Discutii generale despre surse

Sursa tre' sa aiba un fir de monitorizare a fan-ului pe care-l infigi in orice mufa de ventilator de pe MB.

In alta ordine de idei se pare ca la sfirsitul lui august/inceputul lui septembrie vor ajunge si la noi Gigabyte Odin.
Aia de 800W o sa fie pe la 500 lei iar aia de 550W pe la 330 lei. Destul de decent ca pret.
 
Ventilatorul sursei trebuie sa aiba un fir de monitorizare care se cupleaza la o mufa pentru ventilator de pe placa de baza.
 
Last edited:
E un gadget oarecum inutil. Mai ai un mat in plus prin carcasa ca sa vezi o turatie pe care o cam banui oricum (ma rog, pe la Seasonic o cam banui :biggrin:).

Este si Sirtec 500 cu fan de monitorizare, si S-12 rev<A3 avea, M-12 500 n-are, da' nici nu ma doare, ca sa ma bata Dumnezeu daca am sesizat fo' diferenta in RPM-urile fan-ului in ultimul an indiferent de load, indiferent de temperatura din camera.
 
Numa' mie îmi vine să bag cotul în ventilatorul sursei? ADDA-ul de pe Corsair HX520 a început să facă un pic de zgomot... un păcănit, pârâit, ceva. Mă rog, un zgomot sesizabil indiferent de RPM.
Dar totuşi, în ultimul timp am fan-uri turate la peste 1000 RPM pe sistem, dar ideea e că a început să facă urât. :tongue:
 
S-apară 450-ul şi vedem.
plotting.gif

Hiper 430-P12S here are fir de monitorizare.
big-sharky, în caz că nu ai înţeles: numai monitorizare, te uiţi la nişte cifre pe ecran (ev dacă se-nvârte sau nu şi acţiona în funcţie de acest event), atât, are numai 2 fire, nu poţi schimba viteza ventilatorului.
 
Am priceput. Eu ma gandesc ca era util pentru ca puteai sa vezi daca chiar scad sau cresc turatiile in functie de load sau de temperatura (depinde ce fel de senzor are).
 
Seasonic X-900 la pcfactory?
Antec TP Quattro la mediadot?
Galaxy la pc-coolrs?
Seventeam EAD la mediadot?
Spire la mediadot?

Nu stiu daca sunt, da' la toate scrie pe stoc, asa ca sa nu ma bati daca nu-i asa. :biggrin:
 
Sursa tre' sa aiba un fir de monitorizare a fan-ului pe care-l infigi in orice mufa de ventilator de pe MB.

In alta ordine de idei se pare ca la sfirsitul lui august/inceputul lui septembrie vor ajunge si la noi Gigabyte Odin.
Aia de 800W o sa fie pe la 500 lei iar aia de 550W pe la 330 lei. Destul de decent ca pret.

In 2008 caci acum e sfarsit de octombrie (cam mult pana atunci)? :confused:

Am gasit ceva Odin pe la 270 Ron dar seamana cu o lampa...
 

Attachments

  • 10-9116.jpg
    10-9116.jpg
    41.6 KB · Views: 100
Descriere: Finisaj - Aluminiu
Difuzor policarbonat
Culoare - negru

Inaltime: 28 cm
Diametru suport: 25 cm

Tip de iluminat: Incandescent / Fluorescent
Tip bec: 1xE27 / 1xE27 PL.elect.
Putere bec: 1x60W / 1x23W
Si stii de ce seamana cu o lampa?
 
Din cite mi-a spus Marian, atit Odin cit si heatsink-urile de la Xigmatek ar trebui sa ajunga in port pina la sfirsitul lunii asteia.
La Gigabyte au fost probleme cu stocurile iar la Xigmatek cu seriozitatea.
 
Si stii de ce seamana cu o lampa?

Stiu, era o gluma - a inteles burebista ce am vrut sa zic... :biggrin:

Din cite mi-a spus Marian, atit Odin cit si heatsink-urile de la Xigmatek ar trebui sa ajunga in port pina la sfirsitul lunii asteia.
La Gigabyte au fost probleme cu stocurile iar la Xigmatek cu seriozitatea.

O fi, dar sunt curios ce revizii prindem - mai nou romanii prind numai rebuturi, indiferent de brand. Reviziile mai vechi sunt imprastiate prin Europa (Romania, Polonia, Ungaria...) iar restul primesc ultimile revizii de parca romanii nu sunt pretentiosi (eu unul stiu ca sunt :smile: ). Ironic noi dam si mai mult pe ele datorita taxelor suplimentare. :frown:
 
Back
Top