Filme, seriale, actori, popcorn

Shutter Island nu l-am ratat. Din păcate.

The Blair Witch Project (1) nu m-au lăsat ochii să-l văd până la capăt. Se zguduia camera aia de nebună... Am văzut filmul 2, care mi-a plăcut mult, dar noah, now YOU lol it out :smile:
 
Cautand pe IMDB am dat peste un film ce urmeaza sa apara in vara aceasta: The Expendables.
Ceea ce mi-a atras atentia e distributia:

Sylvester Stallone
Jason Statham
Jet Li
Dolph Lundgren
Eric Roberts
Mickey Rourke
Bruce Willis
Arnold Schwarzenegger

WTF? E reuniunea "greilor" la Hollywood? :rolleyes:
Pare a fi un "allinone" al filmelor de actiune...
 
Mai lipsesc doi oameni. ( 1 si 2 ) Daca ar fi rulat inainte de 89, ar fi fost cel mai vazut film pe caseta VHS. :smile:
 
Cautand pe IMDB am dat peste un film ce urmeaza sa apara in vara aceasta: The Expendables.
Ceea ce mi-a atras atentia e distributia:

Sylvester Stallone
Jason Statham
Jet Li
Dolph Lundgren
Eric Roberts
Mickey Rourke
Bruce Willis
Arnold Schwarzenegger

WTF? E reuniunea "greilor" la Hollywood? :rolleyes:
Pare a fi un "allinone" al filmelor de actiune...

Nu stiu de ce, dar chiar imi doresc sa-l vad.
 
30 Days of Night (2007).
Un orășel izolat din Alaska trece printr-o noapte polară de 30 de zile, în care o parte din locuitori pleacă spre sud. Și e atacat de niște vampiri (am fost suficient de direct?) construiți pe tipologia Nosferatu - primitivi și animalici. Din păcate, tensiunea precedentă atacului e și punct culminant al filmului, servindu-ni-se pe urmă un anticlimax de toată frumusețea și un final destul de penibil. Atmosfera, în schimb, e reușită: pustiu + beznă + viscol + vampiri = win.


The A-Team (2010).
Dumb action movie din categoria „așa da”. Ca să știți la ce să vă așteptați, la un moment dat oamenii parașutează un tanc din avion și încearcă să-l piloteze (tancul, nu avionul). :goofy: Deci, da. Actorii mi s-au părut foarte bine aleși (în special Bradley Cooper - din The Hangover, și Sharlto Copley - Wikus din District 9), chemistry este, umorul e chiar reușit, explozii sînt, Jessica Biel este. Aș fi preferat un final mai stilat/inteligent, gen Ocean's Eleven, dar se pare că ei au vrut neapărat să combine ceva inteligent cu multă pirotehnică, și nu prea a ieșit. Per total însă nu pot să mă plîng. Au luat un serial de rahat din anii '80 și au făcut din el un film decent.


28 Weeks Later (2007).
Prima dată n-am putut să văd filmul ăsta cap-coadă pe motiv că mîncam. Acum l-am văzut, și mi-a plăcut. Se urmărește încercarea de reconstruire și repopulare a UK după ce infectații din primul film au murit. De remarcat ce balls are Fresnadillo pentru ce a făcut cu personajele, și faptul că post-rock-ul este THE music to use de aici înainte pe coloana sonoră a filmelor de gen (în caz că nu s-a înțeles de prima dată).


Green Zone (2010).
E un film despre ce răi sînt americanii. Matt Damon joacă rolul unui soldat participant la invazia Iraqului, care începe să pună la îndoială motivele US cînd nu descoperă arme de distrugere în masă la nici unul din punctele indicate. Evident, e vorba de o conspirație în care sînt implicate CIA și alte departamente cu nume din trei litere.
 
Inglorious Basterds - rahat fără băț. Cu excepția excelentului rol al lui Christoph Waltz, nu face doi bani. Save your time for something better, cum ar fi tăiatul frunzei la câini.
 
Perfect de acord cu ultimele posturi ale lui Pisoi. N-am reusit sa vad pana la cap nici unul din cele 2 filme.
 
Hei, eu m-am uitat cu foarte mare placere la Inglorious Basterds. Da, rolul lui Walz a fost absolut genial, iar actorul este absolut superb, dar filmul in sine nu e rau deloc. Eu nu stiu la ce va asteptati voi, totusi e Tarantino...
 
Filmul chiar trebuie vazut cu alti ochi pentru a intelege ras isteric in sala de cinema din cand in cand in cate un colt, fara sa fie nimic de ras.
 
