Discuţii despre browsere

Originally posted by Ch3m1kal
Ştiu ca a apărut deja un alpha preview pentru el, dar e un pic prea experimental pentru gustul meu aşa că nu l-am instalat.

Îmi spui şi mie, te rog, unde anume ai văzut alpha preview la Firefox 2 disponibil pentru download?
 
Mda, se pare că m-am grăbit puţin. Ştiam că era planificată lansarea versiunii A1 pe 10 februarie, dar se pare că a fost amânată.

Pe Mozilla Wiki, pagina care conţine timeline-ul pentru proiect, e marcată pentru update înainte de 14 martie. Precum azi e 14 martie, probabil ca se vor schimba nişte lucruri.

Firefox 2 project planning page. Cu ocazia asta am descoperit că de fapt FF 2 va fi doar o fază intermediară, acesta urmând a fi lansat cel târziu in al treilea sfert al anului curent urmând ca în primele luni ale 2007 să apară FF 3.
 
Un alt minus al Firefox vs Opera il consider faptul ca nu tine minte download-ul cand inchizi browser-ul. La Opera poti sa incepi un download, sa il opresti si sa faci altceva, inclusiv sa inchizi browser-ul. La FF se pierde download-ul daca inchizi browser-ul. Bine, ca alternativa la acest lucru folosesc Flashget, dar totusi ... daca in Opera a putut fi implementat, si in FF s-ar putea.
 
Poate multora nu le e străină disputa lansată de Google în legătură cu faptul că în Internet Explorer 7 Microsoft a decis să seteze MSN Search ca motor implicit de căutare.

Ei bine, Yahoo! a lansat recent o versiune personalizată a browserului, şi anume Internet Explorer 7 (Beta 2) optimized by Yahoo!.

Ca noutate, browserul modificat de Yahoo! are, după cum era şi de aşteptat, motorul de căutare propriu al companiei setat ca standard în loc de MSN Search. Pe lângă aceasta, au mai fost schimbate câteva setări de funcţionalitate ce vizează în special plasarea utilizării serviciilor oferite de Yahoo! pe primul plan.
* Yahoo! Search built into the browser
* Yahoo.com set as the default home page on the primary Tab
* Yahoo! Mail loads in your secondary Tab when you start IE7 Beta 2
* New, sleek design
* Safer web browsing
* View multiple web pages simultaneously
* Reduce clutter with Tabbed browsing
* Collect your favorite content from around the Web with RSS feeds
Ca şi în cazul versiunii clasice de Internet Explorer 7, utilizatorii au nevoie de Windows XP cu Service Pack 2 instalat pentru a putea rula aplicaţia.
 
A incercat cineva K-Meleon v1? Pareri?
Parerea mea:
- Bazat pe motorul mozilla/FF - OK, deci e compatibil HTML
- Bazat pe plugin-uri - Super OK! Pot fi scoase barele de butoane, skin-urile, macro-urile, etc. Ce ramane este exact ideea mea de "browser simplutz".
- Interfata generata in functie de scripturi - Horrible! Trebuie sa editez fisiere text ca sa adaug/scot un buton. Si scripturile alea sunt interpretate de cate ori apas un buton?? Horrible! (Parerea mea.)
- Nu stie sa tina minte preferintele in functie de site. Are doar preferinte globale. Exact ce ma supara la Opera 8.x.
- Nu stie sa faca diferenta intre session cookies/stored cookies ca IE-ul.
- Are popup blocker (n-am testat eficienta) - Inutil pentru mine.
- Stie sa nu incarce imaginile de pe alt site/domeniu decat cel vizitat - Super optiunea! Adio publicitate, hit counter, statistici.
- Nu minte zicand ca o pagina se incarca cand de fapt nu se incarca. Status bar-ul arata mesaje cat se poate de corecte: "Requesting <URL>", "Waiting for <nume site>", "Receiving <URL>", etc. Mesajele sunt afisate independent pentru fiecare element al paginii (frame-uri, imagini), nu global, pt toata pagina.
- Cam 15 MB in memorie fara nici o pagina incarcata - Prea mult.
- Salveaza preferintele undeva in \Windows\Application Data\ (la XP probabil e altundeva) si adresa este configurabila dar incercarea de a o schimba esueaza catastrofic.
____________

Testat Opera 9. Pareri:
- Mai mare. Pana la dimensiunile FF mai are mult dar fiecare MB in plus este un motiv in plus sa renunt.
- Pot fi setate preferinte pentru fiecare site, nu doar global. Super! Dar din preferintele disponibile lipseste "Ask before accepting cookies".
- A aparut un meniu in plus: Widgets. E ~gol. N-am nici o idee cu se se ocupa si, din moment ce mie nu-mi lipseste nimic, consider ca nu poate aduce nimic util.
- Info Panel afiseaza aceleasi informatii dar acum foloseste stylesheets/grafica. Absolut inutil.
- Links Panel arata identic. Asteptam niste tooltip-uri care sa indice adresa link-ului...
- Bookmarks - continua sa nu aiba meniu contextual.


PS: Am aflat ce-s Widgets. Horrible! Sper ca se pot scoate cumva...
 
Originally posted by Marius '95
Dar din preferintele disponibile lipseste "Ask before accepting cookies".
Tools - Preferences - Advanced - Cookies - checkbox Ask me before accepting cookies.
 
