EVE Online

Neo, m-am lăsat de minerit (dar nu din motivul dat de tine :tongue:) şi am luat-o de la zero. De-aia stau prost cu... toate.

Hmm, salvaging nu e o idee rea, mai ales că tocmai am trecut la Cormorant.
 
Bre, dacă e Eve și nu WOW nu puteți discuta și voi în limbi pământene? Aggro, tankat, CC pe tank/DPS - wtf?
 
N-am început io, Neo a dat-o în bălării.
Neo, l-am întrebat pe nenea când am mers după el în misiune cum e treaba, mi- zis "stai în spate la acceleration gate, o iau eu înainte, îi adun pe toţi şi după aia faci assist".
Oricum, o comparaţie între WoW şi EVE e inutilă, dar ca să fac o analogie cât de cât, tu după cine ai trage, după arcaş sau ăla care îi ţine tolba? Având în vedere că oricare se poate teleporta de acolo în orice moment.
Singurul motiv pentru care eu n-aş putea face singur o misiune level 4 e că n-am suficient firepower, în sensul că pot să mă ţin la 60 km distanţă şi să trag fără să pot fi atins (sniper style), dar inamicii se repară mai repede decât apuc eu să le fac damage, deci e o situaţie de pat.
Velkan, dar de ce ai luat-o de la 0? Şi zi-mi ce nickname ai pe-acolo :smile:
 
Pai bre, tipul a luat aggro serios dacă tu stăteai pitit acolo => sistemul e bun :smile: N-a zis nimeni să comparăm WoW cu Eve, sunt diferite, dar mecanismul de aggro este destul de important şi e la baza PvE.

Neo, m-am lăsat de minerit (dar nu din motivul dat de tine :tongue:) şi am luat-o de la zero. De-aia stau prost cu... toate.

Hmm, salvaging nu e o idee rea, mai ales că tocmai am trecut la Cormorant.
Păi dacă te laşi de minerit clar trebuie să te apuci de salvaging, alte metode de a face bani ca lumea nu există, mission runs nu sunt pentru bani în principal ci pentru reputaţii :smile:
 
Bre, dacă e Eve și nu WOW nu puteți discuta și voi în limbi pământene? Aggro, tankat, CC pe tank/DPS - wtf?

Aggro = how much a NPC enemy hates you.
Tank = aggro magnet, cel mai bine blindat, armor +++, hit points +++, resistances +++; el trebuie să aibă aggro ca să nu se şteargă pe jos cu backup-ul, care sunt healeri şi DPS-ers.
DPS = damage dealer
CC = crowd control.

Astea sunt pretty much universale la orice MMO care presupune party pentru dat jos bosses sau alte NPCuri.

Amu sper că nu tre să traduc ce-i ăla NPC :biggrin:
 
De armor tanking/HP tanking ai auzit? Nu de alta, dar cică-ţi iei battleship...
 
Da man, dar are altă semnificaţie; este o strategie valabilă şi în 1-to-1 encounters, PvP, etc.
Există Speed Tanking, Shield Tanking (active/passive), Armor Tanking (active/passive), etc. Dar n-are legătură cu ce e prin WoW. Şi nu e o prescurtare :smile:
 
Cum bre n-are legătură.

Tank = ăl mai armored şi mai blindat şi mai sănătos dintre tăţi, care tre ţinut în viaţă altfel restu` o belesc. Cum n-are legătură. Da, şi-n WoW există mai multe tipuri de tanking, druidul se bazează pe dodge, HP şi armor, warrior-ul pe shield block, HP, armor, etc. Da, în Eve clasele sunt ceva mai diferite dar semnificaţia este tot aia. Cât poţi să încasezi ca să îi ţii pe restul din party în viaţă. :smile:
 
Adrian are dreptate, în EVE singurele prescurtări comune sunt la ship rigs şi denumirile sistemelor solare.
Cred ca se referea la faptul ca par limbi straine pentru cei neavizati, nu doar la prescurtari. N-am facut multi pureci in joc dar ai si aici ditamai vocabular specific, cu sau fara prescurtari - isk, rats & ratting, PLEX & plex (aparent nu acelasi lucru), tacklers, tanks, MWDs, aligning, can flippers, suicide gankers, lowsec etc. Dar cand vii dintr-un alt mmo, nu neaparat WoW, nu poti sa nu le echivalezi instinctiv pe alea care seamana cu ce stii tu deja; si asa tackling devine kiting, isk devine g, lowsec pvp zone si rats npcs, iar tanks raman tanks pentru ca-s meseriasi. :biggrin:
 
