EVE Online

Mi-am pierdut prima nava azi. Nu ma asteptam ca in PVE sa vad warp scramblers asa devreme :biggrin:. Aaanyway, mi-am luat alta, re-echipat, life moves on.
 
Se mai întâmplă. Warp scramblers funcţionează numai la distanţă relativ scurtă. Keep the distance and you will be fine :smile:
Oh, da, să vezi în Deadspace 4 cum vin NPC-ii după tine cu MicroWarp Drive :frown:
 
Se întâmplă că eu sunt plecat din oraş, fără de voie şi silit de situaţie, şi mă întorc de-abia duminică seara. So... :frown:
 
21 zile training pentru Mining Barge V şi 15 pentru Astrogeology V sucks monkey balls. Mi se par cam hardcore timpii de training pentru skill-urile lvl 5 cu rank peste 2. Cam aiurea şi cerinţele navelor de minerit: Retriever (medium barge) - vreo 5 zile training, Covetor (large barge) - 41 zile, Hulk (large exhumer) - 42. Deci de ce şi-ar lua cineva Covetor?

Anyway, mîine scot Retriever-ul din staţie :smile:, după care o dau iar înspre tras-cu-tunul skillz.
 
Că tot zicea Adrian că nu se poate una şi ailaltă în EVE...
Ieri noapte mă chinuiam cu o misiune printr-un sistem solar cu 0.4 Security (pentru profani, un sistem solar în care atacurile PvP nu se sancţionează), şi-l văd pe unul că intră în zona mea vine cu un Ishkur către mine belicos. Mă crispez şi fac warp out eroic :smile: (adică fug cât mă ţin picioarele).
Fiindcă mai aveam treabă prin aceeaşi zonă, caut un amic şi îi explic situaţiunea. Ăla cu un Battleship zice "ajung imediat". Buun...
Eu în ditamai battlecruiser-ul mă întorc să văd dacă-l pot dovedi solo. Individul era acolo, sare pe mine (se apropie rapid), începe să ciuruiască la mine de la distanţă mică şi face şi warp scramble (de nu puteam să intru în warp). 5 drone pe mine, începea să-mi ronţăie din scut... Acuma Myrmidon-ul meu are fitting de distanţă, la point-blank degeaba îmi foloseam armamentul că n-aveam cum să-l ating, aşa că am scos şi eu dronele şi am început să rod din el. Părea că merge bine la început, dar şmechedrul s-a concentrat pe distrugerea dronelor mele, şi în 2 minute m-am pomenit că nu mai aveam nimic zburător. Buun, am mai scos un set de 5 drone din bay, am început să-i belesc dronele lui, am reuşit să-i fac varză 3, dar tot nu era OK, că iar rămăsesem fără niciuna.
Până la urmă s-ar fi terminat scor egal fiindcă eu fiind armor tanked reuşeam să îmi repar armura ceva mai repede decât putea el să mi-o distrugă, dar dacă ar fi chemat ajutoare, aş fi fost belit. Noroc că a apărut amicul meu într-un battleship, şi a fugit inamicul :smile:
Una peste alta, adrenalină şi lupte skilled. Omul era oricum maestru în PvP, whereas I sucked :smile: (eu am fost praf la PvP în orice joc).
Ideea de bază este că şi în EVE, o fregată poate să facă harcea-parcea un Battlecruiser, cu ceva skill şi fitting bun.
LE: în altă ordine de idei, sunt foarte aproape de a căpăta acces la Level IV missions :smile: (poate chiar în noaptea asta...)
Aşa că oamenii interesaţi să mă anunţe.
 
Uau, Ishkur depăşeşte în urîţenie şi navele Caldari, ceea ce e destul de greu. :tongue:

Eniuei, din cîte am înţeles, cu fregate T2 poţi să faci misiuni lvl 3 lejer, şi chiar şi unele lvl 4, ceea ce mi se pare incredibil. Şi cică unele fac tanking mai bine ca un cruiser T1.

