Filme, seriale, actori, popcorn

Ultimul Batman aka WTF?!!

Mă simt ca-n Twilight Zone... 8.8?!!! WTF?!!! Un exemplu perfect de cum poţi face un lucru de kkt folosind cât mai multe resurse. Corect, aşa e un record absolut. Aproape 3h de o continuă insultă la adresa inteligenţei. Care inteligenţă? Exact... Se pare că asta e de fapt reţeta de succes.
Mă opresc aici pentru că filmul nu merită atenţia de a fi discutat...
 
E un film, care se pare ca multora (inclusiv mie) le-a placut. E doar un film de fapt. Respira adanc, inchide ochii, calmeaza-te si cere-le inapoi banii pe bilet. Sau daca nu banii pe bilet macar aia 4GB de trafic pe care i-ai consumat pentru a-ti insulta inteligenta.
 
Eu nu sunt inteligent, dar intrebarea mi se pare valida: filmul chiar e de 8.8? Poate ca e bun, dar 8.8 e pentru capodopere sau filme exagerat de populare.
 
Depinde de gusturi, I'd say. Eu unul n-am înghiţit niciun film Batman, mi s-au părut toate porcării. Foarte subiectiv, e drept, da' noah...
Cât despre notele pe IMDB... sunt notele pulimii, gândeşte-te la ele cu circumspecţie. E cam ceva de genul "Ponta e minunat pentru că mulţi votează cu el".
 
You're reading too much into this. Notele alea sînt cam la fel de relevante ca alea de pe YouTube.

Trilogia lui Nolan a surprins cel mai bine tonul lui Batman într-un live-action, dar e mult sub implicațiile notelor ălora. Plus că Batman Begins și TDKR spun în mod inutil aceeași poveste.
 
Bai, The Dark Knight nu e despre Batman. E un film despre cat de genial ca actor poa sa fie Heath Ledger. Sau putea...
Filmul ala merita vazut doar pentru scenele in care joaca Jokerul. Majoritatea sunt superb filmate, muzica e perfect integrata, actorii joaca bine si dialogul e superb in majoritatea lui. In opinia mea The Dark Knight merita nota aia doar pentru scenele alea. Cat despre cea mai noua parte a seriei, ma gandesc ca odata cu Heath au crapat/demisionat si scenaristii...
 

Mie mi-a adus vag aminte de Dead Man.

Amatori de mers la Hobbit sunt (în B)? Weekend-ul ăsta sau următorul, preferabil.
 
Last edited by a moderator:
Jeff Dunham's Very Special Christmas Special

Am reusit sa vad cam 10-15 minute doar. Jenibil este un amestec egal de jenant si penibil, si doar asa pot caracteriza acest show. Niciodata n-am fost un fan stand-up comedy, insa Jerry Seinfeld era ok si facea si bancuri bune. Jeff Dunham are un umor insa, parca se adreseaza unor copii retarzi de gradinita. Stupid.
 
Fiecare comediant are propriul stil; chiar dacă-ți place genul, s-ar putea ca unii pur și simplu să nu-ți placă. Pe mine nu mă gâdilă nicicum stilul lui Mitch Hedberg și Zack Galifianakis, cu glume one-liner fără legătură unele cu altele. Jimmy Carr e vulgar pentru un englez, și se pare că acest stil a fost abordat de majoritatea comedianților români dar dus la extrem. Îmi plac, însă, poveștile lui Ron White, sau stilul împrăștiat dar inteligent al lui Eddie Izzard, sau umorul FOARTE inteligent al lui Greg Proops.

Point is, dacă nu-ți place genul, nu te du să strâmbi din nas. Nici eu nu merg la concerte heavy metal doar fiindcă, cândva, au fost 2-3 melodii care mi-au plăcut. :smile:

On topic: am revăzut aseară The Sunchaser. Povestea clasică a călătoriei inițiatice și regăsirii sinelui, bine jucată de Woody Harrelson, deși filmarea a fost cam chinuită și am avut momente în care mi s-a părut că regizorul a sărit niște momente narative. Însă ce am remarcat profund a fost soundtrack-ul: o oribilitate ce s-a dorit simfonică și a ieșit o scârțâială de viori ca fundal pentru o fază în care fugarii merg cu Cadillacul prin peisajul arid din Arizona. Dafuq?! A stricat tot filmul. Venea câte o fază mai sensibilă și exclamația era „ce pana mea e cu muzica asta?!”. Gâh.
 
Am fost la Hobbit, ca să vedem cu ce se mănâncă 48fps. Până te obișnuiești multe mișcări par foarte smucite și unele scene prea rapide, dar sunt ceva mai multe detalii. Pe de altă parte, dacă chiar trebuie să vă duceți, recomand mult popcorn sau ceva de citit, că filmul e lung și plictisitor. Dacă la LOTR erau 3 cărți de vreo 300+ pagini din care s-au scos 3 filme, aici e vorba de o carte de 200+ pagini din care vor să scoată 3 filme. Lungi. Și ca să aibă de unde scoate atâta film au inventat pe lângă carte destul de mult (necromancer, Azog).
 
Back
Top