FDD-uri de 5,25" split din "Vand carcasa big tower"

Edis0n

addiction syndrome
[offtopic] Care imi da si mie niste floape de 5,25" HD? [/offtopic]
Adica, pe bune, am nevoie...
 
Neah, niste automate care isi fac treaba de minune, doar ca trebe floapa schimbata la jumatate de an - uzura mecanica. Si chiar nu mai am.
 
5.25'' ce interfaţă folosesc? :biggrin: Nu de alta, dar ca idee aşe, n-am avut niciodată...
 
Dacă există şansa să meargă pe o DFI Dark (P965) fără să ardă chestii pe-acolo dau şi io o bere pe unu`. Dar o chestie... l-aş vrea negru :biggrin:
 
Pfff. Aveam vreo 20 de unități si sute de floppy-uri, dar le-am aruncat luna trecută... Nu aveam ce face cu ele... Dacă știam...

Și totuși. Nu văd de ce nu ar merge cu floppy-uri de 3.5'', fiind aceeași interfață.
 
Teoretic, nu merge fiindca difera parametrii cu care este accesat.
Practic, daca te chinui un pic, poti formata un disc de 3.5'' la 1.2 MB.
 
Dacă aplicația aia accesează direct floppy-ul în loc să-l facă prin interfața FAT, atunci e de căcat aplicația.

Dar da. Ai dreptate. Un floppy de 3.5'' se poate formata cu un format de 1.2MB. Problema e că dacă aplicația aia accesează hardware-ul direct, ca să fie nevoie de asta, atunci cel mai probabil testează si dacă e floppy de 5.25'', și dacă nu e, dă chix, deci n-ai făcut nimic.
 
Tinand cont de faptul ca este o masina industriala si de vechimea ei, este FOARTE probabil sa acceseze hardware-ul direct, dar este si foarte probabil sa nu verifice ce fel de disc este.

Asadar incearca!
 
Și totuși. Nu văd de ce nu ar merge cu floppy-uri de 3.5'', fiind aceeași interfață.
Deoarece, pe vremuri, erau o gramada de semnale pe care le puteai seta pe unitatea de floppy, ca TRK0, RDY, DS0..3, etc., etc. Si aceste sisteme nu sunt compatibile PC, if you know what I mean :wink:
Oh si inca o precizare - am nevoie de floppy-disk-uri, in primul rand, dar daca pica si ceva unitati, nu zic nu :smile:
 
Eu zic că nu aveți nevoie de floppy-uri, ci aveți nevoie să schimbați aplicația :biggrin:.
 
Deci mă alătur lui Edis0n, se oferă bere pe o unitate - dacă e neagră cu atât mai bine - + dischete :biggrin:

Am un proiect destul de îndrăzneţ, e prea mare carcasa pentru doar un computer :biggrin:


P.S.: scuze pentru thread hi-jack.
 
Probabil cei in putere a lua decizii referitoare la soarta aplicatiei si a utilajului au luat la cunostinta riscul neaducerii la zi si au decis sa prelungeasca viata "instalatiei" avand piese de backup. Uite d'aia se mai fabrica placi LGA775 cu sloturi ISA sau laptopuri cu LPT :smile: Pentru ca unii mai folosesc.
 
Ok, am cel putin un disc prin casa, l-am gasit azi cand am inceput sa fac curatenie prin dulapurile de care imi era frica. Acum nu mai stiu in schimb pe unde se afla dar il voi gasi iar, sper. Maine la munca am sa caut si teancul de discuri care sper ca nu l-am aruncat.
Sa renunt sa mai fiu atat de harnic?
 
Nu, nu, nu renunta.
@ aramdune - daca sponsorizezi tu vreo 50 de spitale cu cate 125k eur fiecare, sa mor io de nu schimb toate automatele de biochimie pe care le avem in intretinere...
 
Back
Top