Filme, seriale, actori, popcorn

jarod

Super Moderator
Sugar daddy
Well fuck. Parca-i cam mult.
1609431094764.png

Olivian Breda

Internet marketer
Sugar daddy
3900 de episoade de seriale = 650 filme (dacă un film = 6 episoade de serial de câte 20m fiecare)
180 filme artistice + echivalentul a 650 de filme artistice (din acele seriale) = 830 de filme în total / 5 ani = 166 filme pe an, adică echivalentul a cam un film artistic văzut în 2 zile.

Cam o oră și ceva pe zi văzut filme, sau un film întreg văzut odată la două zile.

Nu știu, nu mi se pare atât de mult.

Eu evit să mă uit la seriale din motive de timp consumat, dar filme artistice consum cu plăcere, și mi se par nu doar distractive, ci și util de urmărit - relaxare, informații, poveste, înțelegerea lumii.

Last edited:

burebista

Manic Miner
Sugar daddy
The Watch
BBC la bază așa că e de bine, dar mă simt ca la Watchmen fără să văd filmul înainte.
Se întâmplă în Ankh-Morpork așa că miahi poți împrăștia o rază de lumină? :what:

Mistral

Alien
Sugar daddy
E doar foarte loosely based be cărți, ia-l ca atare. Interesant stilul, foarte... contemporan. :smile:

miahi

Wizzard
Sugar daddy
Eu mă uit la câteva filme pe an, iar la seriale nici atât - nici nu mai țin minte care a fost ultimul serial văzut, probabil Sherlock (2015). Așa că nu cred că pot să-ți fac vreo paralelă cu ceva prea curând :frown:.

Cum zice Mistral, e loosely based pe cărți, probabil ca să încerce să adune fanii - doar din trailer sunt niște diferențe foarte mari, ex: în cărți Sybil era cam cât 3 Lara Rossi, piticii (Cheery Littlebottom) aveau barbă și erau chiar pitici (stilul lord of the rings), CMOT Dibbler era bărbat, Vetinari e clar ăsta (Jeremy Irons) - aici presupun că au amestecat cu Lady Margolotta?), Dr. Cruces era tot bărbat, nu mi-e clar unde-s Colon și Nobby... Iar toate personajele astea în cărți evoluează pe o perioadă lungă de timp, în vreo 6 cărți. Deci nu cred că o să mă uit, e prea contrastant cu imaginea pe care o am eu despre univers.

lai

meh
The Watch
BBC la bază așa că e de bine, dar mă simt ca la Watchmen fără să văd filmul înainte.
Se întâmplă în Ankh-Morpork așa că miahi poți împrăștia o rază de lumină? :what:
Uita-te linistit, n-are nicio legatura cu cartile in afara de titlu. Ceea ce e trist si dezamagitor pentru ca ecranizarile anterioare (Hogfather, Colour of Magic si Going Postal) facute de Sky TV au fost destul de bune.
De fapt cred ca aici e diferenta - asta nou e facut pentru BBC America.

Olivian Breda

Internet marketer
Sugar daddy
Dacă nu ați văzut "The best offer" (2013) - îl recomand. E despre licitații și antichități așa cum Interstellar e despre SF - adică nu foarte mult. :biggrin:

E pe Netflix în perioada asta.

• "The transcendentals are the three properties of being: truth, beauty, and goodness." (Wikipedia) There two things in balance: the beauty that is seen, has courage, and is cheating visibly vs. the beauty that is hidden is afraid, and is cheating in a hidden way. What's left, when you take out beauty, courage in truth, fear in truth? The good, the bad, and the ugly.
  • The truth is spoken in brutal ways. You get shocked by it, it's highly aggressive. Thus, when the actors say things that appear to be plain, they seem accurate. If you can say the hard things, the soft things now seem believable.
  • The guy has inner limitations (cheats), the girl has outer limitations (space). When they meet, the guy works on his outer limitations (his work, his possessions), the girl works on her inner limitations (being afraid).
  • It's a visually stunning movie. Just superb. Everything looks gorgeous.
  • It's not easy to predict what comes next, but it's not exactly mind blowing.
  • I highly recommend this movie. 10/10.
A quote:

Billy Whistler: I wouldn't be so sure if I were you. Human emotions are like works of art. They can be forged. They seem just like the original, but they are a forgery.
Virgil Oldman: Forgery?
Billy Whistler: Everything can be faked, Virgil. Joy, pain, hate... illness, recovery. Even love.

Top Bottom