Mda, uitasem de astea, tri zile m-am chinuit să-l înţeleg pe unu` care debita numai ce-a zis taked pe-acolo şi-ncă mai multe :biggrin:
 
Păi staţi aşa că e mare diferenţă. Am jucat WoW 2 luni şi nici în ziua de azi nu înţeleg exact ce vorbiţi voi pe-acolo. Joc EVE de două luni şi înţeleg jocul mia bine decât WoW. De ce?
- Nu mi se răspunde "N00b" dacă întreb ce înseamnă abrevierea X, ci mi se explică în detaliu.
- Abrevieri se folosesc mult mai rar raportat la cantitatea de cuvinte normale (şi de multe ori te prinzi din context).
- Majoritatea termenilor specifici îi înveţi din documentaţii şi tutoriale.
Neo s-a chinuit 3 zile să înţeleagă un lucru, eu în WoW m-am chinuit 2 luni şi cam tot degeaba.
Mă rog, again, nu e pissing contest între jocuri aici, dar vocabular specific e peste tot; diferenţa e că într-un loc sunt cuvinte, în ălălalt sunt înşiruiri de litere fără sens. Big difference IMO.
 
EVEMon is your friend :wink:
În altă ordine de idei, will do, la noapte, când ajung acasă. Nu m-am concentrat pe gunnery, ci pe drone, am ajuns să fac mai mult damage cu dronele decât cu battlecruiser-ul. Şi mai e loc cu grămada.
Zi-mi pe ce vrei să te axezi, pe luptă la distanţă, close combat, stealth, electronic warfare, PvE, PvP, grinding...? Dacă ai fi fost şi tu Gallente, am fi avut ocazia să facem o căruţă de chestii împreună, dar aşa îţi distrugi standing-ul cu Caldari. În general, nu prea contează, fiindcă oricum începi cu standing 0 la toate. So it's your choice :smile:
 
There ya go:

Zdrahonul Gallentor

Attributes
Intelligence: 19,80
Perception: 19,80
Charisma: 15,40
Willpower: 19,80
Memory: 19,80

Drones
level3.gif
Combat Drone Operation
level2.gif
Drone Durability
level3.gif
Drone Interfacing
level3.gif
Drone Navigation
level3.gif
Drone Sharpshooting
level5.gif
Drones
level2.gif
Gallente Drone Specialization
level2.gif
Heavy Drone Operation
level2.gif
Mining Drone Operation
level5.gif
Scout Drone Operation
Total Skillpoints in Group: 608.045

Electronics
level3.gif
Electronics
level3.gif
Electronics Upgrades
level3.gif
Long Range Targeting
level1.gif
Propulsion Jamming
level3.gif
Signature Analysis
level3.gif
Survey
level4.gif
Targeting
Total Skillpoints in Group: 102.390

Engineering
level3.gif
Energy Emission Systems
level3.gif
Energy Grid Upgrades
level3.gif
Energy Management
level4.gif
Energy Systems Operation
level4.gif
Engineering
level3.gif
Shield Management
level4.gif
Shield Operation
level3.gif
Shield Upgrades
level3.gif
Tactical Shield Manipulation
Total Skillpoints in Group: 263.765

Gunnery
level3.gif
Controlled Bursts
level4.gif
Gunnery
level3.gif
Medium Hybrid Turret
level3.gif
Motion Prediction
level3.gif
Rapid Firing
level2.gif
Sharpshooter
level3.gif
Small Energy Turret
level3.gif
Small Hybrid Turret
level2.gif
Small Projectile Turret
level3.gif
Weapon Upgrades
Total Skillpoints in Group: 153.499

Industry
level3.gif
Industry
level1.gif
Mass Production
level4.gif
Mining
level2.gif
Production Efficiency
level3.gif
Refining
Total Skillpoints in Group: 65.998

