Excel 200x - questions

war4peace

Membru Senior
Am într-un sheet XLS (2000, dar nu prea comntează, pot să-l import în 2003/7) o grămadă de valori de genul :mm:ss (exemplu :12:07) care reprezintă minute şi secunde. Trebuie să calculez un average care să-mi dea o valoare de tip mm:ss, încă Excel nu recunoaşte valorile iniţiale, din cauza acelui ":" de la început. Ca să-l determin să facă respectivul average, trebuie să transform valoarea în 00:mm:ss (pe scurt, să adaug un "00" în fiecare celulă). Dat fiind faptul că adăugarea valorii manual este out of the question, caut o metodă (search and replace, macro, anything) care să automatizeze procesul.
Am căutat pe site-uri, pe net, dar n-am găsit ceva ce să mă ajute.

Please help...
 
Poti sa exporti ca CSV si sa prelucrezi in mod text cu un editor toata treaba dupa care reimporti in Excel.

Zic si eu.
 
În VBA se face destul de uşor, doar că nu am timp în seara asta să scriu un mic exemplu. Dacă nu e urgent poate mâine seară.
 
Poi, daca nu-mi scapa ceva e f simplu si nu e nevoie de VBA. Bagi o formula in genul:

Code:
=TIMEVALUE(CONCATENATE("00";<celula ta>))

in o celula de pe o coloana vecina, si apoi replici formula pe toata coloana (tras de coltul dr jos a celulei) si iti faci average-ul.
 
Eu trebuie să fac replace, nu să creez alte coloane cu valorile corecte. Sheet-ul conţine vreo 20-25 de astfel de coloane, în medie, vorbim de mii de înregistrări. Programul iniţial exportă valorile în clipboard, tab-delimited. Excel are o funcţie de search-and-replace, unde căutarea după string-ul ":*:*" atinge valorile care trebuie să fie modificate, dar nu suportă wildcard în replacement string. Am nevoie de o soluţie care să modifice valorile fără a crea noi coloane.
AdrianB1, nu e urgent, le-am modificat azi noapte manual, dar o să am nevoie să fac asta on a weekly basis şi nu vreau să mai pierd ore întregi pentru aşa ceva. It's a tedious job :frown:
 
Dă-mi un mic exemplu de fişier cu valori defecte şi îţi fac o rutină de înlocuire. Dacă vrei pe mai multe pagini o rulezi manual de mai multe ori.
 
1) Creezi un nou sheet in care copiezi sheet-ul initial.
2) Inlocuiesti casutele respective cu formula data de satov (dar cu referire la casutele din sheet-ul initial).
2.5) Faci o copie a fisierului, ca sa il poti folosi ulterior, suprascriind doar sheet-ul initial.
3) Copy/paste special (values) la sheet-ul nou creat.
4) Stergi sheet-ul initial.
 
Am ataşat un fişier ca exemplu.
Valorile de gen :07:05 trebuie schimbate în 00:07:05.
Celelalte trebuie lăsate aşa cum sunt.
gatonisus, mă complic aşa, tot durează prea mult, pentru că valorile se intercalşează cu unele "bune". Plus că intervin alte formule (averages, totals) care depind de coloanele alea, deci prefer un macro care să le "repare" în loc să mă plimb cu copy/paste prin alte tabele.
 

Attachments

  • rawdata.xls
    17 KB · Views: 107
Scuze, sunt răcit cobză şi îmi vâjâie capul. Când mă fac bine şi gândesc clar scriu macro-ul.
 
Şi eu mi-am umflat muşchii şi am zis că fac şi că dreg şi am descoperit că am licenţă anul ăsta \o/
Dar weekendul ăsta nu iert niciun macro :smile:
 
Am o coloana cu valori. Vreau un grafic tip scatter pe care sa apara, in afara de punctele respective, 7 linii orizontale corespunzatoare deviatiilor standard de la -3 la +3 si mediei valorilor.
Media si deviatiile le-am obtinut, dar graficul nu-mi iese cum trebuie. Nu reusesc sa fac liniile orizontale.

Multumesc.
 
Nu merge, dar e un punct de plecare foarte util. Nu stiam ca pot face mai multe serii pe acelasi grafic.
Multumesc.
 
Inca o problema:
Am o coloana de valori cu care trebuie sa fac un grafic tip scatter (puncte, fara linii). Problema este ca nu toate celulele au valori scrise in ele. Unele sunt goale. Aceste celule goale apar pe grafic cu valoarea 0. Vreau sa nu mai apara deloc. Cum fac?
Multumesc.
 
In Excel 2007:

Click dreapta pe grafic -> Select data
In fereastra "Select data source" click pe butonul "Hidden and Empty Cells"->
Show empty cells as -> bifezi "Gaps" -> Ok -> Ok

Nu stiu daca se aplica si la Excel 2000/2003.
 
Excel 97 & 2003 - N-am optiunea.
Am incercat sa redimensionez scara Y astfel incat zerourile sa iasa din grafic, dar graficul se va modifica in functie de valorile introduse in timp ce scara va fi fixa. La un moment dat si valorile reale introduse vor iesi din grafic.

Alte idei?

PS: Se poate modifica dinamic scara Y cu Visual Basic sau altcumva?
 

Attachments

  • Levey-Jennings 1.png
    Levey-Jennings 1.png
    6.5 KB · Views: 43
Vezi sa fie goale celulele alea si nu mai apar valorile. Eu am incercat pe fisierul urcat mai sus si a mers.
 
Back
Top