Domenii - .ro, .com, .net, .org, .etc..

Azazel

Barbar
Două întrebări legate de .ro:

1) In 2005 RNC are acelaşi sistem rudimentar ce în curând face un deceniu? Tot trebuie să astepţi câteva zile pentru o simplă modificare de DNS-uri sau date de contact?

2) De trecerea la plata anuală se mai aude ceva? Că de 4 ani ne tot ameninţă cu asta..
 
O precizare: la ultima "convorbire" pe mail m-au asigurat că problema taxei anuale nu se pune retroactiv, ci doar pentru domeniile cumpărate "după".
 
Modificarile de DNS se fac prin interfata web si dureaza cam 24 de ore. Propagarea ulterioara deja e alta poveste... :biggrin:
 
Tocmai am schimbat DNS-urile pentru un domeniu, durează 24 ore doar dacă nu ceri schimbarea vinerea. :damn:
 
...ca să nu deschid un alt thread...
M-am apucat foarte recent să activez câteva domenii achiziţionate în decembrie. Toate bune şi frumoase, m-am jucat prin setările de managed DNS, dar m-am împotmolit şi am nevoie de ajutor. Treaba stă cam aşa:
Am o adresă IP: aaa.bbb.ccc.ddd de care vreau să leg domeniul abcdefgh.com. Vreau ca oricine tastează http://www.abcdefgh.com sau http://abcdefgh.com să ajungă la acelaşi IP. De asemenea, pe sistemul cu IP-ul aaa.bbb.ccc.ddd am un mailserver cu acces Web (către el) prin http://www.abcdefgh.com:xxxx/ (xxxx fiind porturile de acces pentru webserver-ul mail, recte 3000 pentru web client şi 1000 pentru Admin interface). Testele au ajuns la următoarele concluzii:
-De pe IP-ul aaa.bbb.ccc.ddd pot accesa site-ul şi cu, şi fără www. dar clienţii externi nu pot accesa decât site-ul fără www (recte http://abcdefgh.com).
-Pot trimite e-mail către orice adresă (ajunge OK, dar în Spam folder), în schimb primesc mesaje de eroare când dau reply. Yahoo zice:
Sorry, I couldn't find a mail exchanger or IP address. (#5.4.4)
Probabil nu s-a propagat domain name-ul în DNS, nu ştiu ce să zic.
Acuma... în DNS management am posibilitatea să configurez A, MX, CNAME, NS, TXT şi SOA Parameters. M-am uitat pe aici, dar încă sunt în ceaţă niţel. Setările mele arată aşa:
- A Records: abcdefgh.com. şi www.abcdefgh.com. care au ambele aaa.bbb.ccc.ddd ca IP value;
- MX record:
Zone id. 264442
Resource Record id. 1192238
Name abcdefgh.com.
Class IN
Type MX
Current Status Active
Value mail.abcdefgh.com.
TTL 172800
Creation Date Mar 8, 2008
Timestamp 2008-03-08 06:36:44.937702
- CNAME: am mail, forum şi www ca valori pentru CNAME la abcdefgh.com
- NS records: astea sunt OK, sunt nameserver-ele care mi-au fost alocate la activarea serviciului de Managed DNS.
- TXT records şi SOA Parameters sunt nemodificate (TXT record e gol şi SOA e default-ul care mi-a fost alocat).

Dacă e cineva care m-ar putea ajuta, aş fi un om tare fericit... fiindcă am nişte teste de făcut şi vreau să am totul setat cum trebuie când dau drumul la stage.

Mulţumesc anticipat!

