Discutii generale despre carcase

Da, din păcate văd aceleași probleme și la Sonata IV ca atunci când mă uit sub masă (Sonata I):
- nu cine știe ce ventilator bundled
- sursă inaccesibilă (ca să schimbi sursa trebuie să dai placa de bază jos și cam tot restul)
- metodă de prindere a HDD-urilor nasoală; eu am 5 sertare orizontale, singurul folosit are un SSD în el, că n-am reușit să conving vreun HDD să stea în sertar fără să vibreze măcar un pic. HDD-ul e prins cu Vibes într-un 5.25". Soluția de prindere verticală și grilajul mare poate să ajute la răcirea prin convecție, da' HDD-urile sunt expuse direct, zgomot precum înăuntru așa și afară.
- o tonă de cabluri de la sursă, pe care n-ai unde să le bagi
- cable management greu de făcut (măcar la asta se desface și capacul din spatele plăcii de bază, dar nu are vreun decupaj pe sub placa de bază)
- butonul de power ascuns în spatele capacului din față (al meu capac s-a dat bătut după vreun an și ceva de frecat zilnic)

Dar trebuie să recunosc că o am de vreo 6 ani și n-aș schimba-o, că e zdravănă și bine finisată, atât în interior cât și pe-afară. Îmi mai aduc aminte de toate problemele astea când mă apucă vreun upgrade, dar nu se întâmplă așa des (am schimbat doar 3 plăci de bază în perioada asta). La cable management am renunțat după ce am pierdut o juma' de zi încercând să ascund cumva cablurile. La una din surse am făcut cable management cu sficul, tăind toate firele de alimentare de care nu aveam nevoie.
 
Mda. IMHO, cel mai bun layout pe care l-am vazut vreodata. Nota 10 de la mine. :smile:
 
IMHO

Antec nu a aflat ca formatul de carcasa uriasa la pret aberant nu mai e la moda de ceva vreme? In afara de cativa maniaci obsesivi (sau compulsivi? nu stiu cum se zice) care vor neaparat chestia aia numita Crossfire/SLI/whatever formatul FullATX e cam inutil. Daca vrei sa faci un desktop bun in zilele noastre ori mergi pe micro ATX pentru video extern ori pe ceva foarte slim pentru video integrat si gata. Vrei liniste? Procesoare low-power (la 45W gasesti chestii bune, la 65W si mai si), SSD (daca tot ai bani de dat) si gata, SSD-urile nu vibreaza ca sa ai nevoie de o carcasa de 10 kg pentru atenuare, iar un 6995 XT PRO Zuper intra si pe microATX, ca deja placile au ajuns la paritate ca si capabilitati (pe vremuri cele mATX erau surorile mai sarace).

Am 2 carcase Antec (una parca Sonata, una ceva similar) in casa si doar ca sa le misc raman cu dureri de spate. Mai am si alte computere si cantaresc jumatate la echipare similara si incap in locuri mai mici (nu chiar asa de mici, totusi). Buna discutie despre carcase :tongue:
 
Last edited:
Antec nu a aflat ca formatul de carcasa uriasa la pret aberant nu mai e la moda de ceva vreme?
Citeste mai sus post-ul meu, si observa acel IMHO. ar fi trebuit si tu sa bagi ceva similar in post-ul tau. Nu ca nu sunt partial de acord cu tine. Acasa am carcasa mATX. Dar 90% din cei care-si fac sisteme din componente vor carcase Standard ATX. Nu ai aflat asta inca? :biggrin:
 
Buey io daca vreau slim/finut/delicat/etc imi iau leptop ceva. Asa la desktop vreau Carcasa nu jucarele pentru fetite.
Plus de asta P182-ul meu are citiva ani buni de cind sta fix in acelasi loc sub birou, nu vad vreun motiv serios s-o car in brate prin casa. :biggrin:
Singura opinteala o fac odata la 3 ani cind imi schimb configuratia si tre' s-o pun pe masa.

Dar intr-adevar carcasele Antec cu pretentii n-au fost niciodata ieftine.
 
