Discutii generale despre surse

Din pacate cererea de surse de 2-300W cu eficienta mare tinde spre zero absolut si pretul de fabricatie cred ca n-ar fi sensibil mai mic decit una de 5-600W asa ca toata lumea face surse maricele ca asa vrea clientu'.
Ce crezi ca ar cumpara Gigel de 200 lei daca ar vrea o sursa decenta? O sursa de 300 W sau una de 500W?
A incercat Corsair marea cu sarea cu acele HX450 si au retras-o din fabricatie dupa citeva luni. Corsair rep-ul a explicat destul de sec de ce.
 
Trist, dar confirma ce spuneam in postul anterior.
Computerele brand-name pentru office au surse de mica putere cu eficienta foarte mare, compacte, si cu piese de buna calitate. Dar asta pentru ca firma isi permite sa comande ce are nevoie in cantitati mari direct de la OEM.
 
Ce crezi ca ar cumpara Gigel de 200 lei daca ar vrea o sursa decenta? O sursa de 300 W sau una de 500W?
Daca Gigel are un computer care consuma 200W max de ce ar cumpara o sursa de 500W, ca sa aibe un randament foarte mic majoritatea timpului

Primul meu PC avea sursa de 125W, parca. Dupa 20 de ani de evolutie tehnologica nu se poate gasi un computer cu o asemenea sursa :frown:
 
Daca Gigel are un computer care consuma 200W max de ce ar cumpara o sursa de 500W, ca sa aibe un randament foarte mic majoritatea timpului

Pentru că va cumpăra ce i se năzare lui și ce i s-a pus pata/a fost influențat să cumpere, nu ceea ce are nevoie. E asaltat de mesaje „more is better” și nu are de unde să știe că 200W îi sunt suficienți, nici că 3 megapixeli la camera telefonului îi sunt mai mult decât de-ajuns pentru tipărituri (!) și chiar mult prea mult pentru web, etc.

Rețeta succesului: bagi marketing ca să convingi publicul să cumpere mai mult decât are nevoie, nu mai produci ceea ce are efectiv nevoie, și apoi justifici oferta prin faptul că nu există cerere pentru ceva mai slab. Normal că nu există cerere dacă o măsori doar prin procentajul din vânzări, și o categorie de produse lipsește complet! Oferta = 0 => vânzările = 0 => în mod fals cererea = 0.
 
Din pacate cererea de surse de 2-300W cu eficienta mare tinde spre zero absolut si pretul de fabricatie cred ca n-ar fi sensibil mai mic decit una de 5-600W asa ca toata lumea face surse maricele ca asa vrea clientu'.
Ce crezi ca ar cumpara Gigel de 200 lei daca ar vrea o sursa decenta? O sursa de 300 W sau una de 500W?
A incercat Corsair marea cu sarea cu acele HX450 si au retras-o din fabricatie dupa citeva luni. Corsair rep-ul a explicat destul de sec de ce.

This, /discussion.
 
Se gândeşte degeaba atunci când, ca să sufle şi-n iaurt, producătorii de plăci grafice recomandă surse de minim 450W pentru HD5750 (şi 600W pentru crossfire, adică încă 150W pentru o placă cu consum mediu de 50W şi maxim absolut măsurat de 80W).
 
Trist dar adevarat, degeaba oamenii care se pricep ar cumpara surse de putere redusa dar perfect dimensionate pt sistemele lor, daca sunt prea putini pentru ca productia unor astfel de surse pe scara larga sa fie viabila din punct de vedere al profitului.

Se pare ca odata ce gasesti o sursa de putere redusa excelent construita trebuie sa o iei repede, e un lucru foarte rar.

Banuiesc ca producatorii de placi video se gandesc ca majoritatea userilor iau surse noname la care sa zicem 500-600W inseamna de fapt 250W reali.
Cei care stiu sa alega corect sursele cumpara modelele de mai sus (daca pot).
 
Trist dar adevarat, degeaba oamenii care se pricep ar cumpara surse de putere redusa dar perfect dimensionate pt sistemele lor, daca sunt prea putini pentru ca productia unor astfel de surse pe scara larga sa fie viabila din punct de vedere al profitului.

Sursa perfect dimensionată reprezintă o reducere a flexibilității respectivului PC. Cumperi o sursă perfect dimensionată pentru ceva ce va rămâne la fel de la concepție până când este aruncat la gunoi. Acum poate tu te împaci cu asta, dar alții mai schimbă componente, mai reciclează memorii, mai overclockează una-două.

Atâta timp cât o sursă de 300W costă cât una de 500W, clar o cumperi pe cea de-a doua, pentru că o rezervă de putere nu strică niciodată - decât dacă te plângi tot timpul că osciloscopul tău nu afișează citirea pe care o vrei tu. Din acest punct de vedere producătorii au spus "hop, alea nu se vând; noi tre' să facem bani; dacă nu se vând, nu facem bani; deci nu mai producem de-alea care nu se vând". Voce din spate: "păi sunt unii ca Foxter, care..." [poc sursă de 500W în față de la șef] "Nu ne pasă".
 