Asta e setarea globala. Eu vorbeam de optiunile care pot fi setate pentru fiecare site. Spre exemplu vreau ca pentru toate site-urile sa nu accepte cookies dar vreau ca pentru site-ul X sa ma intrebe daca vreau sau nu de fiecare data.
 
Eu m-am decis zilele trecute să trec de la IE pur-sânge la altceva, în special din cauza necesităţii tab-urilor. Am stat cam o oră să configurez Firefox-ul (cea mai lungă încercare de până acum), n-am reuşit să conving IE Tab-ul să lucreze decent (am nevoie de motorul IE pentru mai multe site-uri şi aş fi preferat să-l folosesc pe acesta drept cel principal) şi, în plus, am dat peste alte câteva mici inconveniente care m-au convins (din nou) că aşa ceva nu e de mine. Opera nu-mi place de nici o culoare şi nici nu mă atrage (măcar cât Firefox) ca să-i acord o şansă, aşa că m-am decis să caut un browser bazat pe IE.

Am început cu Avant Browser, care are interfaţa extrem de încărcată, iar eu n-am nervi să-mi bat capul configurând-o după placul meu (asta dacă e posibil). Următorul a fost Maxthon (fostul MyIE2) cu care m-am descurcat timp de câteva zile (deşi şi interfaţa lui mi s-a părut destul de încărcată), până am realizat că are obiceiul să „semi-crape” la ~10-20 de operaţiuni cu tab-uri (închis/deschis). Delete. Acum mă joc cu MYweb4net, cu ultima versiune datând din ianuarie 2004, mai puţin configurabil decât Maxthon, cu mai puţine funcţii, dând impresia de „făcut pe genunchi”, dar mai rapid, mai stabil şi fără bug-uri majore (sau de neocolit).
 
Rabbit, pentru Firefox, în loc de IE Tab poţi să încerci IE View Lite.

IE Tab e pe lista extensiilor despre care se ştie că pot provoca diferite probleme la navigare şi e chiar recomandat să se renunţe la el în favoarea extensiei amintite mai sus. :smile:
 
De fapt, IE View Lite s-ar putea să nu fie exact ce cauţi tu, dacă spui că de tabs e problema. Extensia respectivă practic deschide un anume site în iexplore.exe, separat, şi nu în interiorul browserului Firefox. My bad. :rolleyes:

Eventual poţi să mai încerci SlimBrowser sau Foxie, ambele pe shell Trident.
 
Foxie e drăguţ, exact de ce aveam nevoie cândva, dar acum m-am îndrăgostit de feeling-ul lui MYweb4net. Sper să-mi treacă (nu-mi place să folosesc soft-uri abandonate), iar Foxie e următorul de pe lista to try. :smile:

SlimBrowser mi se pare „încă un Avant Browser”, la fel de încărcat.
Sper, spre binele lui, că skin-ul implicit se poate scoate (eu nu mi-am bătut capul), nu de alta dar e hidos rău. :biggrin:
 
Originally posted by Rabbit
Voi încerca, thanks. :wink:

Pentru că nu am WinXP SP2 şi (sper că) nu-l voi avea vreodată. :rolleyes:

Ma simt excekent cu WinXP SP2 si in plus, folosesc Opera in fericire. IE nu-mi place de nici o culoare iar ca simplu fapt enervant, cand dau back sta mult prea mult pana-si face toate refreshurile/updateurile pe cand in Opera treaba se realizeaza instant (nici FF nu sta mai bine ca IE din acest punct de vedere). In plus Opera il instalez unde ma duc si-l pot folosi asa cum e el sau daca stau mai mult de cateva ore la acel PC il pot configura pe plac in nici mai mult de 40 secunde. Mdeh, cand ai timp sa bibilesti un browser ca pe un intreg SO poate mi-o placea si FF dar pana atunci prefer sa browsez la viteza maxima, compatibilitate maxima, facilitati cele mai uzuale (98% din timp) direct de la instalare.
 
Personal folosesc de circa 2 ani Maxthon... usor de folosit, cea mai buna functionalitate a tab-urilor, cele mai putine probleme de compatibilitate (m-am lovit de situatii in care FF/Opera nu functionau prea bine in cazul unui anumit site - ce-i drept, nici nu m-am stresat prea mult sa le configurez), imi ofera tot ce am nevoie si imi doresc de la un browser... ma mai deranjeaza din cand in cand, daca imi aduc aminte ca e de fapt un IE cosmetizat... :tongue:
 
Microsoft a postat un nou refresh IE-BETA 3, pe site. Build 5450.4. Adică acelaşi cu cel precedent :rolleyes:

Ce o fi nou?
 

Attachments

  • ie_beta3.png
    ie_beta3.png
    8.5 KB · Views: 225
Browzar - lansat recent, momentan în stadiu beta, bazat pe engine de Internet Explorer 5.5 preinstalat.

Principala caracteristică pe care se bazează este securitatea datelor private, deoarece browserul nu păstrează informaţiile din cache, history, cookies sau auto-complete.
 
E ciudat cum se bazeaza el pe engine de IE, pt ca vor lansa si pentru MacOS X si Linux. WebCore ca WebCore, dar pe Linux?
In fine, jucaria e OK, dar atat. Ceva minimalist, daca ar merge pe Windows Mobile ar fi mai bine.
Dar skinul face toti banii, astept o portare pentru Firefox :biggrin:
 
Back
Top