EVE Online

Şi vaste mulţimi de playeri bălăngănindu-se pe străzi, cu mâinile întinse, gemând stins: ""Eeeeeve... Eeeeeve..."

În altă ordine de idei, Raven, L4 all-round mission runner.
[Raven, Allround L4]
Capacitor Flux Coil II
Capacitor Flux Coil II
Capacitor Flux Coil II
Ballistic Control System II
Ballistic Control System II

X-Large Shield Booster II
Dread Guristas Magnetic Scattering Amplifier
Dread Guristas Heat Dissipation Amplifier
Invulnerability Field II
Cap Recharger II
Shield Boost Amplifier II

'Arbalest' Cruise Launcher I, Paradise Cruise Missile
'Arbalest' Cruise Launcher I, Paradise Cruise Missile
'Arbalest' Cruise Launcher I, Paradise Cruise Missile
'Arbalest' Cruise Launcher I, Paradise Cruise Missile
'Arbalest' Cruise Launcher I, Paradise Cruise Missile
'Arbalest' Cruise Launcher I, Paradise Cruise Missile
[empty high slot]
[empty high slot]

Large Semiconductor Memory Cell I
Large Semiconductor Memory Cell I
Large Semiconductor Memory Cell I

------
Nu mă certaţi pe tema amplif-urilor faction, că e 5-10M unul, eu am dat 22M pe toate 4 tipurile.
Nu e cap stable dar se poate face pulsing la shield booster. Pentru less tanking (dacă e overtanked ) se poate renunţa la invulnerability field şi se poate pune un 100MN Afterburner (ajută mult contra Guristas, spre exemplu).
Aş fi pus câte un fit pentru fiecare NPC faction dar nu vreau să scriu romane aici.
 
Last edited:
Meh, tbh.

În primul rînd, ai 2 module de dmg şi 7 de cap, şi nici măcar nu e stabil (şi nici nu va fi vreodată, şi nici nu trebuie să fie cu booster XL). În al doilea rînd, mi se pare undertanked, şi n-ai nici un motiv să foloseşti hardenere pasive, cele active fiind mult peste. Un hardener activ meta 5 (T2) se echivalează cu unul pasiv meta 12 (deadspace) + skill-uri de compensaţie lvl 5.

Raven-ul are un fit destul de standard pe care l-am testat personal (în misiuni gen Worlds Collide, Damsel in Distress, Mordus Headhunters şi Angel Extravaganza, solo, fără warpout - Navy Raven, nu Raven normal, dar în definitiv aceeaşi frecţie), şi pe care l-au mai preluat doi tipi cînd eram în VENDO, unul pentru Navy Raven, celălalt pentru Maelstrom (doar partea de tank şi cap, normal), şi anume:

[Raven, guideline]
Ballistic Control System II
Ballistic Control System II
Ballistic Control System II
[empty low slot]
[empty low slot]

Target Painter II
Dread Guristas X-Large Shield Booster
Heavy Capacitor Booster II, Cap Booster 800
[empty med slot]
[empty med slot]
[empty med slot]

[empty high slot]
[empty high slot]
[empty high slot]
[empty high slot]
[empty high slot]
[empty high slot]
[empty high slot]
[empty high slot]

Large Warhead Rigor Catalyst I
Large Warhead Rigor Catalyst I
Large Warhead Rigor Catalyst I

În low ai de ales între combinaţii de Damage Control, Power Diagnostic System şi Signal Amplifier, iar în med hardenere active la alegere.

See what I did there? Ai un singur mod de cap, utilizabil la discreţie, care îţi dă imunitate la nos şi neut, ai tank mai mult, ai dps mai mult şi acoperi o gamă mai mare de nave (poţi să ataci de la battleship la destroyer, şi să pui dronele doar pe fregate). Booster-ul faction e ales din motive de CPU, dar merge şi T2 dacă alegi corespunzător restul modulelor. Cînd vrei să mai bagi bani în el, schimbi BCS-urile T2 cu faction, ceea ce o să elibereze şi mai mult CPU şi o să îmbunătăţească dps-ul.

