Filme, seriale, actori, popcorn

Am vazut azi-noapte Pitch Perfect. Nu ma dau in barci dupa musicalls, povestea e doar ca sa existe filmul, insa mi-a placut muzica. Scorul mare de pe IMDB e destul de ciudat, dar per total mie mi s-a parut ca a meritat vizionarea.
 
Suits. Descrierea e cam dubioasă și nu reflectă dinamica personajelor, recomand urmărirea primului episod pentru edificare. (Episoadele au o oră.)
 
Tocmai am vazut Europa Report. E un SciFi low budget destul de bine realizat, in care chiar sa tinut cont de acuratetea stiintifica. Nu e facut in genul filmelor de la Hollywood, dar pasionatii genului SciFi vor aprecia filmul.

P.S. Bonus: E si o romanca in distributie (Anamaria Marinca).

 
Last edited by a moderator:
Gravity (2013) - 8/10. 10/10 pentru efectele speciale și 6/10 pentru restul. Dacă nu ai ști că e Cuarón, ai zice după efectele speciale că e Cameron.

3D-ul e fenomenal - tocmai m-am uitat la trailer în 2D 1440p (e adevărat că pe ecran de 15,4 inch) și nu se compară. Storyline-ul e slab, previzibil și inexact dpdv științific. Clooney e Clooney, soi de struguri din care iese vin bun în mai toți anii. Rolul lui Bullock e isteric și tras de păr; probabil a scos din el tot ce se putea.

Ce e extraordinar și justifică scorul sunt efectele speciale (Oscar clar) - cât de bine e simulat spațiul din jurul lui Bullock (din câte știu, au filmat-o într-un cub care avea ca laturi ecrane uriașe LCD cu imaginile din spațiu și care se învârtea în jurul ei). Tehnica e genială și e de nivelul breakthrough-ului din Star Wars, din anii '70.

Cameron a avut dreptate: best space movie ever. Dacă vrei să vezi spațiu, frate, cât să îți iasă pe nas și să ametești de la atâta rotație, asta capeți cu vârf și îndesat. Merită văzut în cinema în 3D.

 
Last edited by a moderator:
E fain făcut și trebuie neapărat văzut 3D. Povestea e destul de ok pentru două personaje și un monolog lung. Au muncit mult la detaliile stațiilor spațiale și spațiu în general, a ieșit bine. Mecanica orbitală e aproape 0, dar e făcută să sprijine scenariul, dacă implementau așa ceva, povestea se termina în 5 minute: "something bad happened, everybody's dead, but look at the beautiful Earth pictures".

Dacă vreți să vedeți cum e cu mecanica orbitală și cât de greu e de fapt să schimbi o orbită, testați Kerbal Space Program.
 
Tocmai am vazut Rush, un film despre rivalitatea dintre pilotii de Formula 1 James Hunt si Niki Lauda.
Atmosfera anilor 70, in special pe pistele de F1 a fost foarte bine recreata si nu ma pot plange nici de cum au jucat actorii. Pasionatii de F1 sigur vor aprecia filmul.
In concluzie, thumns up!

P.S. WTF? Avem emoticoane cu pepene, morcov, ceapa si majotete, dar nu avem un thumbs up?!
 
Eu personal nu sunt pasionat de Formula 1 (doar imi plac vehiculele cu motor in general), iar filmul mi s-a parut excelent. Rivalitatea dintre Niki Lauda si James Hunt a fost superb prezentata, iar actorii foarte bine alesi pentru rolurile respective. Din punctul meu de vedere isi merita din plin nota de pe IMDB.
 
Last Vegas - De Niro, Freeman si Michael Douglas joaca bine intr-o comedie perfecta pentru o dupa-amiaza de weekend. Unele gag-uri sunt previzibile, dar reusesc sa iti smulga un zambet.
 
E fain făcut și trebuie neapărat văzut 3D. Povestea e destul de ok pentru două personaje și un monolog lung. Au muncit mult la detaliile stațiilor spațiale și spațiu în general, a ieșit bine. Mecanica orbitală e aproape 0, dar e făcută să sprijine scenariul, dacă implementau așa ceva, povestea se termina în 5 minute: "something bad happened, everybody's dead, but look at the beautiful Earth pictures".

