Filme, seriale, actori, popcorn

Transformers: Dark of the Moon (2011)

Pentru un film cu „Transformers” în titlu, are surprinzător de puțini Transformers în el, iar atunci cînd apar sînt puși fie în scene de luptă indescifrabile, fie în scene gen „noul Ferrari 458 Italia; l-ai văzut, meltene? uită-te mai bine! uite, îl filmez și din spate! vruum, vruum”. Jenant.

În mare, subiectul e la fel de aiuristic de alambicat ca în celelalte două filme (n-aș ști să-l expun totuși); toată lumea pare să țipe după Optimus fără vreun motiv anume, mor roboți, dar reapar mai tîrziu (sau or fi alții - nu știu, că toți sînt la fel de gri), iar Sam se plînge tot filmul de ceva - n-am înțeles dacă îl stresează robotul personal care se transformă în ultimul model de Chevrolet Camaro sau gagica, model la Victoria's Secret. Una din astea oricum.

Furthermore, e mult prea lung și prost editat - lupta finală s-ar da pe mai multe fronturi, cu acțiuni sincronizate cică, dar scenele individuale sînt atît de lungi încît uiți că mai există și alte personaje, sau cel puțin le presupui moarte off-screen.

Singurele aspecte pozitive sînt efectele speciale, dar doar ca realizare tehnică, pentru că rezultatele sînt haos total, și scenele în care apare Rosie Huntington (care mi se pare „utilizată” chiar ostentativ, sincer), dacă le urmăriți fără sonor, că fata n-are treabă cu actoria.

Buget: 200 m. Money well spent. Nota de pe IMDb e mare. De evitat.
 
Omule, mie mi-a placut destul de mult. In special finalul. O sa ma duc sa-l vad si-n 3D (ca vad ca asa-i noul trend acum si eu sunt wannabe hipster mai nou).
 
Văzut Hanna. Începe promițător, dar lungește intriga prea mult, apoi bagă viteză în punctul culminant încât îl strică complet, iar finalul este de toată praștia. Scenele de bătaie amatoricești nu inspiră deloc teamă sau vreo trăire mai intensă. Plus că au folosit același tunel de vânt din Berlin (superb arhitectural) ca și în Aeon Flux, dar a ieșit mult mai slab ca efect vizual. Pierdere de timp.

Început și Ironclad. Ăsta e și mai varză. Se vrea ceva film istoric dar nu-i iese, personajele nu sunt deloc credibile, rough boy salvatorul principal joacă slab de tot, iar numeroasele scene de luptă sunt pur și simplu execrabile. Adică încearcă să șocheze cu câte un prim-plan la o meclă de cauciuc și câte un jet de sânge pe ici, pe colo, da' când camera se agită mai mult decât actorii... După 45 de minute (din 2 ore!!!) n-am mai rezistat și l-am oprit, că făceam spume.

Don't. Just don't.
 
-1 Priest.

Neo, cele 3 filme Spider-Man au avut încasări în jur de 2,5-3 miliarde $. Mai vrei vreun motiv în plus? :biggrin:

Cît privește povestea originii - probabil și aborigenii din Oceania au totemuri cu Spider-Man, dar dacă atît îi duce capul pe producători.
 
Mie personal nu mi s-a parut potrivit Tobey in rolul lui Peter Parker. Nu stiu de ce am impresia ca succesul noului Spiderman are un potential serial in spate. E doar o impresie :smile:
 
Mie personal nu mi s-a parut potrivit Tobey in rolul lui Peter Parker.
Și mie mi s-a părut foarte potrivit, da' eu am comparat tot timpul cu seria de desene animate (referința, din punctul meu de vedere).
De acord cu pufi în legătură cu Hanna.

Am văzut Limitless (îmi place mult actorul :biggrin:), bun spre foarte (8/10), consider că merită timpul dacă nu-l iei foarte în serios. Am mai văzut și Source Code: nu e rău dacă n-ai așteptări, se cam lungește pe final.

Mai recomandați action flicks (sînt în perioada aia cînd nu vreau să gîndesc—de vreo 5 ani, așa... :biggrin::biggrin::biggrin:).
 