Am făcut şi eu o misiune lvl 2 (Scavengers) în lowsec the other day şi, două recompense mai tîrziu, am primit-o iar. :goofy: Aproape 20 de jumpuri la fiecare, dintre care ultimele patru prin 0.2 şi 0.3. A doua oară am pus prefer shorter, mi-a mai băgat vreo 2 lowsec-uri, dar am ajuns din mai puţin de 10 jumpuri. Ce să zic?, map cu ships destroyed in the last hour, fregată, jump manual şi ochii pe Local. Faza mişto e că am trecut prin cîteva sisteme unde nu era nici dracu. Am rămas şi fără muniţie la railguns în timpul misiunii, şi cea mai apropiată staţie era la 2 jump-uri distanţă. Am terminat-o doar cu lansatoarele (eram cu Merlin-ul), dar oricum îmi trebuia o staţie să montez Salvager-ele. Am făcut cu tot cu recompensă aproape 3 mil. Şi două implanturi. :smile: Şi acum o să schimb agentul, că nu mai vreau şi a treia oară. :goofy:

Lvl 3, noaptea asta, eu, logistică şi/sau salvaging. Nu prea am tupeu să vin cu Caracal-ul cu fitting-ul actual.

Apropo de Local, inside joke.

EVE System > Channel changed to Umokka Local Channel

Master Geronimo > nobody is gonna believe me when I say I saw a dominix and a rokh mine in 1 belt
Master Geronimo > but I saw it
Perilitis > me too
Duster Kaa > flip there can?

:biggrin:
 
Exit Apocrypha, enter Dominion. Din punctul meu de vedere, cel mai frumos cadou este introducerea unor noi faction ships:
We took a peek under the hood of the faction ships and found that some changes were in order. Dominion brings these ships up to speed, boosting some and specializing others. New faction battleships have been constructed! Introducing Navy versions of the Typhoon, Armageddon, Dominix and Scorpion.
Dominix Navy Issue FTW :smile:
 
Ce dracu' îi fac, îi pun bay de 500 m3? :biggrin:

Zdrahoane, tu hai cu online-ul că vreau să-mi testez Drake-ul de PvP. :smile:
 
Păi... eu lucrez zilele astea de la 17:00 la 02:00 deci pe la 03:00 NOAPTEA ajung de mă loghez :smile:
Sooo.... când n-ai somn, get in and ask me out :tongue:
De obicei Navy Issues au un slot de fitting în plus: high, medium sau low. Which is GOOD!
(acuma mă uitam de Dominix-ul normal, are 7 slot-uri low, ceea ce înseamnă armor tanking bunicel if you play your cards right).
 
There's more to it actually. :eek:

Dominix Navy Issue:

• Slot layout: 6 high, 6 med, 7 low slots, 6 turrets, no launchers
• Fittings: 660 CPU, 9900 powergrid, 350 calibration, 3 rig slots
• Hitpoints: +50% hit points on hull (9961), armor (9316) and shields (8203)
• Capacitor: +5% max capacitor (5250 capacitor, 1087.5s recharge)
• Dronebay increased by 25m3, bandwidth unchanged
• Sensor: +25% magnetometric sensor strength.
 
Mamă ce boost pe hit points. Gotta get one of those!
În altă ordine de idei, în vreo 2-3 zile cred că o să am suficientă capacitate să mai pun un drone link augmentor, fac boost la drone range până la 85 km.
Misiunile Level IV care conţin Battleships NPCs sunt excelente pentru drone, care pot lua aggro de la battleships dar nu sunt lovite de acestea datorită vitezei. Am remarcat chestia asta la o misiune, când dronele aveau aggro de la 4 battleships dar n-au fost lovite decât accidental de 2 ori (20-30% din shields only). Eu stăteam ca la spectacol, orbitam aiurea cu Myrmidon-ul. Neat!
 
Eu o sa mai intarzii cu reactivarea contului cateva zile, sper sa fiu online cat mai repede, imi faceti pohta :smile:
 
When we release our drones, they cover the stars;
When we fire out railguns, they pierce your souls;
When we use our jammers, your very being is assaulted,
For we are Gallente, and we shall never be halted!


now THAT ^^ is RP :biggrin:
 
Back
Top