Dacă vreți să vedeți cum e cu mecanica orbitală și cât de greu e de fapt să schimbi o orbită, testați Kerbal Space Program.

Somebody is doing something wrong, nu este greu să schimbi o orbită, doar o grămadă de calcule și burns la momentul potrivit :wink:

Am văzut și eu Gravity, mi se pare o mizerie ordinară. Efecte speciale ++, poveste jăg©, tras de păr și lungit peste măsură degeaba. O fi mai mișto în 3D sau altceva. Poate.

Cartea e una dintre preferatele mele, sper să nu o strice. Oricum, parcă e vremea pentru o recitire, că oricum e subțire și într-o seară e gata :smile:.

Cartea este excepțională, dar trebuie citite toate din serie pentru o imagine de ansamblu cât mai bună. Mie mi-e frică sincer să văd filmul, cartea mi-a plăcut la nebunie.

Nu mi se pare chiar subțirică, sincer. Sau poate oi fi citind eu mai lent :smile:
 
Cartea este excepțională, dar trebuie citite toate din serie pentru o imagine de ansamblu cât mai bună. Mie mi-e frică sincer să văd filmul, cartea mi-a plăcut la nebunie.
Mie urmatoarele mi-as stricat placerea produsa de prima, sunt bune dar nu la acelasi nivel. De aceea o recomand pe prima, e ca si cum ai manca un desert excelent si ramai cu gustul ala.
 
Mie mi-au plăcut mult și cele cu Bean ca personaj central. Jane is also interesting și nu afli de originile ei decât în ultima carte din serie :smile:

În general eu nu mă atașez prea tare de textul în sine, ci rămân cu gustul poveștii "mari" și a lumii create pe parcursul întregii serii. Și seria Fundației a lui Asimov conține cărți care sunt mai bune și cărți care sunt bune dar nu la fel, dar feelingul de epic overall tot este acolo. Cam la fel și cu universul din Ender's Game, deși este mult mai dificil de creat, întotdeauna când apar specii în plus totul devine mult mai greu, lui Asimov i-a fost oarecum "ușor" (deși poți considera Roboții ca o altă specie cu ceva efort pe-acolo) :biggrin:

Damn I'm a nerd.
 
Până la urmă am văzut și eu filmul, nu am rezistat. Nu mi-a plăcut prea mult, drept să spun, așa că am recitit cartea. Mi-a luat trei zile, e drept, îmbătrânesc :smile:

Despre serie, mie mi-a lăsat impresia că, pe măsură ce intriga devine mai complexă, personajele mai multe și interacțiunile mai complicate, Card scapă nițel hățurile. Jocul lui Ender e tăioasă ca un brici, clară și simplă. Celelalte nu. Nu mi-au displăcut, dar nu mă cheamă să le recitesc, precum alte serii.
 
In ultimele 2-3 saptamani:

Am vazut si eu Ender's Game: pacat de carte.

Si Hunger Games: Batoru Rowaiaru in reluare, dar facut mai prost, probabil scenaristul nu mai avea iarba de calitate pentru ca au inceput sa bage E-uri chiar si acolo.

La fel Star Trek Into the Dakness - nici nu merita link spre IMDB, e mai slab decat Kate Moss cand avea anorexie.

About Time - nu mi-a parut rau ca l-am vazut, dar nici de recomandat nu e.

Up in the air - mixed feelings. Seamana in unele aspecte prea mult cu anumite persoane pe care le cunosc.


Asa ca primesc cu mare placere orice recomandare de film decent.
 
Văzut Ender's Game și Hunger Games ăla mai nou și Hunger Games a părut mai bun; ambele filme fiind submediocre... meh.

Star Trek Into Darkness mie mi-a plăcut, în schimb. Cam multe lens flares, but then again...
 
P.S. WTF? Avem emoticoane cu pepene, morcov, ceapa si majotete, dar nu avem un thumbs up?!
:thumbs:

Membru senior cu 1500 posturi și nu știe nici atât, dom'le! Se duce forumul de râpă cu bizonii ăștia. Unde ești tu Rabbit, doamne?! :biggrin:
 
Back
Top