Filme, seriale, actori, popcorn

Snowpiercer, gizăs. Pe la jumatea filmului m-am prins că-i cu Christian Bale. Este atât de întunecat :biggrin:

Acu' depinde și ce preferi, eu aș adăuga la alea Avengers și filmele din universul Marvel* în general, pot fi considerate SF cu ceva efort (nu-s la nivelul The Andromeda Strain, de exemplu), dar au acțiune faină și-s ok ca filme de popcorn.

Eu unul abia aștept Age of Ultron.

Aș adăuga la lista lui Adi așa: Transcendence (2014), Riddick (2013) - dar musai vezi Pitch Black înainte, Man of Steel, NU Godzilla (2014) - doar dacă ești sado-maso, Lucy (2014) este so-so, Robocop remake (2014), Elysium (naiba mai știe anul).

* Iron Man 1, 2, 3; Captain America The First Avenger; Captain America The Winter Soldier; Thor, Thor The Dark World; Avengers Assemble (2012?)
 
Last edited:
Multzam pt. raspunsuri. The fifth element si Total recall sunt deja pe lista, Resident Evil il bag la horror nu la SF, Bicentennial man e cam telenovela dar sa zicem...

Lista mi-a placut pt. ca am regasit in primele 20 niste clasice rusesti (Calauza si Solaris), un Brazil pe un binemeritat loc fruntas, niste clasice gen Metropolis si Forbidden Planet. Pe de alta parte m-au intristat aparitii gen Back to the future, Ghost Busters... De asemenea personal nu suport Spielberg, dar se pare ca nu putem trai fara el. :biggrin:
 
Nu sunt în listă Stargate, originalul, care mi-a plăcut (chiar și primul serial), Infanteria Stelară, o porcărie (da' cu niște gagici! wow!)... ca multe din lista aia (edit: porcăria e în listă). Star Trek, filmele, First Contact și Nemesis fiind preferatele mele.
Călăuza e mai mult pisicologic decât SF. Tarkovski a fost un titan.
 
Last edited:
Jesus, Snowpiercer a fost atat de slab. So. Many. Plot holes. Merita vazut poate pentru performanta unor actori (John Hurt, Tilda Swinton, Ed Harris) sau pentru unele scene, dar cam atat. Am vazut unele comentarii care spuneau ca nu trebuie luat ca atare, e un film surealist, etc. O fi, dar nu unul bun. Cel putin nu comparat cu filmele surealiste pe care le-am vazut eu.
 
Sunt seriale; daca intra si serialele atunci mai sunt mai multe: Caprica, Star Trek, Stargate, Continuum etc.
 
Unele chiar merită amintite.
Acum sincronizez și eu subtitrări pentru Star Trek - Voyager. Dacă de TNG și Enterprise m-am săturat de câte ori le-am văzut, Voyager l-am privit doar când a fost la TV. Și n-am amintiri neplăcute de atunci. Janeway, Neelix, B'Elanna Torres... mniam-mniam!
 
Infanteria Stelară, o porcărie (da' cu niște gagici! wow!)
Starship Troopers este un film genial dacă-l separi de carte. Cartea lui Heinlein este imho o capodoperă cu rădăcini în lumea reală (războiul din Coreea, mai precis) și cu multe paralele trasate foarte interesant, o grămadă de psihologie și multe faze extrem de amuzante. Nu a luat degeaba Hugo Award în 1960. De asemenea, este una dintre puținele cărți care "sună" mai bine în românește decât în original, ceea ce este o realizare.

Filmul în schimb este diferit, este o satiră la adresa US în principal și are cu totul alt ton față de carte. Treaba asta o înțelegi mai bine văzând cam toate filmele din serie (care-s cam multicele, apropos), fără a te atașa de imaginea formată de carte despre universul respectiv. Sunt iar faze amuzante și faze groaznice și faze impresionante, totul pe un backdrop de "would you like to know more?", replică deja clasică :biggrin:
 
Tu vorbești serios?
Tu știi să citești dincolo de primele 5 cuvinte dintr-un post de-al meu sau vezi brusc negru în fața ochilor după cantitatea respectivă de cuvinte?

Mie mi-a plăcut și l-am apreciat ca ce este - o satiră.

Și da, Denise Richards :love:.
 
Satiră? Într-adevăr, în afară de Basic Instinct, îți cam vine să râzi de creația lui Verhoeven ăsta. Nu sunt atât de interesat de nivelul tău cultural, așa încât să văd negru în fața ochilor:rotf:, doar te credeam mai exigent în domeniul ăsta artistic. :hihi:
 
Last edited:
Vezi că Star Trek-ul care e pe listă e ăsta nou, după reboot. Not the same thing, plauzibilitate tehnologiei (câtă era) se duce dracului, iar găurile în poveste sunt cât farfuria Enterprise D. Vezi Star Trek: First Contact și Star Trek: The Wrath of Kahn. Și, deși ai zis că nu seriale, sunt în Star trek: TNG și DS9 o grămadă de episoade mai bune decât filmele. Și durează și doar 50 de minute bucata.
 
Back
Top