Donez doi căţei micuţi şi amărâţi

war4peace

Membru Senior
Ieri seară am trecut pe lângă un tomberon de gunoi, şi jos, într-o cutie, scânceau doi căţeluşi de o săptămână. Alţi doi erau deja morţi...
I-am luat pe cei mai norocoşi acasă, i-am spălat, i-am depuricat cât s-a putut, i-am hrănit cu seringa (lapte cu gălbenuş de ou) şi de atunci dorm într-un coşuleţ împletit, înfofoliţi în haine vechi de-ale mele... Îi hrănim din 3 în 3 ore, cu seringa şi s-au dovedit a fi pofticioşi nevoie mare.
După ce termin munca, mă duc să le cumpăr hrană specială, biberon, mijloace de deparazitat intern şi extern, etc., etc.
Din păcate, nu putem să îi ţinem; locuiesc în chirie, apartament cu două camere, program de muncă haotic şi deja am un mâţ.
Vă rog mult, daţi sfoară în ţară, poate-poate se găseşte cineva generos, cu curte sau casă la ţară, care să îi adopte după ce le deschid ochii şi nu mai au nevoie de o "mămică virtuală" :smile: (eu şi prietena mea Adelina facem cu schimbul până atunci...).
Sunt un băiat şi o fetiţă şi seamănă perfect unul cu celălalt (maro-cenuşiu cu lăbuţele şi vârful codiţei albe).

Mai jos, eu, hrănindu-i cu seringa:
3.jpg

+
2.jpg

---------------
"Şoriceii", uzi dar liniştiţi şi adormiţi:
5.jpg

+
6.jpg


Mulţumesc anticipat pentru efortul de a căuta (sau de a deveni!) părinţi adoptivi...
Pot fi contactat prin:
-PM (aici)
-E-mail: war4peace.at.gmail.dot.com
-Telefon: 0723462472 sau 0724303771
-Instant Messaging:
--Yahoo: war_email_ro
--MSN: war@email.ro
--Google Talk: war4peace
 
Vezi ca trebuie sa ii masezi cu niste vata umeda, altfel nu isi fac nevoile si pot muri. Ai grija si cand le dai sa manance, sa nu traga pe nas, am avut unul care era prea nehalit si a tras lapte in plamani, pana mi-am dat eu seama ca nu se simte bine a murit :frown:. Laptele special costa destul de mult, parca vreo 70 de lei am dat pe el.
 
Masaj: check. (nu daţi noroc cu mine o vreme, dacă ne întâlnim pe undeva :tongue:)
Tras pe nas: check. De fapt, îşi dau seama singuri, uneori înghit aiurea şi imediat scuipă tetina (le-am luat biberon), tuşesc, după aia se apucă iar de supt.
Lapte special: nu am găsit încă. Le dau lapte obişnuit, amestecat cu gălbenuş de ou şi puţină miere.
 
Lapte special gasesti la cabinetul veterinar, laptele obisnuit de vaca nu e bun pentru ei. Cel mai bine e sa mergi la un medic sa ii vada si te invata ce trebuie sa mai faci.
 
Am fost. A dat din umeri. A zis că-s prea mici.
...Probabil se aplică acelaşi lucru ca şi la medicii pentru oameni. Nu le pasă.
 
Back
Top