EVE Online

Nu, era vorba de obsesia ta de a nu zbura cu nimic mai mare de cruiser class, că dacă te prinde unu și nu poți face warp suficient de repede. Cred că ai ține-o numai în infarcte într-un carrier :biggrin:
 
LOL.
Nu e vorba de asta, ci că nu îmi plac navele de mari dimensiuni. E ca şi cum ţi-aş spune că ai maşină mică de pomană, când un RV e mult mai "bun".
Mai bine zbor cu ceva mic ca lumea, decât praf cu ceva mare :smile:
Peste 2 luni fac remap pe Gunnery/Spaceship Command, şi-atunci bag mare pe Gunnery first, ca să ajung up to speed cu alea, apoi T2 Battleships (pentru regular ratting).
A se reţine, întâi Gunenry/Missiles, apoi Spaceship Command. Astfel, când o să pot pilota o navă, sunt sigur că o să o pilotez cu eficienţă maximă.
În altă odrine de idei, cine zice că nu se pot face afaceri bune în Dodixie? Am cumpărat faction items de 150+M cu 70M ISK, de la unu' care îşi vindea caracterul. Ceva Centum C-Type and other stuff.
 
Cu HAC/etc<insert little bitch here> trebuie sa intri pe orbite strânse (excepție aici ar fi Zealot-ul, să zicem) și numai aligned nu poți să stai, rats battleships stau pe loc majoritatea timpului sau fug de tine, în niciun caz nu poți face kiting.

De-ar fi existat o rasă la care ambele HAC-uri să aibă bonus dublu de range... Poate unul numit după o pasăre de pradă și celălalt după cîinele care păzea intrarea în Hades. :goofy:
 
Da, si daca n-ar fi aratat ca fundul galaxiei eventual :goofy:

Peste 2 luni fac remap pe Gunnery/Spaceship Command, şi-atunci bag mare pe Gunnery first, ca să ajung up to speed cu alea, apoi T2 Battleships (pentru regular ratting).
A se reţine, întâi Gunenry/Missiles, apoi Spaceship Command. Astfel, când o să pot pilota o navă, sunt sigur că o să o pilotez cu eficienţă maximă.

Mhm, și până atunci zbori cu o fregată :goofy:

Da, știu ce vrei să zici. CBA to train all the support skills first, sorry. Am folosit foarte ok meta 4 launchers + faction missiles pe drake și a fost bine. Cum am trecut la T2, s-a dus dracu` Drake. Meh.
 
...şi până atunci fac L4 missions în 15-20 de minute bucata. În HAC. Cu CNR pe post de helper.
Oh BTW, azi am ajuns la standing 8+ cu The Scope, a treia corporaţie din Gallente Federation cu care am standing 8+.
 
Din păcate pe mine m-a prins microbul 0.0. Și nu am backup :goofy: Și missioning chiar nu mă pasionează. În fine, om vedea. Nu zic că-i nașpa, dar nu mi se potrivește și automat văd metoda ca nașpa. Plus că nu mă mai iau după tine (train Sacrilege că rulz etc, îl testez, ok, bye :biggrin:) :goofy:
 
Dacă vrei PvE și 0.0, de ce nu încerci wh? Solo merge pînă în C3 și cu siguranță faci bani mai mulți decît din ratting.
 
Eu am tot fost interesat de WH space, dar câteva chestii mă împiedică să merg acolo:
1. Messy schedule (înseamnă că altfel decât solo nu prea am vreo şansă să fac ceva);
2. Bad gunnery skills (da, pot compensa cu dronele, dar sleepers papă drone pe pită, nu ştiu cât de bună ar fi ideea);
3. Logistics needed (nu categoria de nave, ci activitatea de logistică, gen deploy small tower, manage small tower, fuel, caca-maca).
Jean s-ar preta la ceva WH-uială, poate merge cu un Prowler să pună un small tower şi ceva defense minim într-un C1/C2, apoi să revină cu ceva navă ieftină (Drake?) şi să-şi facă de cap niţel.
Hmm, ideea începe să-mi placă :smile:
Oricum, trebuie să mă documentez, să pun cap la cap toate chestiile, să formez un plan... etc., etc.
Must read.
 
Genială faza cu postul lui Velkan, io-l frecam pe War pe messenger cu WH space înainte să-ți văd postul :rotf:

Da, e chiar mișto ideea, eu unul cu proxima ocazie o să încerc un C1 ceva solo, dar cu o petardă de navă, că-s sătul să pierd ISKies aiurea. Gen Drake.
 
3-4 T3 cu spider-tank și o Orca pe post de bază mobilă pentru refituit nave și cărat loot. Farmezi un C4 ceva și te întorci cînd se umple.

POS în C1 e pierdere de timp dpmdv. Plus că e prea expusă, și o să ți-o iei de la prima gașcă de non-nubi care vînează nubi. :goofy: Cu cît cobori mai mult, cu atît o să fii mai izolat și liber să-ți faci treaba liniștit. Bine, și lumea de care dai o să fie mai profi, dar asta e.
 
