Discutii generale despre carcase

In sfarsit am si eu de alege ceva ce imi place. Amandoua carcasele arata excelent si cred ca stau bine si pe partea de racire. (in sensul ca nu iau foc componentele inauntru).
Mai tb. doar sa am banii disponibili.:embarassed:
 
Spire mini ITX. Banda matisanta e prinsa la ambele capete cu banda izolatoare. Suportul de HDD nu permite instalarea unui cooler standard de i3 (cel putin pe Gigabyte-ul pe care l-am folosit eu). Sursa DC-DC din interiorul carcasei e DOA. Fu:biggrin:!
 

Attachments

  • spire.jpg
    spire.jpg
    62.9 KB · Views: 59
Astia de la Antec inca mai vaneaza dinozauri si culeg fructe din copaci? Formatul ATX o fi mare si incapator, dar cui ii mai trebuie? Oamenii abia daca mai tin o unitate optica in computer, nu 4, si prefera mai multe mufe frontale USB3 decat USB2. Intre 8 si 11 drive bays? Doar nu iti faci enterprise file server in carcasa de 250$ :frown:
 
Mie, firmelor și altora ca noi. mITX este departe de a deveni mainstream cu prețurile pe care le au carcasele și sursele bune. Dacă ție nu-ți sunt utile nu înseamnă că altora nu le sunt. Aia cu USBurile de acord, dar și la începuturile USB 2.0 mufele frontale erau toate USB 1.1.
 
Firmele nu comanda carcase scumpe cu multe drive bays, ci carcase ieftine cu multe drive bays daca au nevoie de servere home-made, le baga intr-o camera unde nu ii pasa nimanui de zgomot si sigur de aspect.

Astea au si USB 2 si 3, deci au luat USB3 in calcul dar s-au zgarcit la conectori.

O carcasa uITX costa mai putin sa o fabrici, la fel si mATX, de ce fabrica ATX? E un trend "old boyz" care presupune ca daca nu ai hangar pe post de computer nu ai e-peen suficient de mare?

Dar discutia asta am mai avut-o de vreo cateva ori, timpul trece si dinozaurii inca se mai agata de formatul asta antic si inutil.
 
Eu văd ce computere există în firme period. Nu Antec, într-adevăr, dar sunt carcase solide și serioase, de cele mai multe ori (95%) cu sigla HP/Dell pe ele. Datacenter încă n-am văzut, sunt convins că acolo unde este nevoie sunt blade-type, în niciun caz Super ATX sau chestii de genul. Dar cel puțin pe-aici, spațiul este foarte scump. Mai degrabă pui un serverache într-o carcasă capabilă de multe 120mm (deci silențios) într-o cameră care este și folosită și pui și-o vază (cu plante artificiale :biggrin:) pe el decât să ocupi o cameră doar cu asta.

La mine nu e vorba de e-peen, dar am până acum 7 HDDuri și numărul lor doar crește. Cu rahanul din Taiwan, nu o să iau HDDuri prea curând, deci nu merge aia "vinzi 5 mici și cumperi unul mare". Plus placa video mare, plus placa de bază mare, plus coolerul imens. Da, sunt convins că te poți juca în 1600xceva cu un sistem mITX, pentru 3840x1080 nu prea merge cu orice, mai ales că în curând o să fie 5760x1080. Dpdv al productivității, mi-e mai ușor să am un computer capabil să meargă non stop cu săptămânile decât o chichineață care trebe să-ți tragă sufletul 3 ore după o randare (sau să crape în mijlocul ei, Duamne ferește).

Costă mai puțin o carcasă mITX, la fel și mATX. Dar. Până producătorii nu-și scot capul din cwr și să ceară prețuri realiste (hai fuck off Antec cu 500 RON pe un mITX cu sursă de 150W, dar când ai nevoie, cumperi), tot ATX or să se facă/vândă.

Cel mai probabil Antec asta încearcă prin scumpirile obscene la ATX, virarea pieței la mITX, că-"s mai ieftine". Asta în loc să ieftenească mITX și să lase prețurile la ATX așa cum sunt.

Nu cumpărătorii se agață de formatul respectiv, ci producătorii sunt măgari.

Plus, producătorii de plăci de bază eu unul văd că scot plăci full ATX încă. Și eATX. Care nu-ncap în mATX sau mITX. Deci?
 
Acum intrebarea este care este userul de nisa, cel care vrea ceva mic si decent de puternic sau cel care vrea ceva puternic, cu multe unitati de stocare, airflow etc si nu-i pasa ca e ditamai hardughia?

Eu personal ma gandesc sa trec pe mATX (probabil Llano) cu o carcasa mica si silentioasa, fiindca pur si simplu nu imi mai trebuie ceva uber-puternic (PS3 gaming). Nisa 1.
 
In cazul meu (i5 750 + P55 + Ninja + placa video racita pasiv cu Accelero S1 v2 + 2HDD-uri), mATX nu a fost cea mai comoda alegere. Componentele au incaput in carcasa, sistemul e stabil, suficient de silent si rece, dar daca vrei sa schimbi o componenta, sa faci wire-management trebuie sa ai talente de chirurg/ginecolog. Pur si simplu nu prea ai loc. Economia de spatiu nu e asa de mare fata de un middle tower obisnuit, dar ai mai mult loc de manevra.

