EVE Online

Păi Caldari Ships au cargohold mare tocmai ca să încapă many many many missiles. Kestrel are cargohold de Battlecruiser, de exemplu, peste 300 m3 :smile: - şi e o amărâtă de frigate.
Velkan, tu ai obsesia asta cu LP şi cât de profitabile sunt item-urile în funcţie de LP and shit. Eu n.am treabă cu asta, eu vreau doar standings :smile: - şi să nu stea char-ul degeaba cât timp fac training pe el.
BTW, azi noapte am făcut Worlds Collide L1 în Kestrel, cu pulse shield booster şi smocul la cwr, noroc cu skills de assist că altfel o beleam :smile:
...Cred că urmează T2 small missile launchers şi Caldari Asault Ships cât de curând, să trec prin misiuni ca prin brânză, chiar dacă ieri am făcut 14 misiuni şi-un storyline în 2h. Vreau să le fac în 1h :smile:
 
Ok, dar nu mai bine îmbini utilul cu plăcutul, și bagi Lai Dai, Kaalakiota sau Ishukone? Și ai și standings, și LP store similar, dar mai valoros, și sistem mai liber, și, dacă ai Science V, și income pasiv din datacores? Zic și eu. :smile:

Mie la Caldari nu îmi place nici o navă T1 sub-BC, și nici nu le folosesc. Iar dintre AFs, îți recomand mai degrabă Harpy decît Hawk, care are unele probleme de fitting. Hawk e destul de tare ca tank totuși, deci ție s-ar putea să îți placă mai mult. :tongue:

Eu am făcut și vreo două L4s în Harpy. :dracu:
 
Erm, Harpy e missile-based; Hawk e hybrid Turret-based. Nu prea am de ales :smile:
Da, aş putea să fac misiuni pentru ăilalţi, că nu mă costă nimica :smile: - numa' să fie pew-pew şi nu cu agenţi împrăştiaţi. Am să studiez problema...
 
Invers. :smile:

Dacă vrei toți agenții într-un loc, Internal Security (corporația) are L1-L4 în Poinen.

Se pare că în iarnă o să fie un expansion care face vraiște PI-ul, pentru că, s-au gîndit ei, nu implică destul jucătorii, așa că vor să-l facă semi-pasiv. Evident, nu s-au gîndit că reacția la asta poate să fie și „fuck this shit, I'm out”.

A doua chestie e că introduc invazii (Sansha's Nation), adică vin ăia cu bigass fleet și tu tre' să vii cu biggerass fleet să-i bați. :goofy:
 
Aha ok.

Apropos de R&D, am un secondary char în training pe industry și R&D. De unde naiba se pot lua BPO la prețuri ok și fără scams?
 
Am văzut pe contracte în Jita și, din cîte am înțeles, provin de la NPC-uri. E vorba de T1; T2 nu se pot cumpăra decît de la alți jucători.

Pe un BPO scrie cu verde „Original”, deci n-ai cum să iei țeapă decît dacă nu te uiți. Mă rog, poți să cumperi la suprapreț.
 
Găsit :happydork:

Suprapreț pe market cel puțin înseamnă 100m pentru o chestie care e la 5 jumps de mine. Deh, dacă nu scrie nicăieri :smile:
 
Interesant. Aș fi crezut că sînt vîndute de corporațiile R&D.

Vrei să faci research sau invention?
 
Păi una la mână, producție. Ceea ce înseamnă Research + Production skillz. Asta deoarece Research pe BPO îți scade necesarul de materiale per job. Prin urmare, Research skillz ar fi ceva mai importante decât production skills. Research nu merge făcut pe BPC.

Invention pe de altă parte se face numai pe BPC, pentru că totul e consumat în proces (mai puțin datacore-ul) și nu vrei să pierzi bunătate de battleship BPO :hihi: Dar invention cere alte skills. Oricum Research/production skills sunt esențiale pentru copierea eficientă a BPO, deci invention e un scop mult mai îndepărtat.

