Discutii generale despre surse

La final se poate zari un colt de cutie Cooler Master, ce discret din partea lor. :biggrin:
Ca sa nu mai spun ca biata sursa, cu doua ventilatoare, nu se putea raci cum trebuie fara capac... sincer mi se par cam penibili baietii de la Corsair cu faza asta.
 
Daaa, Delta Powah in noua serie Signature de la Antec. Deci Antec Signature 850 @jonnyguru by simpaticul Oklahoma Wolf.

Daca Oklahoma Wolf a fost in stare sa zica

The Signature series is a huge jump in quality for them, so much so that they are now able to compete with heavy hitters in the industrial game like PC Power and Cooling and Zippy.

Inseamna ca e o sursa data naibii. Si pe linga performantele pure cica e si dead silent. :eek:

Bottom line

The Good:
  • exceptional ripple and noise suppression
  • excellent regulation
  • quieter than any 80mm fanned unit has a right to be
  • efficiency up to 87%
  • plenty of cabling
  • 12V3 and 12V4 each get a PCI-E 8 pin + 6 pin combo, and 50A total 12V power available for the video cards alone
The Bad:
  • uhh... chilly chocolate cheescake must be fed to chubby children in China not charred, after the chewy chili cheese chicken chowder, and without Chardonnay. By Chuck Norris.
The Mediocre:
  • See that, Antec? You made my wallet cry. That's not nice. Now it won't be your friend.

PS. Exista si la noi la pret de Corsair HX1000. :insane:
 
Semnul :insane: e pentru cine ar avea nevoie de o sursă de 850W sau doar pentru că Antec a avut tupeul să ceară pe un produs de fițe cât Corsair pentru un alt produs din aceeași categorie?
 
Varianta a doua. Deja Corsair HX1000 este o sursa excelenta din toate punctele de vedere asa ca nu vad de ce ar cumpara cineva o sursa de 850W la fel de buna ce-i drept dar la aceeasi bani cu una de 1kW.
Asta lasind la o parte faptul ca sursele astea care se apropie de 1kW ma scot din minti si IMO au o piata extrem de redusa daca cel care le cumpara are capul pe umeri bineinteles.
 
Sursele de genul asta au doua tipuri de piete, prima compusa din oameni care se pricep si chiar au nevoie de asa ceva (poate cateva mii pe an) si a doua din oameni care nu se pricep dar au impresia ca au nevoie de asa ceva (astia cred ca sunt mai multi ca primii). Evident ambele categorii nu au probleme cu finantele, foarte probabil necasatoriti. :biggrin:
 
Cred că cei din prima categorie preferă șasiuri de server cu 2-3 surse redundante de putere mai mică (5-600W), sunt mai sigure la un consum mare decât o singură sursă. Până la urmă un server dual-socket gol (fără procesoare, RAM și discuri) e doar vreo $2000, iar unul single socket e sub $2000 și au surse redundante, multe sloturi PCIe, LAN Gigabit server-class și fiabilitate pe măsură.
 
Nu... cei din prima categorie sunt entuziastii hardware... cu SLI/Crossfire si procesoare de >100W TDP.
 
Eu daca mi-as face Quad SLI plus procesor overclockat pana in panzele albe as prefera o singura sursa, mare si tare. :biggrin:
 
FSP Everest 1010W by Paul Johnson.
O sursa buna de 800W dar cind e vorba de kW...

hocpfailwt1.jpg


Nu prea am ce altceva sa comentez. :frown:
 
De data asta sunt extrem de circumspect. Enermax, OK, stiu ca a dat bine in absolut toate review-urile dar sa vedem dupa un an s'un pic cum se comporta.
Ceea ce m-a frapat a fost parerea deste TT si in mod special despre BFG ES-800 care contrazice orice review pe care l-am citit.
 
L-am pus io. Am citit si eu dimineata si am ramas socat de concluziile lor la HX1000.
Sincer, iaca urmatorul site peste care o sa trec in fuga. Singurul lucru la care mai pun baza la ei e consumul placilor video, in rest se pare ca mai dau gherle.
 
Antec Signature 650 @jonnyguru.
Better than 1% regulation at 12V. Better than 1% regulation at 5V. Better than 1% regulation at 3.3V.
How about ripple and noise below 16mV on all rails. I'm not talking about just the three main rails, I'm talking all of them. Even the -12V; which is usually noisy as hell, being an "afterthought" rail.
The Good:

* incredible ripple and noise suppression rivaled only by big brother 850W
* fantastic efficiency
* quiet under most conditions
* rated at 50 degrees
* semi-modular

The Bad:

* nothing really serious comes to mind

The Mediocre:

* why is there no 1kW version yet?


recommended.gif


Alaturi de frat'su de 850 sunt primele surse care primesc nota 10 la performanta pe jonnyguru.
Speechless. Probably the best consumer PSU in the world.
 
Back
Top