Discutii generale despre carcase

Oare sunt singurul care observa celebra banda izolatoare neagra pomenita la postul #262?
 
Ce model este in poza ? Se vinde cumva si in Romania pe scara larga ?
Carcasa este un SPIRE SP2012B-120W-EU si se gaseste la eMAG (cam scumpa) sau mai ieftin aici. Are un singur spatiu pentru montat HDD laptop style si nu ai cum sa pui placa video sau vreun alt fel de device PCI/PCI-E pentru ca nu suporta sloturi de extensie, deci ce-i onboard cu aia ramai. Sincer decat o mizerie d-asta as prefera oricand o carcasa mega-full ATX ca cele injurate p-aici in ultimele pagini. :mda:

P.S. Carcasa din poza a sosit ieri la garantie, sursa interna este defecta. Tu esti varz ? :biggrin:

P.P.S. Da, tu esti. :goofy:
 
Banuiam ca pt orice altceva decat un nettop cu video integrat nu poate fi folosita carcasa. Se pare ca nici powerbrickul nu era facut de Delta. :biggrin:

La ce ofera ~ 300 RON este un pret urias. Credeam ca macar o vand pe la 70-80RON. O sa recomand asa ceva cand o face plopu pere.
 
...si tot atunci vei gasi o carcasa de tipul asta la 70-80 RON. :biggrin: Pana si varianta Delux e peste 100 RON si nu vrei sa stii ce "sursa" are inauntru...
 
Initial am crezut ca e vorba de ceva de genul asteia dar de la Spire. Oare cand or invata astia ca daca fac gunoaie ar trebui sa puna macar preturi mai scazute ?
 
Probabil cand nu or sa se mai vanda suficient de bine la preturile pe care le au acum, cam asa functioneaza economia de piata, toata lumea incearca sa vanda la pretul maxim la care se poate vinde acel produs...
 
Nu am mai vazut sistemul ala decat la super-bombe no-name vapor china, dealtfel si alea de acum 10+ ani erau tot minuni d-astea. Chiar daca gasesti pe undeva, nu-ti recomand sa folosesti asa ceva.
 
Trebuie sa-mi inlocuiesc sursa PC-ului si nu stiu prea multe despre componenta in cauza.
Am calculator cu procesor Core 2 Duo, un singur HDD si conectez la el ocazional si un HDD pe usb.

Ce parere aveti de asta sau asta?
Sau recomandati altceva?
 
Nici o sursa nu alimenteaza monitorul, e doar un stecher amarat cu alt tip de mufa. Ia un cablu normal de alimentare, baga-l in monitor la un capat si in priza la celalalt capat, daca nu intra din prima intai forteaza si daca nu intra nici asa incearca sa invarti capetele intre ele si gata. Monitorul se alimenteaza la 230V, nu la 3/5/12V cat scoate sursa.

Intre Nox si Sirtec cred ca oricine ar recomanda Sirtec. Dar daca nu spui si ce placa video ai (procesorul si placa video consuma cel mai mult curent, pana la 90%) nu o sa iti recomande nimeni o sursa.
 
Fara sa caut specificatiile pe Internet daca e racita pasiv are pana in 60W; asta inseamna ca si cu cel mai ineficient Core 2 Duo nu depasesti 250W consum real, deci orice sursa peste 300W acopera nevoile. Nu stiu nimic despre acel Sirtec, dar pe hartie specificatiile si pretul par a fi o combinatie castigatoare.
 
Fata de HAF-urile de la CM, asta mi se pare chiar decenta. Pe langa faptul ca nu mi se pare kitsch. Bling, poate. Si-s non-biased.
 
Back
Top