Sursa perfect dimensionata = sursa care iti ofera suficienta putere acum dar si permite sa ai o rezerva pt upgrade / OC daca consideri ca ai nevoie de asa ceva (nu vorbim de OEM aici).

Nu stiu cat de buna e ideea de a lua o sursa de 500W cand sistemul tau consuma acum maxim 300W si cu upgradeuri/OC ajungi la 350W (zic de cazul userului uzual). Ce nu imi place e ca devine o corvoada sa gasesti o sursa cum era Silverpower 400W (Seasonic stuff inside).

Da, am inteles nu prea renteaza pt producatori sa mai faca surse excelente la 350-450W dar asta nu inseamna ca trebuie sa imi placa treaba asta si sa sar in sus de bucurie ca pot sa imi iau o sursa de 500W de a carei putere nu am nevoie (plus ca puterea ei e si o scuza pt pret mai mare). Era placut sa vezi cum o sursa de 350W brand avea mai multa putere ca un gunoi no-name de 600W, puteai sa zici, da frate asta e intradevar o sursa de calitate. Nu m-ar mira in viitor sa faca ca producatorii de no-nameuri sa isi faca reclama cu expresii de genul "ia neamule sursa de 1000W, ieftina ca braga !".
 
Sursa perfect dimensionată reprezintă o reducere a flexibilității respectivului PC. [...] alții mai schimbă componente, mai reciclează memorii, mai overclockează una-două.
Poate fac un NAS la care nu schimb componente, nu overclockez nimic, vreau consum foarte mic si randament foarte mare. Am consum 50W si randament de 75% pentru ca nu gasesc decat surse de 600W care la incarcare de 8% au randament extrem de prost cand mie mi-ar fi buna o sursa de 100W care are suficiente rezerve de putere pentru NAS si randament de 90%. Ar fi si mai ieftina, doar ca nu se fabrica.

Atâta timp cât o sursă de 300W costă cât una de 500W, clar o cumperi pe cea de-a doua
Fix din motivul de mai sus nu as cumpara o sursa de 500W in locul uneia de 300W cand am un sistem cu consum de 50...200W. Si am vreo 7 desktopuri in casa si nici unul nu trece de 200W, media e pe la 100W, deci as fi un client pentru vreo 7 surse de 2-300W. Da, cu 7 surse nu se face primavara, dar nici mentalitatea "more is always better" nu e corecta (vezi secventa cu negrul si prostituata cu "too beaucoup").
 
Da, am inteles nu prea renteaza pt producatori sa mai faca surse excelente la 350-450W dar asta nu inseamna ca trebuie sa imi placa treaba asta si sa sar in sus de bucurie ca pot sa imi iau o sursa de 500W de a carei putere nu am nevoie (plus ca puterea ei e si o scuza pt pret mai mare). Era placut sa vezi cum o sursa de 350W brand avea mai multa putere ca un gunoi no-name de 600W, puteai sa zici, da frate asta e intradevar o sursa de calitate. Nu m-ar mira in viitor sa faca ca producatorii de no-nameuri sa isi faca reclama cu expresii de genul "ia neamule sursa de 1000W, ieftina ca braga !".

Nasol, deal with it. Sau apucă-te și produ în serie o sursă de 300W reali, format mai mic, aș fi primul tău client :wink:

Faptul că te plângi nu rezolvă nimic, doar generează bytes de whining. Soluții? Nici una propusă până acum.


Poate fac un NAS la care nu schimb componente, nu overclockez nimic, vreau consum foarte mic si randament foarte mare. Am consum 50W si randament de 75% pentru ca nu gasesc decat surse de 600W care la incarcare de 8% au randament extrem de prost cand mie mi-ar fi buna o sursa de 100W care are suficiente rezerve de putere pentru NAS si randament de 90%. Ar fi si mai ieftina, doar ca nu se fabrica.

Fix din motivul de mai sus nu as cumpara o sursa de 500W in locul uneia de 300W cand am un sistem cu consum de 50...200W. Si am vreo 7 desktopuri in casa si nici unul nu trece de 200W, media e pe la 100W, deci as fi un client pentru vreo 7 surse de 2-300W. Da, cu 7 surse nu se face primavara, dar nici mentalitatea "more is always better" nu e corecta (vezi secventa cu negrul si prostituata cu "too beaucoup").

Serios, o să leșin de atâta NASuri, toată lumea își face NAS. Din păcate, se găsesc gata construite, cu HDDuri incluse, la prețuri care scad sub media cheltuielilor pe NASuri din threadul dedicat pe forum aici. Da, știu, nu-s în oferte în .ro, corect, dar peste tot în rest sunt, și, din păcate, NAS home made reprezintă o minoritate pentru care pur și simplu nu rentează să produci surse. La fel și sistemele low-power, mai degrabă producătorul carcasei include pico-PSU made in-house sau te lasă să pui ce sursă vrei tu (scăzând masiv flexibilitatea sistemului care va fi montat în respectiva carcasă din lipsa spațiului).

