Fără grăsimi

Că tot veni vorba de zahăr, sunt diferențe între cel „artificial” din Cola și cel „natural” din portocale? Dacă da, ce fel de diferențe?
 
Ce zahar artificial e in Cola? Zaharul rafinat se face ori din sfecla, ori din trestie, amandoua cresc in natura ca si portocalele, singura diferenta e rafinarea.
 
Așa, rafinat vs. nerafinat atunci. Adică alea ~10g/100ml din Cola sunt asimilate/procesate de către organism fix la fel ca cele ~10g/100ml din sucul de portocale?
 
Așa, rafinat vs. nerafinat atunci. Adică alea ~10g/100ml din Cola sunt asimilate/procesate de către organism fix la fel ca cele ~10g/100ml din sucul de portocale?
Daca cele 10 grame se refera la acelasi lucru, atunci da. Daca in Cola ai 10 grame de zahar rafinat si in portocale 10 grame de suc care contin 2 grame de glucide, te-ai prins.

Pana la urma 10 grame de glucide sunt 10 grame de glucide. Daca sunt sub forma mai concentrata sau diluata nu cred (nu sunt medic, nu o lua drept adevar ci presupunere) ca e vreo diferenta de asimilare.
 
Din cate stiu eu diferenta nu exista decat posibil la asimilare, unde fibrele din portocala (daca mananci o portocala direct si nu o storci) s-ar putea sa intarzie putin absorbtia. Daca bei suc cel mai probabil nu e nicio diferenta.
 
Revenind: dupa o saptamana in care am constatat ca nu s-a mai dat jos niciun gram, am descoperit vinovatul: vin rosu sec. Am pus 5mm intr-un pahar, l-am lasat sa se evapore. Am descoperit cu uimire ca pe fundul paharului a ramas un strat gros de ceva lipicios ca mierea si extrem de dulce. Deci fructoza. Deci glucide. :kill:
Urmeaza o noua saptamana experiment: saptamana berii. :smile:
Va tin la curent.

Ce parte din "fără alcool" a fost neclară?


 
A spus cineva fara alcool? :biggrin:

Am scris de mai multe ori, alcoolul este hipercaloric şi îți face şi foame. Dacă nu poți întrerupe alcoolul cu excepția anumitor ocazii speciale, problemele cele mai mari nu sunt de la greutate. Dar nu-i nicio nenorocire, orice se tratează :smile:


 
Ca alc. face foame, asta nu neg. Dar parca imi aduc aminte ca organismul nu poate arde caloriile din alcool. A, ca alcoolul arde daca ii dai foc, asta e altceva. Dar nu pot fi transformate in energie utila in organism. Eu asa stiu.
 
Ca alc. face foame, asta nu neg. Dar parca imi aduc aminte ca organismul nu poate arde caloriile din alcool. A, ca alcoolul arde daca ii dai foc, asta e altceva. Dar nu pot fi transformate in energie utila in organism. Eu asa stiu.

Right. Numai că nu aia este problema de fapt.

Deci, fără alcool.

Edit: 450ml de vin pe zi nu-i "moderație". Este prea mult. Discutăm de unități de alcool şi cât este indicat să bei maxim pe săptămână în alt episod.


 
1 alcohol unit. NHS recomandă nu mai mult de 14 unități pe săptămână, asta în condițiile în care nu toate odată.

O Corona la 330ml de exemplu are 1.32 unități de alcool. Un vin care are 7% alcool are 5.25 unități la sticla de 750ml.

Deci, dacă bei 450ml de vin 7% pe zi, într-o săptămână consumi 22.05 unități. Quite bad.

Dacă bei cam 100ml de vin 7% pe zi, într-o săptămână consumi 4.9 unități. Safe.


Ideea este că de exemplu aici în UK este o problemă imensă cu alcoolul. Eu văd în fiecare săptămână minim o persoană cu istoric de exces de alcool pe care trebuie să-l dezintoxic, iar în perioadele de vacanțe gen Crăciun minim 10/săpt. Pleacă și-l văd iar apoi. Partea mișto este că dezintoxicarea ia 5 zile. Partea proastă este că pleacă din spital și-o ia de la capăt pentru că are voința unei moluște.
 
Lasa, compenseaza slana, telemeaua si ceapa care insotesc palinca, e in regula nenea Q.
 
Dacă dai la târnăcop şi lopată în fiecare zi, trăieşti şi doar cu pălincă şi slană. :wink:
Deci, mişcare!
 
Back
Top