Chiar daca nu as trece pe o placa de baza ATX (un mATX imi e suficient dpdvd al porturilor), as monta sistemul intr-o carcasa middle.
 
dar daca vrei sa schimbi o componenta, sa faci wire-management trebuie sa ai talente de chirurg/ginecolog. Pur si simplu nu prea ai loc. Economia de spatiu nu e asa de mare fata de un middle tower obisnuit, dar ai mai mult loc de manevra.
Pentru ca majoritatea carcaselor mATX sunt facute prost, sunt carcase ATX cu o bucata din ele taiata. Si la mine in carcasa e jale sa faci modificari, am prea mult spatiu ocupat degeaba de 5.25" bays (cu 2 mai mult decat am nevoie), cele de 3.5" nu sunt perpendiculare ca la un Antec BQ 3700 vechi (parca ala e modelul), nu are backplane pentru SATA si din cauza asta cablurile trec printre HDD si capatul placii video. Nu ia multa imaginatie ca sa vezi ce ar insemna disparitia a 2 gauri negre si goale de 5.25", mutarea a 3 de 3.5" acolo si o tona de spatiu gol ramas in loc. Serios, ce rost are sa ai 3x5.25" interne, 2x3.5" externe si inca 4x3.5" interne intr-o carcasa mainstream? Inteleg ca sunt unii ca Neo care au nevoie de asa ceva, dar nu sunt mainstream, aia mainstream (60-80%) au o unitate optica si maxim 2 HDD, restul e metal care incurca locul.
 
Pentru majoritatea utilizatorilor de PC, o carcasă mică pentru un sistem brand-name sau făcut de altcineva e tot ce trebuie. O unitate optică, 1-2 hard discuri (sau mai nou SSD + hard disc) și gata. Toată chestia e că „majoritatea” chiar se referă la majoritatea, nu vă uitați în stânga și dreapta sau la grupul restrâns al prietenilor voștri. Noi suntem „enthusiasts” cu nevoi specifice și nu ne încadrăm în majoritate. Grosul business-ului cu calculatoare în lume nu vine de la retail, ci de la companii, obligate să-și schimbe ca ceasu' tot parcul tehnologic de câte ori contabil se depreciază. Deci, da.

Ca enthusiast, sunt în situația în care am 5 hard discuri în PC. Dar nu am 4 unități optice de 5,25", așa cum prevede carcasa. De fapt, la ultimul upgrade m-am trezit că DVD-RW-ul IDE nu am cum să-l conectez la placa de bază (doar SATA), și nu mi-am mai pus unitate optică. N-am mai scris un DVD de mai bine de un an; de ce să cumpăr unul, doar că e spațiu în carcasă? Și și alea 5 discuri le reorganizez ca să rămână doar 2 în sistem, iar restul să rămână ca offline storage conectate extern doar la nevoie.

Și atunci, de ce un mamut ATX? Pentru plăcile de extensie? Care plăci, că am tot ce-mi trebuie on-board, singura extensie e placa video. Chiar și pentru doritorii de SLI există plăci de bază mATX.

Probabil că și alde Antec se confruntă cu dificultatea de a alege între diversificarea portofoliului ca să se potrivească mai bine cerințelor, vs. simplificarea portofoliului ca să-și țină costurile sub control și profitabilitatea mare. Și atunci, ce-i cu bătaie mai mică de cap: să faci n variante deștepte pentru mATX și ATX, sau să nu-ți bați capul și să mergi pe „bigger is better” ca să ai și motiv să ții prețul sus? Așa zic și eu :biggrin: Din păcate, că așa mi-ar plăcea să văd o carcasă mATX compactă dar făcută cu cap și fără scurtături stupide...
 
Sunet on-board = bleah :biggrin: Asta pentru orice utilizator cu urechile întregi și boxe decente :biggrin:

Dar da, ai dreptate cu "majoritatea". Și atunci de ce sunt prețurile la mITX/mATX așa mari?
 
Pe de o parte pentru că se fac în volume prea mici ca să fie eficiente (și asta parțial din vina lor, că nu vor să facă modele mai puține da' mai cu cap, fac diverse și proaste), dar și pentru că se adresează entuziaștilor cu pitici pe creier care sunt dispuși să dea sume destul de aberante ca să facă respectivii pitici fericiți :biggrin:

Încerc cu mare greutate să-mi amintesc de un review de carcasă mATX în care să nu-și fi bulit degetele, să fi avut loc pentru o sursă normală, o placă video decentă și un cooler de procesor sănătos fără să încurce cablurile și airflow-ul, și nu-mi vine în minte nimic. Producătorii au fantezia asta că dacă e format mATX atunci neapărat trebuie să fie low-power și ultracompact. De ce? Fă-o, dom'le, suficient de spațioasă cât să-ți poți face un sistem un pic mai pretențios, da' fără să ai tot spațiul ăla irosit dintr-o carcasă ATX! Că dacă voiam ultracompact luam un Dell pentru office și gata. Sau un Zotac.
 
@Cosmin_C

Ce model este in poza ? Se vinde cumva si in Romania pe scara larga ? Din ce vad pare sa fie un soi de carcasa pt un nettop. Eu am deja nettop dar stiu un amic foarte interesat de modelul din poza.
 
WTF, ce intră acolo, un HDD şi un SSD? :tongue:

Intră ce-ți bagi în ea după ce crapă placa video de la căldură sau când moare adaptorul ăla A/C care este extern (vomit x3). De fapt nu-s sigur că intră nici aia :biggrin:
 
Back
Top