Si mie mi-a placut pana la partea cu cinematografu'. La final am vazut pe generic Tarantino (nu stiam dinainte) si atunci s-a explicat totul... Cat despre S. Holmes, cuplul Downey jr.+ Law mi se pare extrem de bine ales. Si apoi de ce este chiar asa de greu de acceptat un S.H. care stie caft, cu garnitura de efecte speciale ? Daca eria treide banuiesc ca erau unii in ecstaz. :biggrin:
 
Eu nu am avut probleme cu caftul, ci cu comportamentul personajelor. Acţiune de secolul XIX cu comportament al personajelor de secolul XXI. Pur şi simplu, personajele nu acţionează "în spiritul vremurilor". Compară Gangs of New York cu Sherlock Holmes şi îţi dai seama de diferenţă.
 
Zilele astea am vazut cateva filme:

Green Zone. Ce-a zis Velkan mai sus. Dar uitandu-ma la el nu puteam sa nu apreciez faptul ca s-au descurcat si fara bullshitul din Hurt Locker. Prefer conspiratia si impuscaturile clasice decat lacrima stoarsa de vestiarul durerii (am priceput titlul abia cand am inceput sa ma uit la filmul ala).

Edge of darkness. Okish... dar cam subtire actiunea. Si prea concentrata in sensul ca nu ai senzatia ca filmul ala este despre o investigatie, aflarea unui adevar ci ca e ceva de genul wham, bam, thank you ma'am. In pus aproape nimic nu e ascuns, toate cartile sunt pe masa.

Hot tub time machine. Cica e comedie dar am omis fazele amuzante. Bine, poate m-am hlizit la o faza sau alta dar per total filmul e cam lame. Actorii parca n-au ce cauta impreuna si parca nu-s deloc credibili in joc. In fine, nici nu-i filmul de la care sa ai prea mari pretentii.
Mi se pare ciudat ca are nota mai mare decat Edge of darkness dar nu cred ca e cazul sa imi pun intrebari cand e vorba de gusturile si preferintelor alora multi care voteaza acolo. Mi-aduc aminte ca si Lock, stock... avea note mizerabile doar pentru ca rednecu' pricepe greu umorul ala pe care nu poti sa-l pui ca "Bancul zilei" pe ambalajul de hemburgăr.

Ma la coada, the best of the bunch, Shutter Island. Exact opusul celorlalte. Simti cum se desfasoara actiunea in ritmul potrivit, actorii joaca bine si fac roluri bune impreuna. Asta chiar merita vazut.

L.E. Postul numarul 4444. :smile:

L.L.E. She's out of my league. Mi s-a parut chiar ok. Desi are "gauri" gramada e destul de lejer, merge de relaxare si poate chiar si un pic de ras.

And then there's 2012. Aproape ca nu-mi vine sa cred ca te taxeaza sa-l vezi. Nici nu stiu cu ce sa incep. Cursa cu limuzina minune, "singurul" expert de pe pamant e american si toti liderii lumii se bazeaza numai si numai pe el (pe astia nu mai are cine sa-i gadile la oo?), avionul "rusesc" Antonov 500 (!?) de 300 de tone dar agil ca o pisicuta, etc. Nu vreau sa scap prea multe spoilere. Dar are efecte speciale (sunt uda toata) - o parte bune, o parte proaste - which makes it ok pentru ca nu ma uitam pentru film, ma uitam pentru efecte :smile:. De vazut. Sunt sanse sa va schimbe viata :bounce2:.
 
Last edited:
Green Zone. Ce-a zis Velkan mai sus. Dar uitandu-ma la el nu puteam sa nu apreciez faptul ca s-au descurcat si fara bullshitul din Hurt Locker. Prefer conspiratia si impuscaturile clasice decat lacrima stoarsa de vestiarul durerii (am priceput titlul abia cand am inceput sa ma uit la filmul ala).
Eu l-am oprit pe la jumătate, m-am amețit camera.

Edge of darkness. Okish... dar cam subtire actiunea. Si prea concentrata in sensul ca nu ai senzatia ca filmul ala este despre o investigatie, aflarea unui adevar ci ca e ceva de genul wham, bam, thank you ma'am. In pus aproape nimic nu e ascuns, toate cartile sunt pe masa.
Nimic în plus față de așteptări. 6/10, cred.

Ma la coada, the best of the bunch, Shutter Island. Exact opusul celorlalte. Simti cum se desfasoara actiunea in ritmul potrivit, actorii joaca bine si fac roluri bune impreuna. Asta chiar merita vazut.
L-am văzut la cinema, a meritat toți banii. Nu-l ratați.
 
Back
Top