eBay, PayPal

Servicii mai serioase? Degeaba sunt serioase daca nu gasesti ce cauti. Toata lumea a auzit de eBay. De Serviciile Serioase (TM) n-a auzit nimeni.
 
Criminals have figured out how to rip off not only inexperienced buyers on eBay but also very experienced buyers. How are they doing it? As you know, many buyers rely on seller ratings when they’re buying on eBay. When it happens, there is an assumption that the person is a safe seller. So these criminals are capitalizing on that. They set up a site selling hundreds of very expensive items while offering great customer service. After a period of time, the seller gets a “power selling” rating and starts selling more expensive items. It’s usually electronics such as cameras and computers that are sold for a great price. People start buying up all kinds of these items and they trust the seller because of the outstanding rating. But there are no electronics. The seller collects the money and takes off, leaving hundreds of people victimized. When asked about this practice, eBay had no response. Just make sure you’re being careful on the site. Clark always makes sure he never buys anything more expensive than what he is willing to lose. Know your price point and be willing to lose it, because it very well could happen.
http://clarkhoward.com/shownotes/2007/03/26/
 
Io tot n-am înţeles cum îşi fac ăia rating beton înainte să înceapă să jefuiască lumea.
 
Se poate comanda de pe eBay. Riscul de a da peste un şmecher există, dar eu am avut de-a face doar cu persoane specializate pe anumite componente electronice (handheld-uri NEC şi accesorii pt. ele, mai exact), pe care le ştiam deja de pe un forum de specialitate unde aveau rapoarte favorabile din partea membrilor.

E bine să ai card la înscriere pe eBay pentru că e o dovadă de sinceritate din partea ta. Dacă eBay are un card pe care-l poate verifica dpdv al provenienţei şi identităţii este mai uşor să te ia în serios, chiar dacă eşti din România.

Se poate plăti şi prin alte sisteme decît PayPal, cum sînt cele menţionate de Black Mamba mai sus. Eu am folosit MoneyBookers cu succes. Oferă şi sistem escrow şi un sistem facil (pentru cel care primeşte banii). Desigur, depinde de preferinţa vînzătorului de a accepta escrow; dacă nu acceptă nu ai de ales, ori faci plata aşa ori renunţi.

Cîteva ponturi:

Primul este că eBay urmăreşte foarte atent licitaţiile şi conversaţiile între membri. Dacă o licitaţie acceptă doar PayPal este posibil să luaţi legătura cu vînzătorul şi să stabiliţi altă metodă de plată, cum ar fi MoneyBookers. Dar atenţie: nu stabiliţi metode concrete de plată, pentru că se va trage concluzia că vreţi să faceţi afacerea în afara sistemului eBay şi vi se va suspenda contul. Rugaţi-l pe vînzător să deschidă altă licitaţie, la care să accepte şi altceva decît PayPal, apoi licitaţi normal. Nu veţi fi luaţi la ochi de eBay, şi-n plus veţi obţine feedback cu care să vă construiţi un rating de cumpărător.

Al doilea pont e legat de deschiderea unui cont la MoneyBookers: poate dura chiar şi o săptămînă pînă să puteţi face prima plată. Motivul e modul lor de verificare al cardurilor: taxează cardul cu o sumă modică, aleatoare, între 0.10 şi 2.99 euro, apoi vă cer să le ziceţi care a fost suma. Suma apare pe extrasul de cont, dar apare acolo cu o întîrziere de vreo 3 zile lucrătoare, la care se adaugă delăsarea unor bănci româneşti. Deci calculaţi din timp intervalul necesar. Dacă nu aveţi Internet Banking (sau dacă nu e actualizat suficient de des) va trebui probabil să faceţi un drum la bancă şi să cereţi un extras "manual".

Al treilea pont e legat de valoarea lucrurilor cumpărate şi expediere: se va aplica TVA în vama românească, deci adăugaţi o cincime la preţul achitat. De fapt aici depinde de metoda de expediere. Prin poşta normală, dacă pachetul vine din State, poate dura vreo 3 săptămîni. Prin FedEx durează cel mult 5 zile (şi aveţi şi tracking) dar costă (60-80 USD sau mai mult). FedEx include în banii ăştia custom clearing, ceea ce înseamnă că veţi scăpa de eventualele şicane ale vameşilor români, dar TVA-ul tot trebuie să-l plătiţi (la valoarea declarată a coletului). Dacă preferaţi să vă descurcaţi singuri cu vama foarte bine, dar luaţi în calcul şpaga sub pretextul că se aplică cine ştie ce impozit.
 