Notă: La fit-ul ăsta, toată lumea se leagă de injector, că "vai, rămîn fără boostere". Nu. Poţi să iei cu tine în jur de 20 (cargo+loaded) şi cîteva mii de rachete, ceea ce e suficient pentru orice misiune (poate nu şi pentru Enemies Abound, dar mă rog), pentru că ideea e să pulsezi booster-ul cînd ai nevoie. În general, regenerarea nativă a capacitorului e suficientă să ducă pulsările, dar dacă iei stage aggro sau încep să dea ăia şi cu nos, şi trebuie să ţii booster-ul activ pentru mai multe cicluri (pînă începi să elimini atacatorii ca să scazi stresul pe scut), mai bagi cîte un 800 să ajuţi regenerarea. Şi, nu, nu merge injector pe orice navă, dar pe Raven da.
 
Da, şi asta e o idee. Eu urăsc să fac refit la fiecare misiune şi de-aia am ales să fac ceva omnitank din el.
 
Poţi să faci şi omnitank. Cu EM, două Invuls şi Damage Control ai undeva sub 500 eficienţă, ceea ce e suficient dacă ai şi dps decent.
 
Da, tot atâta am ca eficienţă cu ambele fits; şi Damage Control la PvE? Mi se pare cam aiurea. Damage Control ajută mai ales pentru Hull Resists, şi dacă la misiuni ajungi în Hull cu un Raven, e cam cazul să renunţi la EVE :biggrin:
 
Nu e vorba atît de hull, cît de bonusul ăla micuţ pentru shield. În principiu, 3 lows e tot ce ai nevoie, deci 5 oferă destul de multă flexibilitate. Signal Amplifier e util doar în anumite misiuni, iar PDS-urile sînt mereu o alternativă, dar altceva nu ştiu ce ai putea să pui acolo. Merge şi cu 4 BCS-uri dacă eşti badass, dar cred că o să ai probleme de CPU fără module faction.
 
Raven-ul are un fit destul de standard pe care l-am testat personal (în misiuni gen Worlds Collide, Damsel in Distress, Mordus Headhunters şi Angel Extravaganza, solo, fără warpout - Navy Raven, nu Raven normal, dar în definitiv aceeaşi frecţie), şi pe care l-au mai preluat doi tipi cînd eram în VENDO, unul pentru Navy Raven, celălalt pentru Maelstrom (doar partea de tank şi cap, normal), şi anume:

Printed :happydork:

Later edit: plxkthx Drake fit :biggrin:
 
[Drake, A pus Velkan mai sus fitul asta]
Ballistic Control System II
Beta Reactor Control: Shield Power Relay I
Beta Reactor Control: Shield Power Relay I
Beta Reactor Control: Shield Power Relay I

Large Shield Extender II
Large Shield Extender II
Large Shield Extender II
Photon Scattering Field II
Invulnerability Field II
Invulnerability Field II

Heavy Missile Launcher II, Scourge Heavy Missile
Heavy Missile Launcher II, Scourge Heavy Missile
Heavy Missile Launcher II, Scourge Heavy Missile
Heavy Missile Launcher II, Scourge Heavy Missile
Heavy Missile Launcher II, Scourge Heavy Missile
Heavy Missile Launcher II, Scourge Heavy Missile
Heavy Missile Launcher II, Scourge Heavy Missile
[empty high slot]

Medium Core Defence Field Purger I
Medium Core Defence Field Purger I
Medium Core Defence Field Purger I
 
Pretty much. La lows, raportul SPR/BCS poate să difere după nevoi - ideal e 1/3, dar dacă ai nevoie de tank solid, ajungi și la 3/1. La meds, singura variabilă e un LSE, care se poate schimba cu AB, TP sau altceva.

Notă: E vorba de Drake pentru L4, că pentru restul e destul de OP și poți să pui practic ce vrei pe el.
 
În plus, contra Guristas e bine să schimbi un LSE cu un AB, speed tanking-ul face minuni în cazul ăsta. E inutil contra Sansha, spre exemplu.
 
Eu am folosit AB din două motive: fit-ul cu 3x LSE e destul de pretențios la cerințe, și la momentul respecitv nu aveam ce trebuia; și pentru deplasat mai repede. Drake-ul e cam balenă, nu știu cît speed tanking poți să faci. Plus că, cu LSEs și Purgers, cred că ajungi la peste 400 m sig. radius, deci o să ți-o iei de la rachete like there's no tomorrow.
 
Cu AB primeşti cam 50% din damage-ul pe care îl primeşti fără. Enough to be worth it.
Şi dacă nu te deplasezi deloc ai cam încurcat-o.
 
