EVE Online

Măi, eu vorbesc la modul general, nu că „e nașpa că n-am eu skills”. Abaddon, la unul cu skills, are gank/tank mai bun vs. EM decît Raven. Nu contează că vorbim de foarte bun vs. excelent - unul e superior celuilalt.

Tu crezi că eu n-am încercat Raven cu torpile? Are range prea mic și dps greu de aplicat, chiar dacă sacrifici din tank. Și, o să te dezamăgesc, dar Rigor Catalyst nu funcționează cu torpile - says so in the description.

N-am mai avut discuția asta de vreo 420 de ori? :biggrin:
 
Abaddon - armor tanker
Armor Em Damage Resistance 50 %
Armor Explosive Damage Resistance 20 %
Armor Kinetic Damage Resistance 25 %
Armor Thermal Damage Resistance 35 %

Raven
- shield tanker
Shield Em Damage Resistance 0 %
Shield Explosive Damage Resistance 50 %
Shield Kinetic Damage Resistance 40 %
Shield Thermal Damage Resistance 20 %

Abaddon nu are EM hole în metoda lui de tanking, aka armor. De-aia este mai bun VS EM damage dealers. La fel cum Raven-ul este excelent VS exp/kinetic.

Raven cu T2 javelins ai încercat? You'd be surprised. Da, logic am avut discuția asta de 420 ori :biggrin:
 
Mi-e greu să dau un contraargument cînd ești de acord cu mine. :biggrin:

Nu e vorba doar de range, e combinația de range, dps greu de aplicat și partea de slowboating în range cu tank de rahat pentru că a trebuit să pui TPs în loc.
 
Asta cu slowboating e valabil la orice battleship din păcate dacă nu ai prop mods.
 
Da, dar e o diferență între a face slowboating între porți, după ce ai curățat tot, și a face slowboating ca să intri în range. În plus, majoritatea NPCs au activation proximity mai mare decît ai tu range, deci o să-i alergi în timp ce îți dau cu lasere în cap, în condițiile în care tu ai tank mai prost decît pe Cruise Raven, pentru că ai sacrificat din medii ca să aplici dmg normal.

Nu zic că Siege Raven nu e util în anumite situații, dar alea sînt excepții, nu regulă.
 
Ca dps, vine așa: Rattlesnake > CNR > SNI. Deci din Rattlesnake scoți semnificativ mai mult dps decît din SNI, dar doar dacă ai skills de drone. Nu îți pune baza în lansatoare, că nu de acolo vine dmg, indiferent cîte BCSs ai. Prin urmare, nu e vorba doar de Gallente Battleship - îți trebuie și toate support skills pentru drone la nivel decent, și sentries. SNI e mai bun în cazul tău.


[Scorpion Navy Issue, Cruise]
Caldari Navy Ballistic Control System
Caldari Navy Ballistic Control System
Ballistic Control System II
Ballistic Control System II

Phased Weapon Navigation Array Generation Extron
Phased Weapon Navigation Array Generation Extron
Dread Guristas X-Large Shield Booster
Domination Shield Boost Amplifier
Heavy Capacitor Booster II, Cap Booster 800
Photon Scattering Field II
Invulnerability Field II
Invulnerability Field II

Caldari Navy Cruise Missile Launcher, Paradise Cruise Missile
Caldari Navy Cruise Missile Launcher, Paradise Cruise Missile
Caldari Navy Cruise Missile Launcher, Paradise Cruise Missile
Caldari Navy Cruise Missile Launcher, Paradise Cruise Missile
Caldari Navy Cruise Missile Launcher, Paradise Cruise Missile
Caldari Navy Cruise Missile Launcher, Paradise Cruise Missile
[empty high slot]

Large Warhead Rigor Catalyst I
Large Warhead Rigor Catalyst I
Large Warhead Rigor Catalyst I


900 omnitank - mi-e greu să cred că există vreo misiune care să-i pună probleme. Dar, dacă vreo omgwtftank, schimbi un BCS cu un DCU, și un TP cu un SBA, și ai 1300 omnitank.
500+ dps fără drone.


[Rattlesnake, Cruise]
Dread Guristas Ballistic Control System
Dread Guristas Ballistic Control System
Dread Guristas Ballistic Control System
Damage Control II
Power Diagnostic System II
Power Diagnostic System II

Omnidirectional Tracking Link I
Omnidirectional Tracking Link I
Dread Guristas X-Large Shield Booster
Heavy Capacitor Booster II, Cap Booster 800
Invulnerability Field II
Invulnerability Field II
Domination Shield Boost Amplifier

Cruise Missile Launcher II, Paradise Cruise Missile
Cruise Missile Launcher II, Paradise Cruise Missile
Cruise Missile Launcher II, Paradise Cruise Missile
Cruise Missile Launcher II, Paradise Cruise Missile
Drone Link Augmentor I
[empty high slot]

Large Sentry Damage Augmentor I
Large Anti-EM Screen Reinforcer I
Large Warhead Rigor Catalyst I


Garde II x5


1000 omnitank - se poate îmbunătăți, dar mă rog...
700+ dps cu drone.
 
Dude, I fly a Golem, am trecut peste faza faction battleships. Deși Nightmare mă tentează atât de mult, mai ales că am și skills de ea :biggrin:

LE: acum am aflat că mai e cineva care urmărește discuția :biggrin:
 
Phased Weapon Navigation Array Generation Extron +30 %/30,000 m/60,000 m
Target Painter II +30 %/30,000 m/60,000 m


Da, super pwnage at 6x the cost /facepalm.

