Experienţe hardware/software mai neobişnuite...

Sa nu fim absurzi, daca ma car cu un laptop dupa mine si in 2 dintre locuri (la birou si acasa) cuplez si 1-2 monitoare externe...
Nu stiu cum lucreaza altii dar eu am docking conectat la monitor extern (+mouse si tastatura dedicate) si la birou si acasa, nu lucrez direct pe display-ul laptop-ului decat daca sunt undeva unde nu am monitor extern si nu poate astepta pana ajung la birou/acasa. Evident, in cazul meu asta este din cauza ca sunt chior si d-asta folosesc monitoare 34'+ peste tot pe unde pot.
 
Câți oameni cunoști?
La mine pe plantatie sunt peste 2000 de oameni in campus. In majoritatea locurilor (sau birourilor) sunt doua monitoare, unul conectat prin USB-C si celelalt prin DP de primul.
Nimeni nu are probleme.
 
La mine era software, adică era fuzzy și în screenshots. Și testat și hdmi/displayport direct, și prin dock. Acum 99% din docking stations sunt doar port replicators cu multiplexoare, adică tot în ieșirile de pe GPU dai.
 
Face docking station-ul o diferență în apariția acestor probleme?
Facea odata, si doar pentru anumite modele. Dar nu mai sunt de actualitate.
Acum USB-C face legea, diferite feluri de adaptoare.
Pentru mine e relativ comod sa bag un USB-C in laptop si sa am si retea legata de monitor de exemplu.
 
O sa verific cand ajung la birou, ca acolo e docking station, acasa monitoarele sunt legate direct la laptop, unul prin adaptor USB-C la HDMI si unul prin HDMI nativ. Dar la birou de obicei inchid ecranul de la laptop, doar acasa il tin deschis ca sa tin Teams pe el, la birou inchid Teams.
 
nVidia hotfix 551.56 rezolva niste probleme de flickering in Edge, la iconul de Copilot in taskbar la Win 11 si alte chestii similare. La mine pare ca le rezolva complet, nu am mai avut nici un fel de probleme de ieri, de cand l-am instalat. Pana la ultima versiune de driver oficiala, 551.23, erau probleme.
 
Rezolva multe, dar nu rezolva problema inghetarii computerului cand e accesat prin RDP pe durata mai lunga cu ceva video care ruleaza pe el. De pilda Youtube.

Cand lucrez pe laptopul de serviciu mai deschid cate un RDP catre desktopul personal si pun muzica de pe YouTube (ex: Bliss - Quiet Letters). Asta pentru ca la desktop e cuplat sistemul audio (DAC, amplificator, boxe Elac) care e mult mai bun decat boxele integrate in laptop. Din cand in cand desktopul ingheata, o data la cateva ore. Nu face asta niciodata cand il folosesc direct, doar prin RDP. Cred ca e legat de driverele nVidia, fac chestia asta de ani de zile si doar de cand am schimbat placa video in desktop, acum vreo 2-3 luni, am problema respectiva.
 
Last edited:
Back
Top