Discutii generale despre carcase

Not bad, not bad at all. La 90 de lei cu cât am ajuns s-o iau eu, e FTW comparativ cu Delux M198. Dar nişte observaţii tot fac. :tongue: Nu se scoate panoul lateral din dreapta, e nituit. Really? Serios... ? Şi trebuie să aflu cum ar trebui să montez HDD-ul. Bănuiesc că pe tabla aia verticală, dar mă rog, o să dispară şi îl montez în felul meu. "Filtrele de praf" sunt de fapt mesh, aşa că sigur o să sperie praful de ele şi o să fugă. :hihi:
Dacă nu îi creşteau artificial înălţimea cu vreo 4 cm era perfectă.

Acu' să văd şi când reuşesc să montez toată şandramaua. Aştept după o comandă de la TME care includea câteva produse care nu erau în stoc. Evident, am plasat comanda cu meţiunea de "livrare integrală"; aseară mă trezesc cu un mail că a plecat spre mine coletul, evident că fără cele câteva produse. FFS.


Pics: https://xf.ro/showthread.php?t=4752&page=2&p=140133#post140133
 
Last edited by a moderator:
Da, e un desen pe site-ul oficial cum vin HDD-urile, nu au treaba cu surub pus pe partea cealalta. Acum vad si eu inaltimea mai mare decat e cazul. Filtrul banuiesc ca-i un "mesh" de plastic simplu, e suficient de bun pentru mine (asa am si la actuala carcasa). Acum singura mea problema este sa gasesc o placa Socket 1150 mATX cu 8 porturi USB si care sa nu fie de gaming / OC adica sa coste o avere doar pentru ca-mi da o mie de rahati care nu-mi trebuie... Gigabyte si Asus nu au o asemenea placa de baza in oferta. :mda:
 
Gigabyte... really? :smile:

Eu am improvizat ceva folosind şi nişte silicoane rămase de la Antec P183, urmând ca ulterior să văd că aşa se pune primul HDD, conforma hârtiuţei. Ah well. Filtrul e un plastic găurit, nu prea e filtru. Am ceva filtre rămase de la ultima comandă de la TME, nu au încăput în P183, aşa că am rezolvat şi problema respectivă.

Bag poze după ce ies de la servici. Azi mă pun pe reparat şi sursa Corsair HX520, în sfârşit am găsit o mufă potrivită... după 2 ani. :biggrin:
 
Happy Gigabyte user de vreun deceniu, plus miile de placi de baza de toate felurile si brandurile care mi-au trecut prin mana la service in ultimii 16 ani... eu zic ca macar la capitolul asta am ceva competenta in a-mi alege produsul potrivit, nu crezi? :tongue:
 
GTFO, acu' ceva ani mi-ai recomandat AsRock pt. ca Gigibaiț suge. :biggrin: N-am 16 ani, dar in ultimii 10 am văzut destul de la ei, prefer să nu. :tongue:
 
Daca gasesti pe undeva pe planeta asta ca am scris eu vreodata ca Gigabyte sux (sau o expresie asemanatoare) iti dau o shaorma cand vii prin Bucuresti. Daca nu, dai tu. :tongue:

ASRock este OK si atat, nu au fost niciodata mai buni ca Gigabyte nici macar in visele umede ale directorului lor general. :goofy: Exista un motiv pentru care au doar 2 ani garantie, s-a vazut in analizele RMA din ultimii ani...

Wait, aici e topic de carcase. :biggrin:
 
Io unu' m-am saturat pana peste cap de problemele Gigabyte si de fiecare data cand vad AsRock parca iau o gura de aer proaspat. :smile:
17-01-2009, 01:08
Here you go. :tongue:
 
Unde nene, link? Mi-a fost hacuit contul atunci. :goofy:

Nu mai stiu care era treaba cu Gigabyte in 2009. Oricum, sper ca nu te-ai apucat sa-ti iei ASRock doar din cauza acelui post, daca da, imi cer scuze. :biggrin:
 
A fost o discuție pe PM. :smile: AsRock era disponibil în stoc la momentul respectiv, își face treaba, etc. Doar că nu știe OC aproape deloc, de-abia am stabilizat procesorul la 3 GHz. Ăla e singurul regret, în rest își face treaba fără probleme. Gigi oricum nu mă încânta să iau.