Leadership
level3.gif
Leadership
Total Skillpoints in Group: 8.000

Learning
level4.gif
Analytical Mind
level3.gif
Clarity
level3.gif
Eidetic Memory
level4.gif
Empathy
level3.gif
Focus
level4.gif
Instant Recall
level4.gif
Iron Will
level5.gif
Learning
level3.gif
Logic
level4.gif
Spatial Awareness
Total Skillpoints in Group: 578.275

Mechanic
level3.gif
EM Armor Compensation
level2.gif
Explosive Armor Compensation
level4.gif
Hull Upgrades
level3.gif
Jury Rigging
level2.gif
Kinetic Armor Compensation
level5.gif
Mechanic
level4.gif
Repair Systems
level3.gif
Salvaging
level2.gif
Thermic Armor Compensation
Total Skillpoints in Group: 456.252

Missile Launcher Operation
level2.gif
Missile Launcher Operation
level2.gif
Rockets
level2.gif
Standard Missiles
Total Skillpoints in Group: 5.659

Navigation
level2.gif
Acceleration Control
level4.gif
Afterburner
level3.gif
Evasive Maneuvering
level3.gif
Fuel Conservation
level2.gif
High Speed Maneuvering
level4.gif
Navigation
level3.gif
Warp Drive Operation
Total Skillpoints in Group: 143.239

Science
level2.gif
Cybernetics
level3.gif
Science
Total Skillpoints in Group: 12.243

Social
level3.gif
Connections
level3.gif
Diplomacy
level3.gif
Negotiation
level3.gif
Social
Total Skillpoints in Group: 56.000

Spaceship Command
level2.gif
Battlecruisers
level2.gif
Destroyers
level3.gif
Gallente Battleship
level4.gif
Gallente Cruiser
level4.gif
Gallente Frigate
level3.gif
Gallente Industrial
level4.gif
Spaceship Command
Total Skillpoints in Group: 505.015

Trade
level2.gif
Broker Relations
level2.gif
Contracting
level2.gif
Retail
level2.gif
Trade
Total Skillpoints in Group: 8.488

Total Skillpoints: 2.966.868
Total Number of Skills: 88

Skills at Level 1: 2
Skills at Level 2: 22
Skills at Level 3: 42
Skills at Level 4: 18
Skills at Level 5: 4
 
Am ales Caldari pentru missile deployment şi sniping, şi în asta o să mă şi specializez, iar primul pas e un Caracal. Obiectivul final e un Raven, pe care teoretic aş putea să-l pilotez pînă la sfîrşitul săptămînii, dar care costă muuult de tot, motiv pentru care o să folosesc şi o navă intermediară: Drake. Toate sînt axate pe launchere.

Ruona Neida

Attributes
Intelligence: 14,04
Perception: 12,96
Charisma: 9,72
Willpower: 12,96
Memory: 14,04

Drones
level1.gif
Drones
level1.gif
Scout Drone Operation
Total Skillpoints in Group: 500

Electronics
level1.gif
Electronic Warfare
level3.gif
Electronics
level1.gif
Electronics Upgrades
level1.gif
Propulsion Jamming
level3.gif
Survey
level1.gif
Targeting
Total Skillpoints in Group: 18.000

Engineering
level1.gif
Energy Emission Systems
level2.gif
Energy Grid Upgrades
level1.gif
Energy Pulse Weapons
level1.gif
Energy Systems Operation
level3.gif
Engineering
level2.gif
Shield Management
level2.gif
Shield Operation
level2.gif
Shield Upgrades
Total Skillpoints in Group: 20.566

Gunnery
level1.gif
Controlled Bursts
level2.gif
Gunnery
level1.gif
Motion Prediction
level1.gif
Rapid Firing
level1.gif
Sharpshooter
level3.gif
Small Hybrid Turret
level1.gif
Weapon Upgrades
Total Skillpoints in Group: 11.915

Industry
level2.gif
Mining
Total Skillpoints in Group: 1.415

Learning
level4.gif
Analytical Mind
level2.gif
Empathy
level4.gif
Instant Recall
level3.gif
Iron Will
level4.gif
Learning
level3.gif
Spatial Awareness
Total Skillpoints in Group: 172.830

Mechanic
level2.gif
Hull Upgrades
level3.gif
Mechanic
level1.gif
Repair Systems
level1.gif
Salvaging
Total Skillpoints in Group: 11.829

