Discutii generale despre surse

Stiu, am vazut pe crazy ca au avut citiva si erau multumiti, de asta am spus mai sus ca se pare ca sunt naspa' cu pretentii.
Nu stiu exact ce-i cu ele si nu ma pronunt definitiv (mai ales ca in cadrul unui brand un model poate fi naspa iar altul OK), dar cind o sursa de 550W e ~44 € ceva nu-mi suna bine. :wink:
 
Pot eu să depun mărturie în favoarea X-Allien de la Levicom. Modelele de 450W, respectiv 500W dispun de 30A şi respectiv 34A@12V. Sunt surse monorail de putere, indicate mai ales pentru preţul infim pentru performanţele oferite (450W a fost 190RON). Cea de 450W mi-a susţinut o groază de sisteme, de la Prescott şi Venice la Allendale şi Conroe, trecând prin X2-uri, Opteroane single şi dual core, toate overclockate în blană, combinate uneori cu SLI-uri de 7900GT/GTX. Voltaje rock stable, nu mi-a scăzut ever sub 12.10V pe railul de 12, nu se prea încinge. Dar e cam zgomotoasă (doh, dual 80mm controlate termic). Asta deşi are potenţiometru pe spate pentru ele. Dar dacă i se pare senzorului că e cald, atunci să te ţii :biggrin:
 
Inca nu am apucat sa o testez; pretul este normal pentru un Spire/Speeze, care probabil cer bani asa putini pe ele pentru ca pe surse nu scrie Tagan sau OCZ, ca sa dau doar doua exemple de alte brand-uri fabricate de Topower.

P.S. Are garantie lifetime in Romania, chiar daca pe site-ul oficial scrie 2 ani.
 
Nu stiu amanunte, Cosmin e baza la testat Spire/Speeze. :biggrin:
E un Topower, are garantie pina dai coltul, nu stiu cit de silentioasa o fi, pret atractiv, eu cred ca poate fi luata daca ai f'un Crossfire de cuptoare ATI prin calculator.
Altfel nu vad de ce ar cumpara cineva o sursa de 650W.
 
Daca mai e vreunul care rupe ceva franceza si are f'un pitic cu sursele, sa ia o punga cu snacksuri, un pahar de suc/sticla de bere/cana de cafea alaturi si poa' sa inceapa sa citeasca p'aici.
105 bucati masurate, ascultate plus citeva sfaturi de bun simt.
Un review care pe mine m-a impresionat atit prin marime cit si prin calitate.
 
Way offtopic :smile::
French Computer Vocabulary
applications package = le logiciel d'application
back up copy = la sauvegarde
battery = la pile, la batterie
bug = l'erreur (f), le bug
built-in = intégré
byte = l'octet (m)
compatible = compatible
to compile = compiler
computer = l'ordinateur (m)
personal computer = l'ordinateur personnel
to connect = connecter (à)
control panel = le tableau de commande
data = les données (f)
to delete = effacer, supprimer
directory = le catalogue
disk drive = le lecteur de disquettes
error = l'erreur (f)
expansion slot = le créneau pour carte d'extension
external = externe
file = le fichier
file deletion = l'effaçage (m) de fichier
file server = le serveur
floppy disk = la disquette
to format = formatter
graphics =les graphiques (m)
hacker = le pirate
hard disk = le disque (dur??)
hardware = le matériel
icon = l'icône (f)
to install = installer
internal = interne
keyboard = le clavier
memory = la mémoire (f)
menu = le menu
monitor = le moniteur
mouse = la souris
multimedia = multimédia
multitasking = multitâche
network = le réseau
operating system = le système d'exploitation
password = le mot de passe
printer = l'imprimante (f)
inkjet printer = l'imprimante à jet d'encre
laser printer = l'imprimante à laser
printer driver = le driver d'installation d'imprimante
to print = imprimer
RAM = la mémoire RAM
to reboot = relancer
to scan = scanner
screen = l'écran (m)
to select = sélectionner
shared file = le fichier partagé
software = le logiciel
spreadsheet = le tableur
text = le texte
to upgrade = améliorer
video = la vidéo
virtual memory = la mémoire virtuelle
virus = le virus
 
Cât de exactă e valoarea indicată de soft-ul de management al UPS-ului din figurile de mai jos? În prima, la UPS sunt conectate un P4@2.4 cu 512 RAM şi un HDD şi un LCD de 17. În a doua sunt două P4 + acelaşi LCD. Se poate spune că un P4 şi un LCD consumă doar 81W?
 

Attachments

  • APC.PNG
    APC.PNG
    38.7 KB · Views: 110
  • APC2.PNG
    APC2.PNG
    39 KB · Views: 108
Ce placa video? Daca e on-board si daca masuratorile sunt in idle iar P4 ala nu e f'un Prescott e plauzibil.
Cu toate ca e cam ciudat saltul de 72W la adaugarea numai unui procesor. :what:

Ca idee masurat de mine din priza cu wattmetrul:
CPU: AM2 X2 3800+
MB: ABIT KN9
GPU: BFG 7900GS OC
MEM: Corsair VS1GBKIT667D2
HDD: WD 2500KS
DVD-RW: LG H10N
PSU: Seasonic M-12 500
CASE: SLK3000B cu TriCool pe low

67W in idle la 800MHz cu Vcore 0.900V. In plus TFT-ul Iiyama ProLite de 19" mai trage cam 40W.
 
Cred că era vorba de un al doilea sistem P4 şi nu doar de un al doilea procesor înfipt în sistemul iniţial.
 
Placa grafică e onboard şi da, era vorba de un al doilea sistem P4 (identic cu primul). Şi era(u) în idle, fără vreun fel de modificări (as in underclocking sau d-astea).
 
Gigabyte Odin 550W
Hop si Gigabyte cu surse. :biggrin: Cosmine, cind vine si pe la voi?
Plina de gadget-uri, dar beton ca performante. Se pare ca CWT si-a invatat lectia cu Antec TP/SP.

Pros:
- Near-perfect voltage regulation
- Excellent efficiency
- Good ripple suppression
- A bucketload of features
- Near-silent operation

Cons:
- Price
- Buggy software
 
Foarte atractivă la prima vedere. Dacă are electronică pe bune bună, au găsit calea prin care să iasă în faţă decât concurenţa.
 
Dacă are electronică pe bune bună, au găsit calea prin care să iasă în faţă decât concurenţa.
Porumbelu', te-au stigmatizat astia la Memorabile. :biggrin:

Electronica e foarte OK. CWT a schimbat bine de tot macazul cu seria Toughpower de la TT si cu Odin-ul asta de la Jigabait.
Acu' chestia aia de monitorizare ar fi interesanta daca ar functiona cum trebuie si nu ti-ar rupe calculatorul in doua.

In schimb cred ca o sa aiba un pret cam piperat. Sa vedem cind o ajunge si pe la noi.
 
Corsair VX450W: jonny & PC Perspective.
Pe scurt, la ei cica e in jur de $80. La banii astia nu exista alta sursa mai buna ca asta care sa fie single 12V rail, remarcabil de silentioasa si eficienta.
Punct.
 
Back
Top