Fără grăsimi

Un vin care are 7% alcool are 5.25 unități la sticla de 750ml.
Nu am vazut vin de 7% in Romania, ci doar pe la 11-12%. Se pare ca o sticla de 12% are 9 unitati si eu abia beau una pe saptamana, pare in regula. Din fericire nici nu ma ingras :smile:
 
https://en.wikipedia.org/wiki/Unit_of_alcohol
Ai formule de calcul acolo. :smile:

A fost pe nu mai ştiu ce post documentarul (parcă BBC) cu gemenii puşi să bea diferit (unul tot odată, celălalt în doze fracţionate), ca să vadă cum reacţionează corpul uman. Chestia e că diferite ţări au diferite "cote" de băut pentru femei şi bărbaţi. Americanii erau cei mai permisivi la femei, de pildă, aveau "doza" dublă faţă de cea a japonezilor. Şi la bărbaţi tot americanii erau cap de listă. În România şi Rusia n-au făcut studii, că dădeau "kilometrajul" peste cap. :hihi:
PS: apoi mai e şi calitatea băuturilor consumate...
 
In cazul bauturilor spirtoase tari, vinovatii sunt alcoolul alimentar industrial (in cazul porcariilor din comert) si obiceiul criminal al unor producatori de ograda, care dau spre consum tot ce curge la ţuţuroi, alcool metilic included.
Eu am o vorba: alcoolul de calitate il recunosti nu cand il bei ci a doua zi, cand te trezesti. :goofy:
 
In cazul bauturilor spirtoase tari, vinovatii sunt alcoolul alimentar industrial (in cazul porcariilor din comert) si obiceiul criminal al unor producatori de ograda, care dau spre consum tot ce curge la ţuţuroi, alcool metilic included.
Eu am o vorba: alcoolul de calitate il recunosti nu cand il bei ci a doua zi, cand te trezesti. :goofy:
Lăsând miștourile la o parte, am văzut suficiente cazuri în care au băut doar vin "natural, de la țară", "producție proprie" și alte asemenea năzbâtii. Când bei prea mult, ficatul se duce, asta-i la fel de sigură ca legile termodinamicii. Poți să te minți cât vrei că bei "natural" sau fumezi "natural". Ambele sunt de câcat, dar ar fi răzmerițe peste tot dacă ar fi interzise/limitate pentru că omul n-are măsură.

Dar este ok, și-așa suntem prea mulți :smile:

Nu am vazut vin de 7% in Romania, ci doar pe la 11-12%. Se pare ca o sticla de 12% are 9 unitati si eu abia beau una pe saptamana, pare in regula. Din fericire nici nu ma ingras :smile:
Dădeam exemple, dar da, 9 unități pe săptămână este ok dacă nu sunt "in one go".
 
Din ce am citit, e mai rau pe 0.
Da, e nasoală viața fără întăritor; îți aduci aminte de Dragnea :smile:.

Pe de altă parte, toate studiile de tipul "dacă bei un pahar de vin pe zi trăiești mai mult etc" nu țineau cont de venituri. Adică dacă ți-ai permis să bei un pahar de vin, ți-ai permis si să de mai duci la doctor și probabil nu lucrezi în mină. Reanalizate ținând cont și de astea, nu prea s-au mai găsit beneficii.
 
106 ani. Si mai bea din cand in cand cate ceva, nu prea des si nu prea mult. Niciodata tarie, din cate stiu, cea mai tare chestie pe care a baut-o era o tuica slaba de vreo 16-18 grade facuta acasa.
 
Tuica chioara e pe la 24..27 de grade, dar nu asta e important. Cred ca aerul curat, supa de gaina pe care ai crescut-o cu mana ta si o viata activa sunt factorii determinanti.
 
Si o dieta bazata in cea mai mare parte pe varza calita, fasole verde sau uscata, mazare (toate din gradina proprie), cartofi prajiti (de fapt: un pic fierti in ulei, nu ieseau rumeniti), fierti sau copti. Si carne de rata, avea o pasiune in a creste rate :smile:

Dar ii placea si ciocolata, bomboanele si, de pe la 90 de ani incolo, tot soiul de sucuri dulci (gen Sprite) sau direct apa cu zahar. Cred ca pentru le digera mai usor.
 
Da, cred ca ultima data a fost acum vreo 20-30 de ani. Nu le facea pe alea anuale ca oricum nu voia sa se trateze de nici o boala indicata de analize. Singura chestie pe care ar fi tratat-o, daca s-ar fi bagat vreun medic, ar fi fost opacizarea cristalinului (a inceput pe la 100 de ani), dar nimeni nu a vrut sa se bage.
 
Un mod foarte bun de a topi grasimile. Recomand. :biggrin:
Metoda "extremadura". :tongue:

Si urmarea: :drool:
 

Attachments

  • ketojumarivorfi.jpg
    ketojumarivorfi.jpg
    421.9 KB · Views: 31
  • mdada.jpg
    mdada.jpg
    202.1 KB · Views: 27
Back
Top