E-book readers

Uitasem de topicu' asta. :biggrin:
Impresii: ecranu' e dat dracului. In sensul bun. Foarte misto, hartie electronica in toata regula. Pare destul de bine facut, solid, dar foarte usor. Bateria tine o vesnicie. Acu's la a doua carte iar numarul de pagini afisate e undeva pe la 1000 (bateria a ajuns pe la 30%).
Partile mai putin reusite: meniul e neclar, daca ai mai multe harti pe el te poti incurca, sortarea fiind ciudata. Exista un mic lag la schimbarea paginilor, dar nu e foarte deranjant. Nu ii poti seta data (luna/an) ci isi face sincronizarea cu Wispernet. Combinat cu felul cum sunt afisate bookmark-urile si cartile poate crea confuzii. Wireless-ul e foarte pretentios, nu functioneaza decat cu anumite tipuri de retele si acces point-uri (cel putin eu am avut probleme in a-l conecta la wi-fi).
Ma enerveaza si cat de scumpe (30-50$) sunt husele/copertile pentru el si lipsa de alternative in afara de cele de pe amazon (pe ebay am gasit numai tampenii).
Si da, isi merita banii.
 
A sosit si al meu ieri:smile:
Este bun domnule.
Sunt ceva probleme la conversia din PDF in MOBI, pentru anumite PDF-uri. Folosesc Calibre pentru conversie.
Probleme in sensul ca nu determina corect paragrafele si semnele de punctuatie.

@lai, ai ceva mai multa experienta cu conversia? Sunt ceva setari ce pot sa le fac pentru a avea un rezultat mai bun? Exista alt soft mai bun pentru conversie?

P.S. Ca veni vorba de huse. Despre cele de pe Okazii ce parere ai?
 
Am făcut și eu comandă azi-noapte. :biggrin:
A cam fost din impuls, dacă nu-mi ies bine convertite PDF-urile (am tone de PDF-uri forte mișto), i-l pasezi stăpînei și-mi iau Nook 2. :biggrin:
 
Nu mi-am batut prea mult capul cu conversia. Pana acum toate cartile pe care le-am citit au fost in format MOBI.
Husele alea par interesante. Decat copertile alea foarte scumpe de pe amazon...
Cred ca o sa bag o comanda acu'. :smile:
 
'eftin, frate, pe mine mă scoate mult mai scump. Da' am niște taxe de porc de mi le-au pus ăștia. :smile:
 
Cum sa te scoata mai scump?
pret aparat = 129 USD
transport = 26,97 USD
Astea se platesc la Amazon.
TVA = 24% din suma de mai sus
Taxe vamale = 3,7% din aceeasi suma
Astea se platesc la UPS cand ti-l aduce.

Totalul, cum zicea si lai, undeva pe la 630 lei

Ca un side note, se gaseste si pe la noi cica sigilate la 699 lei.
 
Nu, mă, în Românica cea jegoasă. Doar mi-au vîrît chestia aia, altfel erau bune prețurile. :smile:
 
Eu tot nu inteleg.
Si noi am platit transportul (S&H) tot 26.97, si taxe vamale
Si tot in Romania ne localizam si noi....

Deci?
 
Cum zice si gatsionius mai sus: 139$ kindle-u', 27$ transportu' pana in Romania (adica 166$ * 3,1782 RON = 526.22 RON). Dupa care firma de livrare romaneasca (DHL parca) te taxeaza pentru transportul pe teritoriul romanesc si pentru taxele vamale+TVA, adica Import Fees Deposit, ceea ce inseamna vreo 130 RON.
 
Tot eu!:rolleyes:


1.Mi-l face cineva cadou din USA, trebuie scris ceva in mod special in documentele de insotire in cazul ăsta?
2.Cum merge Kindle 3G in .ro?
 
Am si eu o intrebare putin off-topic:
Despre Amazon.com: Exista posibilitatea de plata cu cardul dar securizata (cu CVV)?
Eu nu am reusit decat plata nesecurizata, si nu prea ma incanta....
 
Back
Top