon :smile:
 
Daca te pregatesti moral inca de pe acum pentru un serial care o s-o dea in SF-uri (si semi-fantasy) mai ceva ca Star Trek, atunci o sa rezisti. :biggrin:
 
Sunt pe la mijlocul primului sezon, mi se pare ok pana acum, ce este foarte enervant este modul in care taraganeaza povestea :smile:
 
Pai da, primul sezon este x-files style. Al doilea combina x-files cu star trek. Urmatoarele sunt pe alocuri mai SF ca star trek. Deci atata zic, pregateste-te sa vezi schimbari foarte mari de ritm, stil de desfasurare a actiunii, story line...

Mie mi-a placut, dar au fost multi indignati cand su vazut cate schimbari s-au petrecut in anumite momente. :smile:
 
True, eu imediat termin sezonul 4 şi mi s-a părut foarte SF până acum. Partea bună e că nu e genul de serial care o ia la vale după primele două sezoane. :smile:
 
Pai mie imi place SF in general :smile: Ce-i mai interesant este ca de exemplu nu stiam ca deriva continentelor s-a incadrat la un moment dat in fringe science. Food for thought :smile: Nu, nu-i din film, am gasit referinta cautand mai multe detalii despre fringe science :smile:
 
Am vazut aseara Before sunrise. E un film care nu se remarca prin nimic, dar am petrecut o seara placuta vazand filmul si nu regret nimic. Nota pe IMDB e mare (8.1) si aproximativ corecta.
 
Helix pare un fel de Lost dar la polul sud in loc de tropice. E entertaining deocamdata.

Actiunea sent desfasoara in Groenlanda si le-au trebuit 10 episode as dezvaluie care e de fapt intriga serialului. Pe mine ma enerveaza la culme cand actiunea se desfasoara in ritm de telenovela.
 
Si-am terminat sezonul 4 din Fringe (don't judge, was a slow week), ce pot spune este ca a fost chiar ok. Sezonul 5 nu-i pe Netflix :frown:
 
Deci nu-i Fringe season 5 pe Netflix, hai sa ma uit la "recomandari", dau peste Highlander: Source, mi-era dor de Scotianu' deci hai sa play. Bleah bleurgh, dafuq. If you're heavily stoned it might be funny, problema este ca-s la munca deci nu pot :biggrin:
 
Vazut The Hit List (2011). Nota de pe IMDB mi se pare cam exagerata VS cat i-as da eu (imho face un 7/10). Overall bun de popcorn.

Am inceput sezonul 5 din Fringe si este cam meh. Vedem cat rezist :smile:
 
E un pic confuz la inceput dar se mai aseaza. Dar e intradevar cel mai ciudat. Vezi-l totusi pana la capat, serialul a avut un ending gandit pana la capat, nu a fost lasat in coada de peste ca altele.
 
Back
Top