Cum bănuiesc eu că se întâmplă:

Oamenii chiar îşi fac o mică afacere vânzând electronice la preţuri bune, cu adaos mic, câteva luni. Ba, de multe ori, încep cu cioace de câţiva dolărei, că ştiu că se vând repede şi e uşor să satisfaci cumpărătorii. Voturile pozitive încep să se adune, ajungând la sute sau mii şi lumea începe să aibă încredere în ei şi să cumpere zilnic zeci de produse de sute de dolari bucata. Ei bine, într-o bună zi, băieţii se hotărăsc să nu mai onoreze comenzile primite, ci doar să încaseze banii, până când încep să apară primele review-uri negative şi comenzile se opresc. Dat fiind că lumea poate fi dusă cu vorba măcar vreo 2 săptămâni, recolta poate ajunge la zeci de mii de dolărei.

Vă întrebaţi cum de nu îi protejează PayPal pe cumpărători? Băieţii uneori chiar livrează "ceva" în schimbul comenzii, eventual chiar cu tracking number generat prin eBay. Ai semnat de primire? Cărămidă plăcută!

Personal, am păţit-o cu un tip care vindea abonamente la reviste. Deşi, în alte dăţi, nu am avut nici cea mai mică problemă cu similari, acesta mi-a luat banii şi dus a fost. Când, după 2-3 luni (cât e perioada obişnuită până îţi vine primul număr), am văzut că nu există urma abonamentului pe site-ul revistei şi am vrut să trimit un mesaj seller-ului, prinde-l că nu e. Îşi desfiinţase nick-ul şi "afacerea" (btw, avea vreo 1700 review-uri pozitive, 99.5+%), probabil ca fraieriţii să nu îşi cunoască adevăratul număr şi să nu se poată organiza să-l prindă. Pentru cei 10$ pierduţi, nu am mai stat să întocmesc reclamaţii la eBay, ceea ce e exact pe ce se bazează aceşti hoţi.

So, vorba lui Clark: nu riscaţi mai mult decât aţi pierde confortabil.

P.S. Legat de eBay/PayPal: tot ce urmăresc e să îşi scoată comisionul. Restul e poezie. Au cam atâta grijă de banii voştri ca Administraţia Pieţelor de la noi.
 
Una din cele mai simple metode de îmbunătăţit ratingul este să pui la licitaţie zeci de aiureli, gen „My Computer icon for your desktop - $0.01”. Altul se prinde de şmen, îţi câştigă licitaţia, îţi dă rating pozitiv şi face la fel. Cât timp taxele eBay erau mici, puteai face chestia asta şi-ţi construiai o reputaţie bună vânzând poze cu şosete, dacă voiai, la un cost mic - substanţial mai mic decât ţepele ce urma să le tragi. Fraierii se uită la rating în general, nu stau să investigheze pentru ce produse ai primit rating în urmă cu 6 luni. Între timp, eBay a mărit taxele pe vânzare şi nu-ţi mai poţi cumpăra ratinguri pozitive pe câţiva cenţi.
 
De ieri, cu restricţii, România a intrat în familia PayPal. Yessss! (Via)
 

Attachments

  • paypal.jpg
    paypal.jpg
    68.3 KB · Views: 165
Shit, eu credeam ca cei de pe CG faceau misto cand spuneau ca are stema steagul nostru...
 
1. Că nu eşti obişnuit cu tranzacţiile online.
2. Că legea română nu te protejează nicicum, dacă ţi-e folosit fraudulos cardul.

Nici eu nu mi-aş băga datele doar ca să mă aflu în treabă, ci numai când am bani de trimis. "Cardul" meu legat de PayPal e unul virtual, cu vreo 20$ pe el; chiar dacă e un credit card, iar tranzacţia frauduloasă Amex i-ar băga-o direct pe gât lui PayPal.
 
În ultimul timp, PayPal se distrează prin a lăsa oamenii (din toate părţile, gimme a break) să-şi facă cont, să vândă una-alta, şi când e momentul să-şi încaseze banii... jap - blochează contul pe diverse motive.
 
Repede, deschide uşa la apartament şi uită-te cât de lungă e coada de reprezentanţi UE, gata să-ţi soarbă de pe buze orice doleanţă şi problemuţă şi să ţi le rezolve fără să te coste nimic, fără să te enervezi deloc şi fără să trebuiască să completezi vreun formular. Că doar trăim într-o ţară civilizată în secolul 21, ce basca mea!
 
Sunt curios daca OPC-ul ii poate scarpina vreun pic. Ma documentez si revin.
 
Back
Top