Randamentul sincer mi se pare o chestie nejustificată. La ce folosește să ai sursa încărcată 80% în loc de 30%? Mai multă căldură degajată, durată de viață mai scurtă a condensatorilor, mai mult zgomot... Nu văd avantajele nicăieri. Consumul din priză de pentru componente ce consumă 150W este tot același, fie sursa de 1kW, fie de 300W.
 
Consumul din priză de pentru componente ce consumă 150W este tot același, fie sursa de 1kW, fie de 300W.
O sursă de 1kW are randament slab la 150W, pentru că e mai greu de acoperit randamentul la limite și în plus nici certificarea 80+ nu o cere (se testează la 20% din puterea maximă, 200W pentru 1kW). Să zicem că are 75% (până și o sursă 80 plus platinum de 1kW și >1000 de lei scade 7-8 procente la încărcare 15% față de eficiența la 30%. O sursă de 300W (80 plus gold) are eficiență ~91% la 150W.

Sursă de 1kW @150W = 150 / 75% = 200W la priză
Sursă de 300W @150W = 150 / 91% = 164W la priză

Diferența de 36W e cea de care tu zici că nu există.

Cât despre NAS-uri, arată-mi unul care ține 80MB/s prin Samba și costă sub 600 de lei, cât am dat eu pe NAS fără discuri (și putea fi mult mai ieftin fără 8GB RAM). Nu te uita la al lui VeNoM, că ăla e cel puțin VM server. Avantajul? Cu excepția unui HDD pus în Vibes și un ventilator la 200RPM pe CPU am desktop pasiv. N-aveam loc de atâtea Vibes pentru încă 4-5 HDD-uri :smile:.
 
Există plăci de bază mITX cu conector de alimentare pe backpanel. Un exemplu este Intel DH61AG.
External Power Supply – the board can be powered through a 19 V DC connector on the backpanel. The backpanel DC connector is compatible with a 7.4 mm/OD (outer diameter) and 5.1 mm/ID (inner diameter) plug, where the inner contact is +19 (±10%) V DC and the shell is GND. The maximum current rating is 12 A.
Ce poate fi alimentată cu unul din „încărcătoarele universale pentru notebook.” Trebuie verificat dacă respectivul încărcător are conectorul necesar.
In felul ăsta se evită folosirea unor surse supradimensionate pe sisteme cu consum foarte scăzut.
 
Diferența de 36W e cea de care tu zici că nu există.
Care omoară factura de curent, într-adevăr. Aia este diferența între 300W și 1kW, ți se pare că este la fel de "semnificativă" și între 300 și 500W, după cum se discuta? :smile:
De asemenea, dacă iei sursă de 1kW, iei Seasonic Platinum 1000W, care are eficiență de ~84% la 10% load, asta având în vedere că toate sursele de 1kW sunt pricey as fwck.

Cât despre NAS-uri, arată-mi unul care ține 80MB/s prin Samba și costă sub 600 de lei, cât am dat eu pe NAS fără discuri (și putea fi mult mai ieftin fără 8GB RAM).
I have no clue cum e transferul ăla, dar presupun că ăsta nu are nicio problemă cu 80MBps via GBit LAN. Și uite și unul cu 2x USB 3.0, care vine cu un HDD de 1TB și poți să claim încă unul de 1TB free (deci 2TB incluși în preț, efectiv, pentru un preț total... cum?). A se nota de asemenea că ambele soluții consumă mult sub acei 150W pentru care trebuie să te chinuiești să asamblezi/configurezi sistem și ocupă și mai puțin spațiu și o fac într-un mod mai elegant.
 
Offtopic: Faptul că are gigabit LAN nu înseamnă că îl poate folosi.
1) Iomega
The large file transfer managed a far more cheerful 14.53MB/s write and 28.34MB/s read rates respectively.

2) Netgear-ul stă ceva mai bine
Transferring a single 5GB file to and from the system saw 36.5 MB/s write rates and 100 MB/s read rates. Transferring 5GB worth of 20MB files saw write speeds stay the same, at 36.5 MB/s, but read rates dropped to 85.6 MB/s.
iar oferta de disk e doar pentru UK, US, Irlanda și Canada. Dacă iar te dai mare că pentru tine se aplică, îți dau ignore :smile:.
3) Eu am de 3 ani NAS cu performanțe mai bune, Netgear-ul a apărut în toamna anului trecut. Nu consumă cu mult mai mult (50W vs 35W). Dar asta pentru că am reușit (cu greu) să găsesc sursă mai mică de 300W. Și asta e problema pe care o discutăm aici.
write_to_nas.png
 
Dacă iar te dai mare că pentru tine se aplică, îți dau ignore :smile:.
Nu este cazul, în cel mai rău caz mă ofer să-ți livrez unul dacă vrei să schimbi cutia aia din debara :biggrin:

Discutam despre surse, da, ideea pe care am vrut să o accentuez este că cei care caută surse <400W sunt clienți de nișă, nișă care nu (mai) este profitabilă pentru producătorii de surse. Și că există alternative mai ieftine, chiar dacă nu sunt în oferte în .ro :frown:
 
Merci de ofertă. După cum observi, mai au mult până să ajungă la performanţele cutiei mele din debara, aşa că nu e nevoie.
 
Back
Top