Dispozitive electronice

--- Fara legatura cu discutia precedenta ---

Din ce stiti voi, este posibil sa schimb DAC-ul si amplificatorul de casti (daca exista) dintr-un telefon mobil gen Nokia E90?
De ce: Vreau sa scap de zgomotul de fond.
 
Teoretic, da.
Practic, depinde de indemanarea ta, de sculele folosite si de toleranta la caldura a componentelor.
 
Asta presupunând că există alte circuite integrate perfect compatibile ca dimensiune, pini și schemă, la care să difere doar „conținutul” lor și astfel să dea un zgomot de fond mai redus.
 
Daca jucarioara este SH atunci posibil ca mai degraba sa se fi dezlipit ceva, sau sa existe un mic scurt datorat unui soc (cazatura a telefonului).
Mai intai uita-te cu grija in telefon dupa o lipitura desprinsa, sau dupa eventuale crapaturi ale pcb-ului.
Daca asa stau lucrurile poti sa-i pui si 100 de alte DAC-uri ca tot asa se va auzi/manifesta telefonul. :wink:

Personal detin un E90, SH, dar care nu are nicio problema legata de sunet, de aici si ideile de mai sus.
Sunetul este clar, fara zgomot de fond.
 
Stai sa vezi cum miroase aspirina cand o atingi cu letconul fierbinte. Asta-i botezul focului la electronisti. :biggrin:

Pe care l-am suportat oarecum cu greu :biggrin: Oricum, la acid acetilsalicilic + excipienți care sublimează, deschid 3 ferestre :biggrin:

Marius, am văzut la 54 RON ieri pe Maica Domnului kit de lipit, cu letcon, stand, burete (yuck) și ceva aliaj, totul la pachet. Prețul mi s-a părut oarecum ok. De asemenea, puzderie de letcon-uri de 25W la prețuri rezonabile.
 
Momentan am alte cheltuieli. Se amana.
Personal detin un E90, SH, dar care nu are nicio problema legata de sunet, de aici si ideile de mai sus.
Sunetul este clar, fara zgomot de fond.
Nu te cred. :tongue:
Trebuie sa-l aud si eu. Saptamana viitoare vin la tine! :biggrin:
 
Back
Top