Pe de altă parte, invention este mult mai profitabil, pentru că obții BP de T2, ceea ce rulz. Ce suge e că sunt BPC de T2, nu BPO, prin urmare cu un număr limitat de runs.
 
Depinde și ce vrei să faci cu un anume character. Ideea e că eu cu main-ul fac salvage și cu secondary construiesc ships pentru main (sau pentru vânzare) :biggrin:
 
Îți trebuie cam multe skill-uri perfecte pentru ce vrei tu să faci, altfel sigur ieși pe minus la producție. Ceea ce, sigur, dacă faci doar din plăcere, nu e nici o problemă. :smile:

M-am gîndit la asta de cînd cu „omg, MWD în misiuni”.


[Scorpion Navy Issue, PvE: MicroWarpdrive]
Caldari Navy Ballistic Control System
Caldari Navy Ballistic Control System
Caldari Navy Ballistic Control System
Power Diagnostic System II

Domination 100MN MicroWarpdrive
Phased Weapon Navigation Array Generation Extron
Phased Weapon Navigation Array Generation Extron
Dread Guristas X-Large Shield Booster
True Sansha Heavy Capacitor Booster, Cap Booster 800
Photon Scattering Field II
Photon Scattering Field II
Heat Dissipation Field II

Siege Missile Launcher II, Mjolnir Torpedo
Siege Missile Launcher II, Mjolnir Torpedo
Siege Missile Launcher II, Mjolnir Torpedo
Siege Missile Launcher II, Mjolnir Torpedo
Siege Missile Launcher II, Mjolnir Torpedo
Siege Missile Launcher II, Mjolnir Torpedo
[empty high slot]

Large Hydraulic Bay Thrusters II
Large Hydraulic Bay Thrusters II
Large Core Defence Capacitor Safeguard I


Hobgoblin II x5
Hammerhead II x5


Scorpion pentru că e are medii suficiente pentru tot ce e nevoie. Pe Raven nu se poate.

Și, nu, nu poți să faci același lucru cu blastere, cum ziceau unii. Blasterele vor deveni viabile doar cînd va scădea numărul NPC-urilor.
 
Și tu vrei să spui că la ratting poți trage în cruisere npc cu Mjolnir? Și să și nimerești? :biggrin:
 
Domination 100MN MicroWarpdrive
Phased Weapon Navigation Array Generation Extron
Phased Weapon Navigation Array Generation Extron
Phased Weapon Navigation Array Generation Extron
True Sansha Heavy Capacitor Booster, Cap Booster 800
Dread Guristas X-Large Shield Booster
Ballistic Deflection Field II
Heat Dissipation Field II

Mulțumit? :tongue: Golem nu faci din el, evident.
 
Ok. Și totuși de ce nu Golem? Că la preț e tot pe-acolo cu faction ships, ba chiar mai ieftin dacă-l produci in-house :biggrin:
 
Scorpion Navy Issue

Skill Requirements:
* Caldari Battleship Level I (57 minute)
** Spaceship Command Level IV
** Caldari Cruiser Level IV
*** Spaceship Command Level III
*** Caldari Frigate Level IV
**** Spaceship Command Level I


Golem

Primary Skill Required:
* Caldari Battleship Level V (30+ zile)
** Spaceship Command Level IV
** Caldari Cruiser Level IV
*** Spaceship Command Level III
*** Caldari Frigate Level IV
**** Spaceship Command Level I

Secondary Skill Required:
* Marauders Level I
** Energy Grid Upgrades Level V (8+ zile)
*** Engineering Level II
*** Science Level I
** Advanced Weapon Upgrades Level V (25+ zile)
*** Weapon Upgrades Level V (8+ zile)
**** Gunnery Level II
** Spaceship Command Level V (4+ zile)

:mda:
 
Bă, tot mă aia pe mine la creieri aici că plm că n-ai skills de suport și zbori nave scumpe. Imho n-ai ce căuta pe faction issue fără skills-urile alea de acolo, care dau imho din nou bonusuri foarte importante de Hull, powergrid, resistances, etc, bla bla bla bla :biggrin:
 
Back
Top