LE: abcdefgh.com nu este cu adevărat domeniul meu, of course :smile:
 
OK, am rezolvat cu MX record, aveam mail.abcdefgh.com şi trebuia să am doar abcdefgh.com, am verificat cu tool-ul de aici şi acum e OK. Pot trimite mesaje oricunde şi faza frumoasă e că dacă cineva dă reply, acestea chiar se întorc :smile:

LE: merge acum şi www.abcdefgh.com :smile:
 
Două întrebări legate de .ro:

1) In 2005 RNC are acelaşi sistem rudimentar ce în curând face un deceniu? Tot trebuie să astepţi câteva zile pentru o simplă modificare de DNS-uri sau date de contact?
Am recitit acest post şi singurul lucru care mi se pare anormal era că ţi se părea anormal. :biggrin:
 
Au trecut 3 ani si lucrurile s-au schimbat, acum poti edita DNS-urile doar cu o confirmare pe email. Domeniile tot cu plata anuala au ramas si uite asa super domenii luate engros prin anii 90 stau nefolosite.

3 ani? :damn:
 
La noi domeniile .ro sunt pe viata afaik...

A... nu stiu daca-i insider news, dar e oricum newsish news: the money is on ".asia" domains. So hurry up and register.

L. E. Noi = firma actuala.
 
Tocmai am achiziţionat un domeniu .ro... pe 10 ani. Deci nu, nu-s pe viaţă. Um, probabil depinde de unde îl cumperi.
 
1) .ASIA sunt pentru asiatici, la fel cum .US sunt pentru americani si .EU pentru europeni.
2) Vodafone vinde cu plata lunara (Myx).
 
Din cate stiu, dot asia sunt in faza de landrush. Oricine poa sa-si registreze unul (sau mai multe) printr-un provider cu prezenta intr-o tara din asia.

L.L.E: Si prin "pe viata" se intelege si faptul ca RNC poate schimba cand i se scoala lui termenii si conditiile contractului.
 
Nu conteaza, nu cumperi un domeniu ci platesti un drept de folosinta. Bineinteles ca nu se va aplica retroactiv, dar din momentul X, decis de RNC, poti trece la plata anuala sau dreptul iti este retras. Nu e proprietate, e un drept si poate fi oricand retras.

5. MODIFICARI ALE INTELEGERII (CONTRACTULUI). Sunteti de acord ca in perioada acestui (Intelegere) Contract noi putem:

(1) revizui termenii si conditiile acestui (Intelegere) Contract; si

(2) schimba serviciile furnizate in cadrul acestui (Intelegere) Contract.

Orice revizuire sau schimbare va fiefectiva imediat dupa afisarea Intelegerii revizuite pe site-ul nostru deweb rules-ro.html, sau la notificarea prin E-mail sau prin mesaj de posta obisnuita asa cum este specificat in sectiunea Note a acestei Intelegeri, Punctul 20. Sunteti de acord cu urmarirea periodica a site-ului nostru de web rules-ro.html pentru a avea cunostinta de orice revizuire. Daca nu sunteti de acord cu orice revizuire a acestei Intelegeri, puteti inceta aceasta Intelegere in orice moment prin trimiterea unui E-mail sau a unui mesaj de posta obisnuita catre noi, asa cum este specificat in sectiunea Note a acestei Intelegeri, Punctul 20. Nota de incetare va fi efectiva dupa primirea si procesarea ei de catre noi. Sunteti de acord ca prin continuarea folosirii Serviciilor noastre in urma notei oricarei revizuiri a Intelegerii, va conformati revizuirilor sau schimbarilor din Intelegere.
Contract
 
Un articol mai vechi dar relevant:

Reteaua nationala de Calculatoare renunta la inregistrarea "pe viata"
Taxa anuala pentru domeniul .ro

Utilizatorii vor trebui sa introduca in formularul de comanda pentru un domeniu .ro datele personale corecte si ulterior sa le actualizeze cand este cazul