Un fit bun de Legion ai idee? :biggrin: Hai, știu că-ți place :biggrin:

Bagă și unul de Golem care l-ai vedea potrivit plx.
 
[Legion, Cap Stable Tanker]
Medium Armor Repairer II
Medium Armor Repairer II
Energized Adaptive Nano Membrane II
Armor Thermic Hardener II
Armor EM Hardener II
Damage Control II
800mm Reinforced Rolled Tungsten Plates I

Cap Recharger II
Cap Recharger II
Cap Recharger II
10MN Afterburner II

Heavy Beam Laser II, Gleam M
Heavy Beam Laser II, Gleam M
Heavy Beam Laser II, Gleam M
Heavy Beam Laser II, Gleam M
[empty high slot]

Medium Anti-Kinetic Pump I
Medium Anti-Thermic Pump I
Medium Trimark Armor Pump I

Legion Defensive - Nanobot Injector
Legion Electronics - Dissolution Sequencer
Legion Engineering - Capacitor Regeneration Matrix
Legion Offensive - Liquid Crystal Magnifiers
Legion Propulsion - Fuel Catalyst

Resists: 85%/84.2%/82.5%/87.3%
Tank: 700 Omni
Speed: 592 m/s
EHP: 67251
Sig: 140m
DPS cam de caca (249)

De Golem n-am...

LE: And if you want to lavishly spend on the fit...

[Legion, Cap Stable Faction Tanker]
Centum C-Type Medium Armor Repairer
Centum C-Type Medium Armor Repairer
Energized Adaptive Nano Membrane II
Centus C-Type Armor Thermic Hardener
Centus C-Type Armor EM Hardener
Damage Control II
Imperial Navy 800mm Reinforced Steel Plates

Cap Recharger II
Cap Recharger II
Cap Recharger II
Corelum C-Type 10MN Afterburner

Heavy Beam Laser II, Gleam M
Heavy Beam Laser II, Gleam M
Heavy Beam Laser II, Gleam M
Heavy Beam Laser II, Gleam M
[empty high slot]

Medium Anti-Kinetic Pump II
Medium Anti-Thermic Pump II
Medium Auxiliary Nano Pump II

Legion Defensive - Nanobot Injector
Legion Electronics - Dissolution Sequencer
Legion Engineering - Capacitor Regeneration Matrix
Legion Offensive - Liquid Crystal Magnifiers
Legion Propulsion - Fuel Catalyst

640 m/s, 1106 DPS tanking, tot cap stable.
 
[Legion, Legion]
Corelum A-Type Medium Armor Repairer
Corelum A-Type Medium Armor Repairer
Imperial Navy Energized Adaptive Nano Membrane
Imperial Navy Energized Adaptive Nano Membrane
Imperial Navy Heat Sink
Imperial Navy Heat Sink
Imperial Navy Heat Sink

Domination 10MN Afterburner
Dark Blood Stasis Webifier
Cap Recharger II

Sisters Core Probe Launcher, Sisters Core Scanner Probe I
Heavy Pulse Laser II, Scorch M
Heavy Pulse Laser II, Scorch M
Heavy Pulse Laser II, Scorch M
Heavy Pulse Laser II, Scorch M
Heavy Pulse Laser II, Scorch M

Medium Capacitor Control Circuit II
Medium Auxiliary Nano Pump II
Medium Auxiliary Nano Pump I

Legion Defensive - Nanobot Injector
Legion Electronics - Emergent Locus Analyzer
Legion Engineering - Capacitor Regeneration Matrix
Legion Offensive - Liquid Crystal Magnifiers
Legion Propulsion - Fuel Catalyst


Te prostești cît te prostești cu asta, după care treci la chestii serioase, în combinații de:

[Tengu, Shield Transporter]
Damage Control II
Caldari Navy Ballistic Control System
Caldari Navy Ballistic Control System
Caldari Navy Ballistic Control System
Power Diagnostic System II

Domination 10MN Afterburner
Caldari Navy Photon Scattering Field
Caldari Navy Explosion Dampening Field
Invulnerability Field II
Invulnerability Field II

Large S95a Partial Shield Transporter
Heavy Missile Launcher II, Scourge Fury Heavy Missile
Heavy Missile Launcher II, Scourge Fury Heavy Missile
Heavy Missile Launcher II, Scourge Fury Heavy Missile
Heavy Missile Launcher II, Scourge Fury Heavy Missile
Heavy Missile Launcher II, Scourge Fury Heavy Missile

Medium Capacitor Control Circuit II
Medium Capacitor Control Circuit II
Medium Capacitor Control Circuit I

Tengu Defensive - Adaptive Shielding
Tengu Electronics - Dissolution Sequencer
Tengu Engineering - Capacitor Regeneration Matrix
Tengu Offensive - Accelerated Ejection Bay
Tengu Propulsion - Fuel Catalyst

