Discuţii despre browsere

Dupa desfasurarea concursului Pwn2Own Chrome si Firefox si-au updatat securitatea lansand versiuni noi. Si IE a fost spart dar vad ca dureaza ceva mai mult pana il updateaza (probabil baga patchurile in seria ce vine saptamana urmatoare). Prevad ca o sa urmeze patchuri si pt JRE, Adobe Flash/Reader.
 
In ultimele saptamani sunt un pic nemultumit de Opera versus Chrome:
- are nevoie de Flash Player separat; Opera imi placea tocmai pentru ca nu necesita plugins la tona, precum Firefox, ca sa mearga decent
- nu are translation integrat; are optiunea de a traduce text selectat, dar nu e tot aia ca full page translation din Chrome
- nu merg unele butoane sau meniuri in unele pagini
In schimb ce are Opera si nu are Chrome:
- speed dial cu sincronizare intre computere
- bookmarks sincronizate intre computere (in Chrome nu gasesc asta in mai putin de 30 sec, daca o fi atunci e pus prost)

Cum rezolv problemele in Opera ca sa raman in Opera sau cum rezolv pe cele din Chrome ca sa ma mut?
 
În Chrome, atâta timp cât te autentifici cu contul tău GMail, toate datele de navigare sunt automat sincronizate pe contul tău Google: bookmarks, cookies, history, passwords, saved form text. Legarea contului la browser e prima opțiune din Settings: Sign In.
 
Am descoperit setarile de sincronizare; eram deja logat. Dar nu are speed dial, doar "Most used", ceea ce e cam enervant pentru ca imi da aplicatii de serviciu care nu ma intereseaza acasa.
 
Am instalat noul Opera 15.x cu rendering bazat pe Webkit. Deocamdata e doar un Chrome cu alta interfata, mouse gestures si cu SpeedDial inclus din fabrica, nu prea are treaba cu Opera in sine:
- lulu bookmarks; le poate importa in SpeedDial, ceea ce nu e rau dar ca singura optiune e o porcarie
- lipsesc toate setarile care conteaza: blocked content, identify as IE/FF, quick settings (ex. proxy), per site settings.

Un browser castrat care in afara de mouse gestures nu are nici un beneficiu. Poate mai lucreaza si il repara.
 
A aparut Firefox 23

Pe mine ma enerveaza ca au scos dezactivarea javascript/java din meniu. Tineam Javascript dezactivat si il activam doar cand chiar era necesar. Am rezolvat problema via:

(1) Type or paste about:config into the address bar and press Enter or tap the Go arrow.

(2) Type javas into the search box on that page and press Enter.

(3) Under javascript.enabled tap the Toggle button to switch it from true to false.

If you envision switching this frequently, I suggest bookmarking about:config.

PS: Stiu de NoScript si il folosesc dar prefer doua randuri de protectie.
 
Multa lume dezactiva Javascript dupa are se mirau ca Firefox nu mai afiseaza corect unele pagini si trageau concluzia ca browserul e de vina. Un "geek" stie sa intre in about:config sa customizeze browserul.
 
Totusi mi se pare ca ia mult mai mult sa reactivezi JavaScript via About:config in loc de o bifa usor accesibila in meniu.
 
Eu asta vad in fata de zece ani. :biggrin:
 

Attachments

  • ScreenHunter_01 Aug. 09 07.38.jpg
    ScreenHunter_01 Aug. 09 07.38.jpg
    28.9 KB · Views: 74
A iesit Opera 12.17. Mi s-a blocat urat de tot de cateva ori chiar aici pe XF -> power-off singura solutie. Am revenit la 12.16.
 
Daca nu aveai instalat un 12.x e cam greu sa mai faci rost de o versiune noua din seria aia; ce e pe site e 20.x.
 
12.15 si tot ce urmeaza sunt pline de bug-uri. 12.14 este ultima versiune buna. 20 n-am incercat, ca nu ma intereseaza.
 
Ce mah? Opera asta nou nu stie sa faca resume daca se opreste un DL??? :nuts: Cum face ala ^ vechi?
 
Back
Top