Filme, seriale, actori, popcorn

More Wicked, perhaps...
Ontopic, am văzut recent o parte din "City Under Siege". N-am rezistat până la final. E un film cretin din toate punctele de vedere, nu ştiu cine i-a dat note pe IMDB da' noah...
Cică un grup de inşi legaţi de nişte dubioase relaţii de rudenie descoperă o peşteră în care japonezii făcuseră prin WW2 nu'ş ce experimente cu nu'ş ce gaz care transforma oamenii în nu'ş ce monştri. Bineînţeles că ăştia deschid recipienţii cu gaz şi ăia răi se transformă în monştri răi şi ăla bun (că e unul, genul tipic de underdog) capătă şi el super-puteri, da' tot bun rămâne. Urmează bătăi cu efecte de căcat, storyline uluitor de prost şi alte alea.
De nerecomandat.
 
Inception e pretty crap as far as I am concerned, uite notă pe IMDB. Am ratat filme excelente (pentru mine) şi le-am văzut prea târziu, fiindcă aveau note mici pe IMDB, şi The Godfather mi s-a părut aşa de prost că nu l-am văzut tot. Deci... de gustibus. Uneori nimereşti la ţintă, alteori dai pe lângă :smile:
 
Regula mea personala e ca nu ma uit la nici un film sub 6, nu ma uit la filme sub 7 daca nu vad macar o recomandare de la cineva in care sa am un pic de incredere si ma uit fara teama la filme care au peste 7. In general merge foarte bine, exceptiile sunt suficient de rare incat pot trai fara ele.
 
Ce am observat e ca serialele au in general note mai mari decat filmele, adica limita mea la seriale e minim 8.
 
Am observat si eu, si mi se pare explicabil: te atasezi de seriale datorita lungimii lor. Dupa 1, 2, 7 sezoane urmarite, e greu sa mai fii obiectiv.
 
Mie mi se pare ca multe seriale isi pierd din savoare dupa 2-3 sezoane. De exemplu House a devenit o lalaiala trista in sezonul curent, Two and a half Men si-a pierdut din savoare, Dexter a avut un sezon 4 slab, dar si-a revenit in 5. Prison Break a fost continuat inutil cu 2 sezoane, Lost s-a filmat degeaba dupa episodul pilot.

Ideea buna de la inceput se pierde si gata. Raman doar fanii inraiti care continua sa dea voturi.
 
Noway, mie House mi se pare funny as ever :biggrin:. Prison Break și Lost de acord cu tine, iar Two and a half Men mi s-a părut ghei de la primul episod văzut :smile:
 
StarTrek TNG si Voyager (doar pe astea le-am vazut) au devenit tot mai bune cu fiecare sezon. Babylon 5 a avut un maxim in sezonul 4 dar ultimele episoade n-au fost mai bune sau mai proaste decat primele.
BTW, Babylon 5 cred ca e cel mai bun serial al tuturor timpurilor. Depaseste cu putin chiar si pe Firefly.
 
House încă merge deşi s-a mai pierdut pe drum. (Îmi place că, în sezonul în care o bagă pe Olivia Wilde la opening credits, nu mai apare. :goofy:) Dexter la fel, merge, dar începe să devină repetitiv - mai are să descopere sezonul următor că şi soră-sa e criminal în serie. Prison Break - de acord, două sezoane erau suficiente. Lost lasă o impresie excelentă dacă te opreşti după primele 5-6 episoade, cînd încă introduc mistere. Supernatural mi s-a părut decent throughout, la nivelul lui, evident. The Mentalist, la fel. Lie to Me, la fel. Two and a Half Men... :goofy:
 
My personal favorite is Stargate SG-1. Bine... primele 8 sezoane. I mean, O'Neill făcea toţi banii! Bine poate şi din cauză că am vizionat serialul ăsta în fragedă pruncie am fost aşa de impresionat de el dar totuşi... Jaffa Kre! :biggrin:
 
It's Kree Jaffa :biggrin: Da, și mie mi s-a părut o tâmpenie ce au făcut în SG-1 în ultimele 2 sezoane, dar sentimentul de epic nu s-a pierdut chiar așa mult în opinia mea. Ultimul episod rămâne preferatul meu of all times :smile:
 
Şi mie mi-a plăcut ultimul episod, dar preferatul meu rămâne episodul în care O'Neill şi Teal'c erau prinşi într-o buclă temporală şi trebuiau să retrăiască aceeaşi zi de nenumărate ori. De s-or apucat ăştia de se dădeau cu bicicleta prin Cheyene Mountain, jucau golf prin Stargate, and offcorse we had the chance to see O'Neill kissing Samantha Carter. Partea cea mai bună era că doar ei ţineau minte trăznăile ce le făceau. La sfărşitul zilei (puf!) se reseta ceasu! Şi o luau iar de la început! :biggrin: Acolo distracţie!
 
Ce episod e ăla, că vreau să îl văd :smile:
Eu am lacune grave la SG-1, am văzut pe sărite episoade pe ici-pe colo...
 
Şi mie mi-a plăcut ultimul episod, dar preferatul meu rămâne episodul în care O'Neill şi Teal'c erau prinşi într-o buclă temporală şi trebuiau să retrăiască aceeaşi zi de nenumărate ori. De s-or apucat ăştia de se dădeau cu bicicleta prin Cheyene Mountain, jucau golf prin Stargate, and offcorse we had the chance to see O'Neill kissing Samantha Carter. Partea cea mai bună era că doar ei ţineau minte trăznăile ce le făceau. La sfărşitul zilei (puf!) se reseta ceasu! Şi o luau iar de la început! :biggrin: Acolo distracţie!

Da, e genial episodul ăla, mi-a plăcut faza cu jucat golf prin Stargate :biggrin:
 
Ce episod e ăla, că vreau să îl văd :smile:
Eu am lacune grave la SG-1, am văzut pe sărite episoade pe ici-pe colo...

Window of oportunity S4 Ep 06. A fost votat cel mai bun episod Stargate SG-1. Deci nu prea ai ce sa pierzi! Enjoy!

Question: Exista technologie touch screen in 2000? Pe CRT?
 
Back
Top