Cristian Curus
Vineri, 10 August 2007

In momentul de fata romania este printre putinele tari din lume in care achizitionarea unui domeniu local se face printr-o singura plata, la activare, beneficiarul urmand a-l folosi "pe viata", adica fara a mai achita o alta taxa ulterioara. Un domeniu .ro costa acum intre 18 si 38 de euro, in functie de firma (registrar-ul) de la care se face achizitia. Reteaua Nationala de Calculatoare (RNC), care se ocupa de administrarea tuturor domeniilor .ro, lucreaza la realizarea unui sistem prin care un domeniu romanesc sa poata fi
administrat mult mai usor de catre detinatorul sau. Unul dintre motivele care se afla la baza implementarii noii solutii de administrare a domeniilor locale este reprezentat de faptul ca multe dintre ele sunt nefolosite sau datele utilizatorilor nu sunt actualizate la zi. De exemplu, sunt cateva mii de domenii care nu au fost folosite de cumparatori. In momentul in care sistemul va trece de faza de testare, va urma implementarea sa si o data cu aceasta se va produce si trecerea la plata anuala a domeniilor. Astfel utilizatorul este obligat sa plateasca o data la 12 luni daca doreste sa beneficieze in continuare de numele pentru site-ul web pe care-l detine. In alte tari unde este practicat acest sistem de tarifare, cu trei luni inainte de incheierea anului, utilizatorul primeste un e-mail prin care este instiintat ca in decurs de 90 de zile trebuie sa achite taxa pentru domeniu. In caz contrar, datele corespunzatoare acestuia se vor sterge, numele respectiv devenind "liber", adica putand fi achizitionat de oricine altcineva. Deoarece instiintarea despre data scadenta este trimisa prin e-mail, cumparatorul unui domeniu se straduieste sa-si mentina datele de contact la zi.

"Ca parteneri, RNC nu ne-a anuntat despre o taxa anuala pentru domeniile .ro. In urma unui e-mail trimis pe aceasta tema catre RNC, am fost instiintat ca trecerea la noul sistem ar putea fi realizata pana la sfarsitul acestui an", a declarat Claudiu Cadar, administrator la Claus Web.


Contactat de noi, Catalin Leanca, sef serviciu RNC-GRID, ne-a spus ca noile detalii nu au fost definitivate, insa spera ca noul sistem va trece la faza de utilizare in urmatoarele sase luni. El a mai precizat ca taxa anuala va fi la nivelul celor platite pentru alte domenii din cadrul Uniunii Europene, estimand o valoare de 10-15 euro/an pentru fiecare domeniu. "Va exista o perioada de gratie de 1-2 ani in care cei care au achizitionat un domeniu .ro inainte de introducerea noilor reglementari nu vor plati noua taxa", a mai spus Leanca.
RL
 
Am un domeniu, să-i spunem domeniu.com. Am modificat DNS-ul spre ip-ul de acasă și am redirectat porturile ca să pot deschide interfața de la router și cea de la nas într-un mod cât mai facil. În schimb pe NAS am un subfolder care este deschis daca deschid ip-ul, adică
192.168.1.1/poze
dar nu și dacă dau domeniul, adică
www.domeniu.com/poze.

www.domeniu.com pointează către IP-ul NAS-ului (de fapt ip-ul extern care apoi e redirectat de router către NAS. Ce n-am făcut? Sau ce am făcut aiurea?
 
Din reţeaua locală nu vei putea testa niciodată link-ul prin domeniu, fiindcă conexiunea de la PC-ul tău va ieşi prin router spre IP-ul lui WAN, după care va fi forwardată înapoi spre un IP din LAN. Ori, majoritatea routerelor au chestia asta dezactivată ca mecanism anti-spoofing. Din LAN vei accesa domeniul prin IP-ul local.
 
Din ce am citit eu despre acel NAS, nu e suficient sa faci forward la portul 80, ci ai un intreg tabel, in functie de facilitatile pe care vrei sa le folosesti.

Pentru HTTP vad ca e nevoie de porturile 80 si 5000.

Fa un forward si la portul 5000 si incearca sa accesezi www.domeniu.com:5000/poze
 
Back
Top