Priest -slab ca idee, slab ca dezvoltare. Si ca de obicei, i-au lasat producatorii un final deschis, deh, in caz ca are cautare.
Space BattleShip Yamato - excelent film. Il recomand, cu subtitrare cu tot. Idee buna, sunet superb, efecte ok.
Just go with it - comedie cu Adam Sandler. Cine vrea sa ii vada torsul lui Anniston (imbracata) inainte de a sari in apa, poate alege filmul.
Fast & furious 5 - slab, slab si iar slab. Mai bine nu mai faceau nici un film dupa primul F&F. Toate sunt clone naspa, nereusite.
Mr. & Mrs. Incredible - ok pt. un desen animat. Prezinta o alta ipostaza a eroilor - viata lor personala este in prim plan & adaptarea la superputerile lor traind in anonimat.
Tron legacy - am problema aia cu el. Dar nu m-a impresionat deloc la ce fervoare(?) a creat la lansare. Gagicile in costumele alea mulate pe punani arata bine. Si ? Nimic nou sub soare. Plus ca urasc actorii gen Sam care are multe prune in gura cand vorbeste. Cica nu se mai da spaga in vest - sa fim seriosi, daca producatorii au putut sa dea rolul principal unuia cu limba prea scurta in gura.
Inception - film ok. Merita vazut pt. ideea prezentata: vis in vis in vis. (de 3 ori visezi ca visezi). Iarasi nu inteleg de ce atata fervoare(?) in jurul lansarii lui. Poate americanezii pricep mai greu faza cu dilatarea timpului cand avansezi din vis in vis, si de aceea li s-a parut uber-cool cand li s-a explicat mura in gura.
 
Last edited by a moderator:
Mie personal nu mi s-a parut potrivit Tobey in rolul lui Peter Parker.

Da, dar Kirsten... :love:

Din cîte știu, au fost mai multe „variante” de Peter Parker de-a lungul timpului, iar ăștia au ales-o pe cea mai inofensivă pentru public: cea de tocilar introvertit - și ce actor mai bun decît Tobey? :biggrin: Și în desene e la fel parcă, exceptînd episoadele în care găsește Peter simbiotul ăla, și devine temporar mai dezinhibat și mai agresiv. Poate asta vor să exploateze în următorul film, și l-au luat p-ăsta mai prezentabil.

În legătură cu Fast Five, credeam că sînt eu cu capul - note mari peste tot, numai mie mi se părea oribil. E practic cu cocalari americani, rap d-ăsta contemporan stil manea, mașini, femei și plaje, și cu un cast multicultural politically correct de-mi vine supa înapoi.

whiskas, peste cîteva zile poți să te duci la Captain America. Dacă nu-ți place, răspund eu. :biggrin:
 
F&F 5 mi s-a părut best F&F ever. A, n-are bling. A, n-are neoane. Filmul mi s-a părut mult peste celelalte. Dar meh, de gustibus.
 
Scuze că intru şi eu ca musca în zăr. Dar vi se pare plauzibilă ideea ca două Dodge Charger să scoată din perete un seif de enşpe tone şi apoi să se plimbe prin oraş ca la cursele de maşini? Siriusli nao... :biggrin:
 
Scuze că intru şi eu ca musca în zăr. Dar vi se pare plauzibilă ideea ca două Dodge Charger să scoată din perete un seif de enşpe tone şi apoi să se plimbe prin oraş ca la cursele de maşini? Siriusli nao... :biggrin:

Da, erau motorizările de top și din câte știam eu Dodge Charger este mai mult muscle car decât berlină uzuală. Iar motorul ăla are cuplu să tragă copaci după el. Prin urmare e relativ plauzibilă treaba :smile:

Dar nu era vorba de plauzibil, ci de film mai bun decât celelalte și-atât :biggrin:
 
Poate e plauzibil pe Krypton. Pe Pamant se rupea cablu' ala de 10 ori pana misca 1 metru vreun seif, dupa care se indoia sasiul, puntea spate si tot restul masinii. Faza aia e SF si a stricat, din punctul meu de vedere, putinele chestii misto din filmu' ala.
 
Back
Top