Missile Launcher Operation
level2.gif
Missile Launcher Operation
level1.gif
Rapid Launch
level1.gif
Rockets
level1.gif
Standard Missiles
Total Skillpoints in Group: 2.665

Navigation
level1.gif
Afterburner
level2.gif
Evasive Maneuvering
level3.gif
Navigation
level2.gif
Warp Drive Operation
Total Skillpoints in Group: 12.494

Science
level1.gif
Cybernetics
level3.gif
Science
Total Skillpoints in Group: 8.750

Social
level1.gif
Social
Total Skillpoints in Group: 250

Spaceship Command
level1.gif
Caldari Cruiser
level4.gif
Caldari Frigate
level1.gif
Destroyers
level3.gif
Spaceship Command
Total Skillpoints in Group: 100.260

Trade
level1.gif
Trade
Total Skillpoints in Group: 250

Total Skillpoints: 361.724
Total Number of Skills: 50

Skills at Level 1: 25
Skills at Level 2: 11
Skills at Level 3: 10
Skills at Level 4: 4
Skills at Level 5: 0
 
Poţi să fii ce rasă vrei, aceasta nu influenţează capacităţile tale în joc. Poţi să fii rasă Caldari cu skills Gallente sau viceversa, e tot aia. Capacităţile tale depind 100% de skillz :smile:
Cu alte cuvinte, dacă vreu, în câteva zile de learning ajung şi eu să conduc Caldari stuff cu aceeaşi eficienţă, trebuie doar să cumpăr cărţile şi să le învăţ.

Social skillz:
Connections (foarte important, măreşte cu 0.5 standing-ul de la friendly corps şi friendly factions) - te ajută să ai acces la agenţi level II mult mai repede.
Diplomacy - aproximativ la fel, dar creşte calitatea agenţilor.
Negotiation - bani mai mulţi de la agenţi pe misiuni.

Pe astea le vrei cât mai devreme. Eu le-am ignorat un timp, fiindcă n-am ştiut de fază. În 2 zile am ajuns la nivelele curente şi pot să fac o căruţă de misiuni mişto. Atenţie şi la agent quality, caută agenţi cu quality cât mai mare nativ, care sunt ridicate de skill-urile din ramura Social. Exemplu:
Agent quality: -5
Diplomacy 4 îţi dă un agent quality de 15. ce înseamnă asta: goodbye Courier missions (du aia de colo-colo -boring as hell), welcome encounter missions (distruge-i pe ăia de acolo - juicy shoot-them-up).
În opinia mea, battleship-urile Caldari suferă din cauza drone bay-ului mic; nu încap 5 heavy drones în niciunul. La început, am crezut şi eu că dronele nu au mare importanţă, până când nu mi s-a demonstrat că poţi să faci damage mai mare şi mai ieftin cu drone decât cu tot armamentul din dotare... şi de la distanţă.
Exemplu: eu mă pot ţine la 65 de km distanţă de tine şi să te macin din drone, care se rotesc în jurul tău cu 400m/s şi trag în tine de la 1000m distanţă. Trebuie să te echipezi special ca să le distrugi, şi în Myrmidon îmi încap 15 medium drones, deci chiar dacă ai ce-ţi trebuie ca armament, o să te chinui tare. Iar în Dominix încap de 2 ori şi jumătate mai multe (37 medium drones sau 15 Heavy Drones). E adevărat că rachetele pot trage şi la distanţe mari, dar dacă mă menţin în afara distanţei tale de targeting, e cam nasol. Pentru tine :smile:
Anyway, depinde pe ce vrei să te axezi. Poţi deveni bun şi pe una, şi pe ailaltă :smile: - eu doar ziceam că ar fi fain să facem misiuni împreună :wink:
 
Poţi să stochezi o grămadă de drones tu, dar n-o să poţi să le şi lansezi pe toate, aici intervenind bandwidth-ul necesar pentru heavy drones. Şi nu tre să te echipezi special, MWD şi-n câteva secunde sunt lângă tine şi şterg pe jos cu tine :biggrin: Evident, dacă eşti suficient de bine blindat ca să faci faţă dronelor tot timpul ăsta, ceea ce da, este mai dificil.
 
Back
Top