Ce mă bulversează pe mine. Am văzut extrem de multe drakes în Havens care stăteau pe loc și încasau rachetă după rachetă și n-aveau nici pe naiba. Cum e posibil așa ceva? E tank-ul chiar în halul ăsta de tare? Ce skills ar fi necesare să te doară la bașcheți în modul ăsta? :biggrin: Da, era vorba de Guristas.
 
Big skillpoints, tanking strict Kinetic+Thermal.
Uite mai jos fit făcut la repezeală:

[Drake, Guristas]
Beta Reactor Control: Shield Power Relay I
Beta Reactor Control: Shield Power Relay I
Beta Reactor Control: Shield Power Relay I
Beta Reactor Control: Shield Power Relay I

Ballistic Deflection Field II
Heat Dissipation Field II
Kinetic Deflection Amplifier II
Heat Dissipation Amplifier II
Large Shield Extender II
Large Shield Extender II

'Arbalest' Heavy Missile Launcher, Scourge Heavy Missile
'Arbalest' Heavy Missile Launcher, Scourge Heavy Missile
'Arbalest' Heavy Missile Launcher, Scourge Heavy Missile
'Arbalest' Heavy Missile Launcher, Scourge Heavy Missile
'Arbalest' Heavy Missile Launcher, Scourge Heavy Missile
'Arbalest' Heavy Missile Launcher, Scourge Heavy Missile
'Arbalest' Heavy Missile Launcher, Thunderbolt Heavy Missile
[empty high slot]

Medium Core Defence Field Purger I
Medium Core Defence Field Purger I
Medium Core Defence Field Purger I



---
E overtanked, cu skills bune ai 1334 DPS tanking contra Guristas, un Haven nu trage cu mai mult de 600 DPS (estimativ). Cap Stable, poţi să stai pe loc şi să te doară la başcheţi.
Eu cu Jean am 1116 DPS tanking fix pe fit-ul ăsta. EHP 92+K.
Cu all skills level V ai EHP 108K fără implants.
Pentru mine, să stai pe loc e puturoşenie, dar de gustibus....
Din punctul meu de vedere, ăsta e un exemplu unde prind bine modulele pasive; Invulnerability Field nu îţi dă atâta bonus unde trebuie, fiind all-round (contra Guristas nu ai nevoie de EM şi EXP tanking) şi halind şi din capacitor.
Mai poţi să pui şi un Salvager II pe high slot şi după gust poţi pune Heavy Assault Launchers pentru extra DPS, dar va trebui să te mişti ca să intri în range :smile:
 
[Drake, Guristas]
Beta Reactor Control: Shield Power Relay I
Beta Reactor Control: Shield Power Relay I
Beta Reactor Control: Shield Power Relay I
Power Diagnostic System II

Large Shield Extender II
Large Shield Extender II
Large Shield Extender II
Ballistic Deflection Field II
Ballistic Deflection Field II
Heat Dissipation Field II

[empty high slot]
[empty high slot]
[empty high slot]
[empty high slot]
[empty high slot]
[empty high slot]
[empty high slot]
[empty high slot]

Medium Core Defence Field Purger I
Medium Core Defence Field Purger I
Medium Core Defence Field Purger I

Guristas e 75/25 ki/th, deci e mai bine cu 3/1 decît cu 2/2. Ce ai pus tu acolo e mai bun vs. Serpentis.
 
După câteva surprize neplăcute eu nu mă mai iau după procentele puse pe forum-uri, oricât de respectabile ar fi ele. Tipul de damage se potriveşte, dar procentele... allow me to have a doubt :smile:
 
Păi încearcă și una și alta, și vezi unde ai dmg mai redus. :biggrin:

În altă ordine de idei, citeam pe undeva că au introdus PLEX pentru transferat caractere și portrete (că CCP în mod evident nu anunță nimic, te lasă pe tine să descoperi). Mi se pare o idee bună. Nu că aș fi simțit nevoia vreodată să schimb avatarul, dar în principiu, aș prefera să plătesc așa ceva cu bani fictivi decît să dau 10 euro sau cît e.
 
Plăteşti cu bani fictivi din punctul tău de vedere; din punctul CCP de vedere plăteşti cu bani cât se poate de reali, deci lor le e totuna.
 
Back
Top