Experienţe hardware/software mai neobişnuite...

Atunci bate-i la cap pe cei de la IT sa-ti rezolve problema. :biggrin2:
Stick USB? Unele laptopuri am impresia ca te lasa sa selectezi temporar un alt device de boot, chiar daca au parola pe BIOS.
 
Munceste cineva la SRI de sunt asemenea restrictii? La mine laptopurile nu au nici un fel de parola pe BIOS, la nimeni, si nici nu stiu la ce ar folosi - daca vrei sa faci un computer praf o faci si cu parola si fara. La precedentul loc de munca unde eu eram cel care stabilea politicile privind echipamentele iarasi nu erau puse nici un fel de parole pe BIOS.
 
Băi răilor, strict secret unde lucrez. Audem? :hihi:

Am bootat un stick cu Ubuntu Live, nu recunoaște placa de rețea. :biggrin:
 
Experienta ciudata cu reteaua: prin primavara unele misiuni de WoT si ceva servere de Steam nu mergeau. Din vara nu mai mergea deloc WoT, pana acum o saptamana cand frate-meu a bagat un stick de Orange in calculator si totul mergea perfect, asa ca am sunat la UPC si ne-am apucat sa sapam: verificat tracert (degeaba), schimbat adresa de IP (degeaba), etc, pana la momentul: "aveti router? cuplati calculatorul direct la modem" si ... meargea.

Routerul, un Cisco RV042, nu avea nici un fel de setariu ciudate; am incercat si cu Firewall dezactivat, nici o diferenta. Am pus in locul lui un RV042G, acelasi model (in teorie) dar cu porturi LAN Gigabil, merge. Partea ciudata e ca orice altceva mergea bine, iar la WoT initial doar anumite misiuni nu mergeau si doar la start, apoi conectarea la server facea figuri in 2 cazuri: cu parola lunga (aveam una de peste 20 de caractere) sau daca parola era salvata (descoperit din intamplare ca mergea daca introduceam parola manual la conectare). Totul de pe 3-4 calculatoare diferite cu OS diferite, configuratii diferite inclusiv placi de retea de la fabricanti diferiti, unele onboard si altele PCIe, in sfarsit, nimic care sa sugereze ca ar fi o problema in ... router. Care problema nu stiu de la ce este.

Idei? Eu ma gandeam la ceva fragmentare de pachete criptate (fix conectarea la server), dar tot nu prea are sens ca uneori mergea, alteori nu, iar in final deloc (dupa upgrade la 9.10, daca or fi schimbat ei ceva in criptarea la conectare, nu a mai mers brusc pe nici un calculator).
 
Sniffing? Poate nu negociază corect window size și trimite WoT pachete prea mari cu do not fragment. Mai ai ceva între router și calculatoare (gen switch gigabit)?
 
Poate ai taiat ICMP de tot si nu merge PMTU sau DF=1 si ai un overhead aiurea sau TOS (ignora partea cu "in practice..." pentru ca se foloseste la greu).
Cum spune miahi, sniff si vezi.
 
Last edited:
Din cauza unei probleme similare sunt eu nevoit sa imi re-flashuiesc routerul azi.
Nu-mi merg site-uri gen yahoo, microsoft, ebay, dar merg site-uri gen okazii, google, xf. Inlocuit router cu altul - totul merge. Pus router-ul la loc - iar nu merge. Scos stick-ul USB de pe care booteaza router-ul - totul merge. Infipt stick-ul la loc - nu merge. Copiat setarile interne ale router-ului pe stick - tot nu merge.
 
Sniffing? Poate nu negociază corect window size și trimite WoT pachete prea mari cu do not fragment. Mai ai ceva între router și calculatoare (gen switch gigabit)?
Switch gigabit: da, vreo 3 pe drum pana in router, dar si cu noul setup si "pe direct" tot prin ele trece pentru ca am testat cu un computer la etajul 1 si modemul in beci, deci nu erau cuplate chiar direct.

Eu din router nu am taiat nimic, cele 2 routere au fix aceleasi setari minimale, aproximativ pe auto. Unul merge, unul nu.
 
Heh, la ce liste stufoase de bug-uri au routerele, e greu de spus care e ăla care te afectează, dar faptul că setările sunt identice și numele routerelor diferă doar printr-un "G" nu înseamnă mare lucru, pentru că chipset-urile sunt complet diferite.
 
De Craciun an fost la cumnata-meu sa porcu' vinu' alea-alea.
Pentru dieta am bagat un joc pe calculatorul lui. Toate bune si frumoase, am luat o pauza de bere si am lasat calculatorul in joc.
Cind m-am intors totul era negru. Monitor negru, tastatura fara luminite si mouse stins. Calculatorul mergea in continuare (adica se auzeau ventilatoarele si fan controlleru' Zalman isi vedea de treaba lui cu luminitele lui cu tot).

Am zis ca asta e, un glitch, hai sai dau un restart. Tin apasat butonul power 4 secunde, 10 secunde, nimic. Pana mea, oprit sursa din buton. Dat drumul, fix la fel, bezna in periferice dar ventilatoarele si fan controlleru' zumzaie fericite.

Bun, hai s-o luam metodic. Scos tot din carcasa si insirat pe jos, si am lasat MB-ul chel doar cu un stick de memorie si o placa video G210 (in loc de 290X-ul lui). Altceva nimic. Acelasi comportament.
Iau sursa din computeru' lu' fiica-sa (un jeg no-name care nici macar nu avea alimentare suplimentara de 8 pini), o montez asa si surpriza, totul e OK, pleaca calculatorul.
Dafuq? S-a dus sursa se pare. Hai sa vad ce-i cu ea. Jump start si masurat toate tensiunile din absolut toate mufele. Totul OK mai putin pinul 8 din mufa ATX (ala gri) care e Power Good signal. Imi arata 0.06 V non-stop. Din cite inteleg ala trebuie sa fie 5V dupa citeva sute de milisecunde cind isi face sursa un autotest la tensiuni si semnalizeaza la placa de baza ca totul e OK.

Cum PLM brusc si deodata toate tensiunile sunt OK mai putin aia? Omul are si UPS si n-a fost nicio variatie de tensiune macar cit am sta la pauza de bere.
Pun sursa pe calculatorul fetei for the lulz. Ia ghiciti? Pleaca fara probleme. Masor din mers tensiunea pe pinul buclucas si stupoare tot 0.06 V. :insane:

Daca are importanta e vorba de High Power HP-700-G14C si Gigabyte GA-990FXA-UD3. MB-ul fetei e ceva pe Socket 775 (nu stiu modelul exact)

Now what? :what:
 
Mai bine sursa berii. :rotf:

LE: Uitasem sa va zic. Mai zilele trecute omu' si-a luat dracia asta cu 15 lei (adusa la poarta de...vecinii aia mai tuciurii asa :biggrin:) dar fiind Dell este o nebunie cum au aranjat aia firele care ies din ea asa ca zilele astea o s-o ia la puricat si o s-o faca compatibila ATX 12V in loc de Sirtecul ala ciudat.
 
Last edited:
Cum oi fi facut asta ca nu mai stiu ? FAT32... 64GB... :what:

fat32-64G.png
 
Back
Top