Dileme DOS Box

Marius '95

troubleShooter
In urma curateniei la boxa si prin cutia cu de-toate, am constatat ca am suficiente piese pentru un al doilea DOS Box. Dar nu-mi trebuie doua. Unul trebuie sa plece. Care?

#1
- Mobo 5ALI61: ALI Aladdin V, socket Super 7, 2x SIMM, 2x DIMM, AGP, 3x PCI, 3x ISA, 2x PATA, 2x USB, baby-AT
- CPU AMD K6-2 400MHz
- Carcasa AT cu 2x 5.25" externe, 2x 3.5" externe, 1x 3.5" intern
Avantaje: E mic ca dimensiuni. Are sloturi SIMM - nu se stie niciodata cand mai trebuie testata vreo memorie.
Dezavantaje: E inghesuit. Abia ajung la memorii. 3 PCI-uri poate nu-s destul in anumite situatii.

#2
- Mobo Gigabyte GA-6BXS: Intel BX, slot 1, 4x DIMM, AGP, 4x PCI, 3x ISA, 2x PATA, ATX. Placa ar mai fi avut si un SCSI 160 (AIC-7800P), dar e ars; 12euro din china daca vreau sa schimb cipul.
- CPU Intel Pentium III 500 MHz
- Carcasa ATX
Avantaje: E mai rapid (dar la ce bun?), are mai multe sloturi DIMM (dar la ce bun?), e mai aerisit in carcasa, un PCI in plus. Posibil mai bun calitativ decat #1.
Dezavantaje: Trebuie carcasa mare. Mufa PS/2 de mouse cam face figuri. Cand ventilatorul de pe CPU o sa se uzeze, n-o sa am cu ce sa-l inlocuiesc. Nu se potriveste nimic altceva in locul ala.

Care sa plece si care sa ramana??
Dileme... dileme...
 
Alte dileme:
- Matrox Millennium II pe PCI, sau...
- Matrox G200 pe AGP: asta nu suporta chiar toate modurile VESA pe care Millennium II le suporta.

Maxim doua din astea:
- SoundBlaster 16 ISA - audio prost calitativ, dar 44.1KHz 16bit stereo, fara driver TSR in DOS
- Yamaha OPL3-SA2 ISA - audio mai bun, un wavetable software superb in windows (Yamaha FTW!), dar in DOS suporta doar SB Pro, nu 16.
- SoundBlaster 16 PCI (Ensoniq) - are wavetable software si in Win, si in DOS, dar trebuie driver TSR si n-are nici gameport
- SB Live Value PCI - nu mai tin minte cat de bine o duce cu compatibilitatea DOS, dar are bloc de efecte in windows
- Terratec DMX 6fire PCI - sta prost la capitolul DOS, dar super sunet in windows si break-out box cu mufe si preamp de casti

Cred ca le tin pe toate, ca nu mai stiu pentru care am packet driver:
- DEC 21140: PCI 100BASE-T
- 3COM 3C905B-TX: PCI 100BASE-T
- DEC 20141: PCI 10BASE-T + BNC
- 3COM 3C900-COMBO: PCI 10BASE-T + BNC + AUI
- un no-name "NE2000" compatible: ISA PnP, 10BASE-T + BNC
- un SMC ISA non-PnP (din ala cu jumperi)
 
Back
Top