Filme, seriale, actori, popcorn

Înseamnă că nu ai văzut Pursuit of Happyness și Seven Pounds.

Do it now. Sa nu le citești sumarul sau trailerele, este păcat. Trebuie văzute cap-coadă.

Omul este un actor excelent.
Văzut Bird Box.

Ditamai jegul. Serios, 2h. Nu.

Premisa este simplă, oamenii văd ceva și apoi se sinucid. Filmul încearcă să insinueze că-s monștri. Eu cred că vedeau afișe cu filmul ăsta.
 
Last edited:
Confirm bird box ca fiind de supermegacacao, chiar nu inteleg ce atata hype cu filmul asta. L-am vazut absolut intamplator inainte de Craciun (inainte de challengeurile alea idioate de pe youtube si inainte sa se laude netflixu cum ca l-au vazut 45 milioane in prima saptamana de la lansare) si chiar ca mi-a parut rau dupa bani.
 
Equalizer și Equalizer 2: Denzel Washington în action movie chiar destul de echilibrat făcut, did not disappoint.

A Simple Favour - Anna Kendrick și Blake Lively, cu o intrigă destul de domoală însă de la un moment dat încolo vine avalanșa pe neașteptate, intriga polițistă are puseuri alerte și twist-uri, trebuie atenție la detalii fiindcă nu ai timp de glumițe cu colegul de fotoliu.

Ocean's 8 - după ce seria Ocean's mi-a plăcut, am avut așteptări mixte (speranță și teamă) de la acest film nou. Prima chestie remarcată e coloana sonoră mișto, perfect în ton cu filmele anterioare, o s-o caut. A doua chestie remarcată e că Sandra Bullock are un zâmbet expresiv pentru comedii și filme drăguțe, da' când e să joace ceva serios și să mimeze gravitate, are o moacă de cărămidă. În fine. Povestea mi s-a părut un pic mai încâlcită și mai dificil prezentată decât în filmele anterioare care erau foarte bine stratificate și cu detalii noi descoperite la a 3-a sau a 5-a vizionare. Ideea de all girls team e un pic trasă de păr (încearcă să o justifice la un moment dat) dar acceptabilă într-un grup relativ restrâns, suspansul e cam moale și momentele comice cam lipsă (față de primele Ocean's, unde umorul era la el acasă). Helena Bonham Carter e o actriță absolut magnifică dar mult, mult peste rolul limitat pe care a trebuit să-l joace aici, Rihanna face figurație ok cât să poată să bifeze pe bucket list că a jucat în același film cu ceva actori mai răsăriți, Anne Hathaway a fost bine aleasă în rol, cu un twist fain spre sfârșit (beauty AND smart). În ansamblu, nu-mi pare rău că l-am văzut, a fost destul de entertaining, dar probabil nu o să simt ghesul să-l revăd așa cum mi se întâmplă cu Ocean's 11/12/13.
 
Ocean's 8 a fost din ciclul "hai să înlocuim castul cu femei exclusiv și oricine nu-i de acord cu noi este un porc sexist misogin". Alte victime - seria Ghostbusters.

Meh.
 
Am vazut Equalizer si The Boondock Saints si l-am intrebat pe un amic care e nativ din Boston, nu a auzit vreodata nici de mafia rusa din Boston si nici de vreunul din filme.

Pe IMDB Equalizer 2 e cotat mai prost ca primul, chiar e sesizabil mai prost?
 
Mie mi s-a părut bun (SE, The End of the Fucking World nu am văzut), dar standardele mele sunt mult mai relaxate. :smile:
 
jarod Atunci The End ... o sa iti placa.

Sex Education e pe alocuri foarte politically correct si prezinta o imagine mult idealizata dpdv rasism, LGBT etc. Parca e reclama cretina de la Gillette (
).
 
Last edited:
Equalizer din ce scrie pe IMDB pare un John Wick mai prost :biggrin:
Am vazut Equalizer si The Boondock Saints si l-am intrebat pe un amic care e nativ din Boston, nu a auzit vreodata nici de mafia rusa din Boston si nici de vreunul din filme.
Nu cred că s-a vrut vreodată a fi un film realist :biggrin:
 
Trebuie să încerce să prezinte niște situații fictive, că altfel poate se supără mafia rusă din Boston că ce facem aici, documentar de trei lei, stați că vă arătăm noi cine rupe fâșul cui. Adică în filme e convenție că folosesc un prefix de telefon inexistent în realitate și niște domenii web care au fost deja înregistrate pentru film, că altfel sigur se găsesc niște unii care să sune la numerele alea și să înregistreze domeniile alea.
 
Last edited:
Equalizer din ce scrie pe IMDB pare un John Wick mai prost :biggrin:
Nu, e doar diferit: Josh Wick omoara pe banda rulanta cu pistolul, in cazuri exceptionale cu altceva, in Equalizer e foarte creativ si nu foloseste aproape deloc arme de foc. In ambele cazuri realismul e la nivelul Frozen/Harry Potter/Ghostbusters.
 
John Wick are câteva faze sf, dar dpdv gunplay este foarte realist. Omul s-a antrenat cu traineri de top ca să ajungă să manevreze armele așa.



 
Văzut Resident Evil the Final Chapter.

Jeg.

Primul RE a fost excelent din toate punctele de vedere. Acum o fiolă de antivirus trebe cărată de vânt să acopere tot pământul.

Nu că nu respectă modelele de dispersie a epidemiilor (considerând că antivirusul este tot un virus), că ar fi posibil dacă s-ar replica în aer de unul singur - dar asta nu este posibil.

Absolut bizar cum filmul a început bine apoi efectiv și-a dat cu tesla in oo.

Merge dacă ești beat sau nu mai ții minte biologie de clasa a 6-a.


 
Back
Top