Poze mai târziu, de ajuns offtopic. :tongue:
 
Iaca poz(n)e. Work in progress.
 

Attachments

  • DSCF0074.JPG
    DSCF0074.JPG
    230.2 KB · Views: 39
  • DSCF0078.JPG
    DSCF0078.JPG
    283.5 KB · Views: 41
  • DSCF0079.JPG
    DSCF0079.JPG
    290.1 KB · Views: 39
  • DSCF0082.JPG
    DSCF0082.JPG
    204 KB · Views: 40
Carcasa asta:
vengeancec70.jpg
arată absolut superb pentru gustul meu.

Review-uri:

Mi-am luat recent o altă carcasă și mă cam zgârii pe ochi. :smile:

O găsiți resigilată la eMAG cu 440 lei sau la preț standard (490-550 lei) pe la alte magazine. Varianta black se găsește și ea, dar mai greu un pic ca albă sau verde.
 
M-am uitat la 300r pe net, mi-a plăcut, m-am reuitat Vengeance C70, mi-a plăcut mai puțin, m-am reuitat la ce am luat eu (P280) și mi-a plăcut la loc. :smile:

E nevoie să zică cineva că împăratul e gol ca toți să își dea seama de asta. :smile:
 
Sunt doar ... niste carcase mari si patratoase in zilele in care telefoanele sunt quad-core, au GPU si performantele unei cutii mari din 2005. Pentru un NAS sau ceva care are nevoie de foarte mult spatiu interior poate merg, dar sunt extrem de ineficiente din toate punctele de vedere. Da, 300r arata mult mai bine in poze, macar nu are clemele alea de capac de ventilator de masina, dar are tot numai 2 porturi USB, mufele alea audio complet inutile si mult prea multe sloturi de 5.25" (cam cu 3 prea multe).

Carcasa maximala perfecta ar fi microATX cu sloturi de 3.5" si backplane SATA, sursa jos in fata (ca ramane loc gol) si scunda, cat o placa de baza. Nu poti umbla la latime prea mult ca nu mai incap placile video full profile, dar la lungime si inaltime se poate umbla si prima victima ar fi sloturile inutile de 5.25".
 
Te rog sa nu te mai iei de sloturile de 5.25. Am 4 din 5 ocupate in server si 3 din 4 ocupate in desktop. [LE: nu stiu unde vezi tu loc gol jos in fata. Acolo sunt hardurile.]
P280 este intr-adevar interesanta, un 5.25 in plus daca ar fi avut era numai buna pentru server.
 
Ideea era că nu ai ceva folositor cu care să le ocupi. Eu am ținut vreo 5 ani un HDD în ele, singurul device de prin casă care s-ar potrivi acolo e un DVD writer pe port paralel, adică nu poate fi utilizat :smile:.
 
Exista carcase decente (wire-management ok, pentru sisteme silentioase) fara bay-uri de 5.25"?

Antec-ul NSK3480 are o constructie gaunoasa din punctul asta de vedere. Nu am nevoie de bay-uri de 5.25", prefer unele de 3.5" (de preferinta 3) bine ventilate.
 
Bay-urile de 5.25 mie încă mi se par folositoare, în cel mai rău caz, dacă ai renunțat la unitățile optice, le poți umple cu sisteme de stocare ale HDDurilor, un bay de 5.25" înghite până la 4 HDDuri de 2.5'', ceea ce nu mi se pare nesemnificativ. Sau unul de 3.5".

Eu încă folosesc unități optice pentru că gee este mult mai ușor să arzi un CD sau un DVD cu utilitare sau un SO decât să te strofoci să-l pui pe un stick USB.
 
Eu folosesc unul din cele 4 de 5.25: pentru doua mufe USB3; intra si in 3.5, dar cum alea sunt mai jos si imi e la indemana sa fie 15cm mai sus le-am pus acolo; daca nu ar fi existat cele de 5.25 ar fi fost tot aia pentru mine, ca nu tin nimic in ele. Foarte bune utilitarele pe DVD sau CD, dar ultima data cand am avut nevoie a fost acum cel putin 5 ani, iar ultimul DVD scris probabil tot pe-atunci. Pentru cazuri de genul asta nu cred ca imi e util un DVD-RW intern.
 
Back
Top