Nu e full ATX. E doar ATX (sau se apropie...).
Dar, pentru cine n-a observat, asta nu e carcasa. E bibelou. E pentru fanii iCeva care vor sa se laude cu nimicul pe care il au. "Nimicul" pentru ca nu incape nimic in ea:
- 2 x 5.25'' = slab, slab. Doua nu-mi ajung nici in momentul asta, dar in viitor...
- 3 x 3.5'' interne = slab, foarte slab. Atat avea 486le de acum 17 ani.
- zero 3.5'' externe = ma apuca rasul. Inteleg ca n-au auzit de dischete, deh, sunt mai noi pe planeta, dar nici de card-reader-e n-au auzit?
 
Marius dischete? :eek:
Inteleg ca tie-ti trebuie fo' 4-5 optice, nspe HDD-uri de 80GB si citeva card-readere? :biggrin:
Daca da, sunt alte carcase care iti indeplinesc dorintele.
Mie mi se pare o carcasa perfect normala/functionala pentru orice user obisnuit dar cu pitici pe silent. Singura chestie mai ciudata mi se pare sursa pusa cu burta-n sus ca teoretic exista sansa sa scapi ceva lichide prin ea.
Ah, si mie-mi plac astea patratoase si sobre.
 
Citeste mai sus post-ul meu, si observa acel IMHO. ar fi trebuit si tu sa bagi ceva similar in post-ul tau. Nu ca nu sunt partial de acord cu tine. Acasa am carcasa mATX. Dar 90% din cei care-si fac sisteme din componente vor carcase Standard ATX. Nu ai aflat asta inca? :biggrin:
Corectat; dar orice afirmatie pe care o fac sau parere pe care o exprim e IMHO, nu am acces la Vocea Divina ca sa spun Adevaruri Absolute Fara De Greseala Si Pline De Bullshit :lol:

Nu stiam ca sunt 90% aia care vor carcase Full ATX, nu imi imaginez de ce.

Buey io daca vreau slim/finut/delicat/etc imi iau leptop ceva.
Eu cand vreau sa ma joc nu imi permit laptop de 3000$ care sa duca un joc pe care orice desktop de 800$ merge fara probleme; asta inseamna ca imi trebuie cea mai mica carcasa in care intra o placa de baza si o placa video, loc de un disc sau doua are orice carcasa.

Plus de asta P182-ul meu are citiva ani buni de cind sta fix in acelasi loc sub birou, nu vad vreun motiv serios s-o car in brate prin casa. :biggrin:
Eu mai sterg praful, mai spal parchetul, tre' sa mut carcasa din cand in cand.

- 2 x 5.25'' = slab, slab. Doua nu-mi ajung nici in momentul asta, dar in viitor...
Eu nu am ce face cu nici unul, dar tot nu critic o carcasa care are macar unul.
- 3 x 3.5'' interne = slab, foarte slab. Atat avea 486le de acum 17 ani.
Mai mult nu inseamna mai bun. O carcasa cu vreo 15 are fi ok? Sau vreo 50? Cat un frigider ca dimensiuni? Buy a fucking truck if you need it :biggrin:
- zero 3.5'' externe = ma apuca rasul. Inteleg ca n-au auzit de dischete, deh, sunt mai noi pe planeta, dar nici de card-reader-e n-au auzit?
Mda, nu exista adaptor de la 5 la 3 extern sau nu se incadreaza cu designul?
 
Corectat; dar orice afirmatie pe care o fac sau parere pe care o exprim e IMHO, nu am acces la Vocea Divina ca sa spun Adevaruri Absolute
E necesar atunci cand critici sau lauzi vehement, si nu vrei ca altii sa te eticheteze ca hater/fanboy. Doar atat.
Nu stiam ca sunt 90% aia care vor carcase Full ATX, nu imi imaginez de ce.
Deal with it! asta-i piata. :smile:
Eu mai sterg praful, mai spal parchetul, tre' sa mut carcasa din cand in cand.
Daca gafai de la ridicatul carcasei si reasezarea ei la cativa cm mai incolo, sugerez sa te duci la medic pentru un control.
 
Back
Top