Apropos, dacă nu e loc de CPU, fie zbori cu un Golem fie nu ai support skills suficiente. Mai bine 4x CN BCS cu TPII decât 2x BCSII + 2 Extroni...

BTW extended downtime 20:00UTC for Incarna deployment /facepalm#2

LE: make that 21:00 UTC. Facepalm continues.
 
Neo, combinația de BCSs T2 și BCSs faction nu e din motive de CPU, ci pentru că la 4x module, ultimele două nu merită 160 m pentru cît oferă bonus, imo. Dacă pui 3x, atunci da, faction toate.

Cît privește PWNAGE și TP T2, diferența e:
CPU usage: 24 tf vs. 16 tf și
Activation cost: 24 GJ vs. 16 GJ.

La mine e mai mult obișnuință decît necesitate. Necesitate e pe SBs și alte d-astea.

Btw,

The Maller, an Amarr cruiser, has had a dramatic makeover and looks fantastic.

Indeed it does. Ăștia au dat toate navele mișto Amarr...ienilor?
 
Obișnuința să dai 6 mil ISK VS 1 mil ISK pe un painter? Quite an expensive hobby there my friend :smile:

Aprpos de Maller, arată super, păcat că toate navele cu hull-ul respectiv sunt complet inutile.
 
Nu am ce să-ți explic dacă adopți atitudinea de bittervet cu orice-i nou sux.

Captain's Quarters este realizat excepțional și reușește foarte bine să "put things into perspective". Ți se părea că un Rifter e mic? Nu e :biggrin: Dar oare cum arată un battleship? Animațiile noilor turele sunt demențiale, salvagerele și tractor beams au primit și ele modelele lor, la fel și turelele de minerit. Totul se mișcă mult mai smooth dpdv al animațiilor, la un moment dat te crucești și te uiți chiorâș în colțul monitorului "mă, ăsta-i DX9?".

2 screenshots exemplificative. Cert este că ai total alt feeling al jocului, deși schimbările sunt relativ minore.

Velkaaaaan, pune skills în queue :biggrin:
 

Attachments

  • 2011.06.22.07.18.38.jpg
    2011.06.22.07.18.38.jpg
    381.8 KB · Views: 19
  • 2011.06.22.07.15.56.jpg
    2011.06.22.07.15.56.jpg
    319.8 KB · Views: 17
Mă iriţi. Nu adopt nicio atitudine, dar dacă postezi ceva, postează cap coadă, nu "wow ce mişto e EVE după update".
Lene (tm).
 
Și partea de „sculptat” personajul merge mai bine, imo.

Acum înțeleg de ce au făcut glumele alea de haine pentru personaje - ca să cumperi compleuri.

Ți se părea că un Rifter e mic?

Să vezi cum arată Machariel, care e cam 1.5x BS. :biggrin:

Și, da, turelele sînt mișto, doar că acum trebuie să schimbe unele nave. :goofy: Pe Raven arată ca pwla, de exemplu (nu că aș pune turele pe Raven - am văzut la NPCs).

Faza e că ei încearcă să înlocuiască treptat elementele care au devenit caricaturi de 8 ani (avatar, turele, modele de nave, etc.), dar momentan sînt în faza intermediară, cu Scorpion cerat, cu turele noi (nu că aș pune turele pe Scorpion, etc.) și omgwtf-Moa.
 
Mă iriţi. Nu adopt nicio atitudine, dar dacă postezi ceva, postează cap coadă, nu "wow ce mişto e EVE după update".
Lene (tm).

Atunci intră în joc și vezi și tu dacă nu ți-a expirat contul. Ideea e că bittervets deja au făcut un thread de 35 de pagini cum că Incarna sux că nu le merge cum trebuie pe niște computere pe care probabil sacadează și solitaire :biggrin:


Machariel nu știu cum arată, dar Abaddon-ul este absolut demențial. Moa nici nu știu cum arată în realitate, după avatarul ei mi s-a părut întotdeauna pure Caldari -> nu-mi dau seama cum au reușit o formă atât de deamboulea care să și zboare :biggrin: Sincer eu nu mă pot opri din jucat, azi am minat ca disperatul și-am făcut și-o mică excursie într-un C2 care părea pustiu la început dar apoi am aflat că de fapt era un POS pe acolo. În imaginile 2, 3, 4 avem Mega Modulated Pulse Energy Beam I (meta 4), în toată splendoarea ei (că DPS nu prea făceam eu VS Serpentis cu aia :biggrin:). Ca o notă, grupate, artileria și laserele trag ca la navele din vechime, cu foarte foarte mici decalaje. Mie mi-a plăcut la nebunie chestia asta. La autocannons în schimb, trag toate odată (cel puțin cele medii de pe Hurricane).
 

Attachments

  • 2011.06.22.17.49.57.jpg
    2011.06.22.17.49.57.jpg
    325.1 KB · Views: 16
  • 2011.06.22.08.19.54.jpg
    2011.06.22.08.19.54.jpg
    214.2 KB · Views: 17
  • 2011.06.22.08.19.42.jpg
    2011.06.22.08.19.42.jpg
    173.7 KB · Views: 18
  • 2011.06.22.08.19.36.jpg
    2011.06.22.08.19.36.jpg
    195.7 KB · Views: 17
Back
Top