...și:

[Loki, Shield Transporter]
Republic Fleet Gyrostabilizer
Republic Fleet Gyrostabilizer
Republic Fleet Gyrostabilizer
Damage Control II
Power Diagnostic System II

Domination 10MN Afterburner
Caldari Navy Ballistic Deflection Field
Caldari Navy Explosion Dampening Field
Invulnerability Field II
Invulnerability Field II

425mm AutoCannon II, Barrage M
425mm AutoCannon II, Barrage M
425mm AutoCannon II, Barrage M
425mm AutoCannon II, Barrage M
425mm AutoCannon II, Barrage M
Large S95a Partial Shield Transporter

Medium Capacitor Control Circuit II
Medium Capacitor Control Circuit II
Medium Capacitor Control Circuit I

Loki Defensive - Adaptive Shielding
Loki Electronics - Dissolution Sequencer
Loki Engineering - Capacitor Regeneration Matrix
Loki Offensive - Projectile Scoping Array
Loki Propulsion - Fuel Catalyst

:biggrin:

Trebuie să dictezi range și în același timp să te menții în raza de transfer (8.4 km), ceea ce e mai ușor cu nave de același fel, dar Tengu are range suficient ca să manevreze în funcție de cei cu range mai mic.

În 3 ai 1459 dps omnitank.

Golem pentru ce îți trebuie? Pui fit normal de PvE și vîri un probe launcher acolo. ...Dacă te ține buzunarul să te duci cu balena solo în w-space.
 
Voi știți că Sleepers dau neut, nu? :biggrin:

LE: și că T2 launchers missiles cresc sig radius cu 5.4 per charge? :biggrin:
 
Nu per charge, ci per bay.
În afară de asta, e interesant de ştiut de la ce distanţă dau sleepers neut.
LE: de-aia e avantajos să ai Energized Platings A-Type: nu folosesc cap şi dau aceleaşi resists.
...şi de-aia e avantajos să faci armor rep cu un logistics de la 60 km distanţă :smile:
 
Ăă, io am văzut la atribute la Sleeperi doar „vampire”, ceea ce înseamnă nos, nu neut, ceea ce înseamnă că nu ajungi niciodată pe 0.

EANM are avantajul sus-menționat, dar are dezavantajul că nu poate fi overheated. Iar problema de cap e ceva mai complexă, pentru că dacă ajungi în situația de a te bucura că ai EANM și nu hardenere, înseamnă că ești pe 0 cu cap-ul și nu poți să folosești repper-ul, deci tot mori, doar că 10 secunde mai tîrziu.

Marea scofală cu Sleeperii e că reacționează cam ca un human player, deci atacă întîi Logistics, EWar, RR, și schimbă țintele dacă nu pot să spargă tank-ul. Deci Logistics de la 60 km e ok pînă cînd devine primary. :smile:
 
Stay aligned to a BM 500 km away. Da, acum se poate să stai aligned la BM.
Warp out, warp back in. Ştiu, cere atenţie (distributivă!) dar se poate.
Bine, spider tanking e mai OK, dar cere militărie, nu glumă :smile:
 
Big bad NPC scare you? :biggrin:

Am întors Legion-ul pe toate părțile și n-am ajuns la nici o concluzie. Nu e o navă slabă în sine, dar nu pot să o duc la nivel de Tengu. Problema, dpmdv, stă în layout: are nevoie de o configurație utilizabilă cu 6/3/7, care ar fi mai logică pentru o navă Amarr decît 6/4/6. Pentru shield tanking, din 6 med slots poți să scoți propulsie, tank (din 4, fără să dai o avere pe el) și 1 utility sau even moar tank, dar din 6 low slots, jumătate ar trebui să se ducă pe module de damage, iar 3 nu sînt suficiente pentru armor tanking (trebuie 2 hardenere și 2 reppere, sau 3 hardenere și un repper viguros), chiar dacă folosești un repper meta 13.

Concluzionăm: Legion 6/3/7 bun, 6/4/6 rău. Și să nu uităm că Tengu are ȘI un layout 6/7/3 acceptabil care îi duce tank-ul la proporții vulgare.
 
Patch Notes for EVE Online: Incursion 1.1.0

Wormholes

* Sleeper NPCs will now properly use their energy draining effects on players, which increases the difficulty of Sleeper sites in wormhole space.

:goofy:

http://www.eveonline.com/updates/patchnotes.asp?patchlogID=217

The Future

We will be introducing the ability to repeatedly recustomize characters in a future release. The current plan is to introduce this at the same time as we release tattoos, scars and piercings so players can take advantage of these new assets. We are still in the early design phase, so we don't have any more details at present. Expect a devblog explaining more in the coming weeks.

:smile:

http://www.eveonline.com/devblog.asp?a=blog&bid=846
 
Back
Top