Filme, seriale, actori, popcorn

Pe lângă cele amintite de Adrian, mai poți încerca Ex Machina, Contact (transpune bine cartea), District 9. Poți vedea de asemenea și Sunshine (finalul lasă de dorit, din păcate), Attack the Block, Snowpiercer (pentru atmosferă), Moon, Her.

Pentru cărți SF, întrebați aici :smile:
 
Seriale e multe, si bune si proaste. Filme recente au fost deja mentionate (Edge of tomorrow, Oblivion, The Martian, Ex Machina, etc.)
Carte SF recenta foarte misto e Seveneves de Neal Stephenson. Nu prea sunt fan al genului dar asta mi-a placut.
 
Edge vazut, Martian vazut, Snowpiercer nu si nici nu doresc, Her nu-i genul meu de film, Sunshine vazut, Contact vazut, District vazut, 12 Monkeys vazut, Serenity/FF vazut, Children of Men vazut (si as fi putut face altceva cu timpul ala pierdut).
Am vazut aseara Oblivion. Mediocru.
 
Fost la Warcraft.
Plictiseala mare, l-am vazut si eu. Nu e rau, dar daca nu ai amintiri placute cu jocurile originale atunci nici nu l-as recomanda mai departe.

Tactica militara a oamenilor (sau a aliantei, desi nu am vazut decat oameni in lupte) e de-a dreptul imbecila, iar unele chestii sunt trase rau de tot de par, gen infanteria grea cu scuturi care alearga. Scuturile alea or fi din kevlar pe cadre de lemn de balsa?
 
Solaris e doua. E originalul rusesc (pe care nu cred ca l-ai vazut) si e remake-ul de Hollywood, cu Jorj Cluni. :biggrin: Pe ala nou nu l-am vazut. :tongue: Pe ala vechi sper sa-l inteleg pana mor.

A. pentru doritori am originalul, subtitrare ok. Pot sa-l urc la Miahi.
Se poate?
 
Văzut The Martian, bunicel, not bad at all. Văzut Interstellar, parcă mai bun, muzica excelentă. Azi urmează Gravity. Am văzut Apollo 13 și am înțeles că Europa Report ar fi bunicel, e pe listă.

Alte filme în genul ăsta?
Thanks.
 
La Gravity iti recomand calduros 3D. E facut pentru 3D si chiar se foloseste bine de spatialitate. Daca ai TV/ochelari, poti lua de la mine filmul 3D. PM me, ca nu pun aici link.

La europa report te vei plictisi de moarte, plus ca finalul e... :-/
 
Last edited:
Atunci macar TV mare si un film la rezolutie mare.

Mai poti incerca (cu grade variate de satisfactie, unele fiind categoria "buget redus"):
Cargo
The Dark Side of the Moon (fara legatura cu Pink Floyd)
Dark Star (a se viziona drept comedie)
Deep Impact
Elysium
Event Horizon
Ice Planet
Last Days On Mars
Lost in Space (cel din '98)
Marooned
Mission to Mars
Moontrap
Nightflyers
Outland
Pandorum
Red Planet
Space Cowboys
A Space Odyssey (1+2)
Sunshine
Supernova
Velocity Trap
 
Iertati-mi ignoranta, dar tocmai ma uit la TV, pe un canal numit AMC, la un ceva, se pare ca e serial, cica "Preacher". Habar n-am ce episod e (n-am vazut niciunul), dar pare interesant. E ceva de capul lui? Adica sa-l caut? :confused: Pare promitator. :smile:
 
8.2 pe IMDB e un scor destul de slab pentru un serial TV, de pe la 8.5 in sus sunt alea bunicele. Dar nu e o stiinta exacta, indiferent cate zecimale are calculul scorului.
 
Mie mi-a placut, este facut dupa niste comics de succes din anii 90. Incepe mai greu, dar prinde viteza dupa jumate incolo.

Din cele ~30 de seriale pe care le urmaresc in mod curent / an de an, il plasez clar in top 5.
 
Nu am facut niciodata un top, ziceam asa, in principiu, ca l-am gasit satisfacator, iar dupa cum s-a terminat e clar ca sezonul 2 va fi cu totul alt gen de serial (no spoilers). House of Cards, Game of Thrones, Marco Polo, The Strain, The Walking Dead, astea sunt cam primele care-mi vin acum in minte, deci probabil cele care s-ar afla in top. :smile:

Asta din serialele curente, care inca continua. Din cele terminate deja e foarte greu sa mai fac un top, am vazut un pic cam multe. Prea multe.
 
Last edited:
Back
Top